Forum

DHCP üzerinde ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP üzerinde ip reserve

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,299 Görüntüleme
(@AlperEskimez)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

2008 R2 sunucumuz üzerindeki DHCP serverda networküm deki tüm ipleri reserve etmek istiyorum, fakat genel kullanım Notebook olduğundan şöyle birşey yapmakda istiyorum, mümkünmüdür ve yöntemi nedir?

- DHCP reservation yaparken X kullanıcısı için atayacağım tek bir IP nin hem o kişinin Wireless hemde Lan Mac ine tanımlamak istiyorum. Wireless ve Lan ı aynı anda kullanmayacakları için çakışma olmadan çalışırmı? Ve Bu şekilde bir reserve yapmak mümkünmü?

ilginize teşekkür ederim

Gönderildi : 09/09/2014 21:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Ben bunun üzerine biraz gittim ama stabiliteyi yakalayamadık malesef. Netsentman gibi tool'lar ile düzgün çalışırsa ve MAC'leri aynı yaparsanız çalışabiliyor ancak. Onun dışında MAC'ler aynı olmayacağı için tek IP atamanız mümkün değil. Farklı MAC erişimi de DNS sorunu demek biliyorsunuz. Problem şurdan çıkıyor wifi bağlı olmaması demek wifi controller'ın disable olması demek değil MAC'ler eth ile aynı olsa bile enable, disable veya windows onar yada restart gerektiriyor windows da controllerlardan biri IP aldığında diğerine anında geçilemiyor. Bu sebeple herkesin yaptığı gibi birine karar verilmesi yada wifi yapının route edilmesi gerekli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2014 01:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bu durumda en güzeli havuz sıkıntısı yok ise hem wifi hemde ethernet mac adresleri için rezervasyon yapmak. Bende denedim şu an için tek yol bu.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/09/2014 18:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

http://www.cozumpark.com/forums/thread/439778.aspx

Rıza hocam fikirler lazım olabiliyor. 2 birimi de rezerve ettikten sonra dns'i nasıl kurguluyorsun?

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2014 17:09

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

DNS <=>  ip adresi çevrimi ile ilgili mac adress ile ilgisi olmasa gerek

(daha çok swich üzerinde mac adress tablosunun sorun çıkarma ihtimali mevcut sanki )

refresh time kısa tutulup , dhcp ile ip alan makinalar dns registration'u için zorlanırsa yapılabilir diye düşünüyorum 

sadece aynı ip adresi için dhcp farklı mac adreslerine rezervasyon yaparken sıkınto çıkarırmı konusu kalıyor geriye 

Gönderildi : 11/09/2014 17:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bir sıkıntı olmuyor. Hem ethernet hem wifi açık olsa bile ikiside rezerv edilen ip ve dns bilgisini dhcp üzerinden çekiyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/09/2014 17:54

Paylaş: