Forum

Exchange 2003 Maill...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Mailler Geç Gidiyor, Geliyor.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,123 Görüntüleme
(@KayaSercan)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange 2003 Server kullanıyoruz. 1 kaç gün önce mailler geç gitmeye ve gelmeye başladı (10dklık bir gecikme yaşanıyor daha önce en fazla yarım dakikada diğer kullanıcıya mail ulaşıyordu). Bu sabah bütün sistemlere reset attım(Server makinası,switchler,firewall cihazı(watchguard xtm3) gibi sistemlere). Resetten sonra bu gecikme düzeldi. Fakat bir süre sonra(2 saat sonra falan) kontrol ettiğimde yine bir gecikme var. 5 dk lık falan git gide yavaş yavaşta artış var. Sisteme yeniden reset atmak istemiyorum çünkü ERP yazılım kullanıyoruz kimsenin bağlantısı kopmaması gerekiyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/05/2014 13:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server kuyruk ne durumda acaba baktınız mı? kuyrukta fazla sayıda mesaj birikiyor mu? 

Gönderildi : 28/05/2014 13:46

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar

exchange server kuyruk ne durumda acaba baktınız mı? kuyrukta fazla sayıda mesaj birikiyor mu? 

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. 

Bu dediğiniz işlemi nasıl yapabilirim acaba? Yardımcı olurmusunuz? 

Teşekkürler 

Gönderildi : 28/05/2014 14:02

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar

Mumin bey,

Mail servisimizdeki Queues altındaki Local Delivery içinde "Retry" konumunda bekleyen mailler var 100'ün üzerinde. 

Bilgisayarım/Yönet kısmından bütün Exchange hizmetlerini yeniden başlat yaptım fakat bu mailleri hala ulaştırmadı sadece 10dk olan geç gelme sorununu 2dk ya düşürdü. ama yinede bu zaman artacak sanrım. bu mesajların iletimini nasıl sağlayabilirim yada bu sorunun çözümünü?

Teşekkürler 

Gönderildi : 28/05/2014 15:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

o mailler gerçek mail ise sağ click force edebilirsiniz yada delete edebilirsiniz.

yalnız sisteminiz relaye açık mı değil mi bir kontrol edin. sürekli mail basılıyor olabilir sisteminiz üzerinden.

http://www.mailradar.com/openrelay/

yukarıdaki linkten kontrol edebilirsiniz. 

Gönderildi : 28/05/2014 16:53

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar

o mailler gerçek mail ise sağ click force edebilirsiniz yada delete edebilirsiniz.

yalnız sisteminiz relaye açık mı değil mi bir kontrol edin. sürekli mail basılıyor olabilir sisteminiz üzerinden.

http://www.mailradar.com/openrelay/

yukarıdaki linkten kontrol edebilirsiniz. 

tam olarak demek istediğnizi anlayamadımda. ben şunu öğrenmek istiyorum ben bu kuyruktaki mailleri "retry" konumunda duruo bunlar, bu mailler ama retry yapmıo birdaha göndermiyor yani bu sorunu nasıl çözebilirim. exchange serverimiz server dışına mail gönderilmesine kapalı ama local ağda gönderilmeye açık şekilde tasarlandı. iç maillerin bazılarını iletiyor bazılarını retrye alıyor. dışardan gelen maillerin hepsini retrye alıyor. bunlar ben manuel olarak yeniden gönderebilirmiyim? bekleyen maile sağ tıkladığımda "properties, unfreeze, freeze, delete" gibi seçenekler var yeniden gönder yok.

Gönderildi : 28/05/2014 19:51

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

internet bağlantınızın hızı nedir ve ortak kullanılan bir bağlantımı

Gönderildi : 10/06/2014 14:01

Paylaş: