Forum

e-posta hesabı tanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

e-posta hesabı tanımlı olan kullanıcıların başlangıcında Outlooku çalıştırma

7 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
929 Görüntüleme
(@savasboluk)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba, hayırlı günler dilerim

200-300 bilgisayarlı bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. sistemimizde server 2003 ad yapısı mevcut

kullanıcı bilgisayarlarımızın durumuna göre işletim sistemi kurulu, Windows Xp x86 ve x64 , Windows 7 x64, Windows 8 x64 

ve yine işletim sistemine göre de Microsoft Office 2003, Office 2007, Office 2010 ve Office 2013 programları bilgisayarlarda kurulu. 

yapmak istediğim olay ise şu;

bazı kullanıcılarda kurum adı uzantılı e-posta hesapları var yani 200 kullanıcı hesabı varsa bunun 100ünde e-posta hesabı vardır ve bu e-postaları Outlook programlarında tanımlı.

- yapacağımız bat dosyası ile e-posta hesabı olan kullanıcılarda başlangıçta Outlook açılacak.

- e- postası olmayan kullanıcılarda ise açılmayacak.

rem OFFICE2003

if exist "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office11\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office11\" outlook.exe

if exist "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office11\outlook.exe" start /min "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office11\outlook.exe"

rem OFFICE2007

if exist "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office12\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office12\" outlook.exe

if exist "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office12\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office12\" outlook.exe

rem OFFICE2010

if exist "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office14\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office14\" outlook.exe

if exist "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office14\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office14\" outlook.exe

rem OFFICE2013

if exist "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office15\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES%\Microsoft Office\Office15\" outlook.exe

if exist "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office15\OUTLOOK.EXE" start /min "%PROGRAMFILES(x86)%\Microsoft Office\Office15\" outlook.exe

bat dosyası içerğim şuan böyle,  bu komut ile tüm bilgisayarlarda outlooku office versiyonuna ve işletim sistemine göre simge durumunda hatasız çalıştırıyorum ancak benim istediğim e-posta hesabı outlook a hayıtlı olan kullanıcılarda outlook.exe yi çalıştırmak, 

bana göre çözüme en yakın fikir şu şekilde;

outlooka hesap eklendiği zaman

windows 7 ve 8 de "C:\Users\%user%\AppData\Local\Microsoft\Outlook\" altında "*.ost" uzantılı outlook veri dosyası kaydediyor,

windows xp de "c:\Documents and Settings\%user%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook" altında "*.ost" uzantılı outlook veri dosyası kaydediyor,

findstr ile c:\Documents and Settings\ ve C:\Users\altında *.ost yi aratıp sonuca outlook u başlatmayı denedim ama beceremedim,

yardımlarınızı bekliyorum 

Gönderildi : 22/07/2014 15:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

neden böyle birşeye ihtiyaç duydunuz merak ettim açıkçası. biz logon script ile buna benzer bir işlem yaptırıyorduk ama autodiscover ile artık scripte gerek kalmadı.

sizin çözümünüze gelince, bir tane ou oluşturun ve mail enable edilmiş olan kullanıcıları o ou altında toplayın ve bir gpo ile startup'a outlook'u koyabilirsiniz. 

ost dosyasını aratıp ona göre hareket edelim demişsiniz ama daha önce mail hesabı açılmış bir kişi herhangi bir pc'de oturum açarsa ve outlooku açarsa ost yine oluşacak. dolayısı ile o pc'de mail enable edilmemiş birisi oturum açınca siz o ost'yi de bulacaksınız script basılacak.

Gönderildi : 23/07/2014 03:29

(@savasboluk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba Mümin Bey yanıtınız için teşekkür ediyorum,

böyle bir sisteme ihtiyaç duymamızın sebebi birçok kullanıcı kurum e-postlarını kontrol etmiyorlar, dış kurumlarla iletişim açısından e-postanın aktif şekilde kullanılması önemli, kullanıcılar haftalarca posta kutularına gelen giden varmı diye merak edipte açıp bakmıyorlar, sebebi bu 🙂

autodiscovery hakkında office 2007 ile gelen otomatik e-posta tanımlama hizmeti diye biliyorum ancak hiç tecrübe edinmedim, bilgi sahibi değilim

ama bu mümküm değil, Ou yapımız da kullanıcıların birimlerine göre sıralı,

örneğin iç birimlerimiz var birde dış birimlerimiz, iç ve dış birimler ltında da her birimin ayrı ayrı ou birimi mevcut,

daha başka nasıl bir yol izleyebilirim ? 

Gönderildi : 23/07/2014 11:59

(@savasboluk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çözüm önerisi olan varmı arkadaşlar?

Gönderildi : 05/08/2014 12:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sorunuza pek yanıt olmayacak ama bu çok saçma geliyor insana. E-posta okumaktan aciz insanlar nasıl oluyorda memur olup emekliliğe kadar iş garantisi ile çalışıyor enteresan bir durum. Bu işin sitem tarafıydı.

Bence e-postasını okumayan birisi ne kadar ittirsenizde programı kapatacaktır. 

Birinci yol bu insanlara bir kaç tur halinde toplantı ile bilgilendirme yapmak.

İkinci yol ise hocamın dediği gibi startupa outlook yerleştirmek veya outlook için logon script oluşturmak. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/08/2014 16:40

(@savasboluk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu güzel cevabınız için teşekkür ediyorum Rıza Bey.

malesef ki öyle, bu düzen böyle gelmiş böyle gider deniyor.. kim ne yaparsa kendine yapar, çalışarak alın teriyle ekmeğinin peşinden koşmak var birde 2ci yol var..

evet , cevaplarınız için teşekkür ediyorum, startupa koyduğum bat ile kısmen amacıma ulaşmış durumdayım

Gönderildi : 06/08/2014 11:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

office kurulumu sırasında veya sonrasında

outlook.exe nin bulunduğu klasor system pathine eklenirse  versiyon bağımsız olarak  açılışta 

start outlook.exe 

komutunu (mail adresi olan kullanıcılarda ) user tarafında bir logon script ile açılışta çalıştırabilirsiniz

alternatif olarak trayda çalışıp mailleri kontrol eden programlar düşünülebilir

http://poptray.sourceforge.net/screenshots.php

gibi

Gönderildi : 06/08/2014 13:09

Paylaş: