Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 5.1 kurulu kiralık sunucu üzerine kurulan sanal sistemler internete çıkış yapmıyor.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@AhmetSincap)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Bütün arkadaşlara selamlar,

Kiralamış olduğumu sunucu esxi 5.1 kurulu olarak hazırlandı. Esxi 5.1 sunucuya shs ile bağlantımda sorunsuz internet bağlantısı var. Wget komutu ile iso dosyalarını indirdim. Sanal sistemleri oluşturdum. Centos, Ubuntu ve Server 2013.

Fakat oluşturduğum sanal sistemlerden internete çıkış yapamıyorum.

Siz değerli arkadaşlarıma birkaç sorum olacaktı.

1- Bu bağlantı sorununu nasıl çözebilirim? Network ayarlarını nasıl yapabilirim?

2- Bu sanal bilgisayarlar için sunucuya tanımlı tek 1 ip yeterli midir?

3- 1 ip yeterliyse oluşturduğum sanal bilgisayarlara dışarıdan nasıl bağlanacağım. 

Yardımlarınızı için teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/10/2013 02:43

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Selam Ahmet;

Sorularına elimden geldiğince yanıt vermeye çalışayım .

1-  Bu bağlantı sorununu nasıl çözebilirim? Network ayarlarını nasıl yapabilirim?

Sunucuyu kiralamış olduğun yer ile network altyapısı hakkında görüşmeni tavsiye ederim. Oradan alacağın bilgilere göre "networking" işlemini yaparsan daha doğru olur. Çünkü sanal sunucuların için hangi ip'leri kullanıcaksın, ortamda vlan varsa id 'si nedir? Bu sorularına karşılık dataylı bilgiyi sana bu hizmeti sunan firma/kişiler bilebilir.

Her sanal sunucunun sonuçta bir ip 'ye ihtiyacı var. 3 makine kurduysan, bunlara hizmet verecekleri network 'lere uygun olarak ip tanımlamaları yapılmalı.

3- 1 ip yeterliyse oluşturduğum sanal bilgisayarlara dışarıdan nasıl bağlanacağım.

Bu soruya biraz ortamda fw olduğu ve NAT yapıldığını düşünürek cevap verirsek, sen yine de 3 sanal sunucuna bir ip tanımlarsın, ama bunlar firewall da NAT'lanır ve dışarıya tek ip gibi gözükürler. 

Kısacası , en iyisi tüm bilgileri hizmeti aldığın firma ile değerlendirmektir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/10/2013 00:22

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Bütün arkadaşlara selamlar,

Kiralamış olduğumu sunucu esxi 5.1 kurulu olarak hazırlandı. Esxi 5.1 sunucuya shs ile bağlantımda sorunsuz internet bağlantısı var. Wget komutu ile iso dosyalarını indirdim. Sanal sistemleri oluşturdum. Centos, Ubuntu ve Server 2013.

Fakat oluşturduğum sanal sistemlerden internete çıkış yapamıyorum.

Siz değerli arkadaşlarıma birkaç sorum olacaktı.

1- Bu bağlantı sorununu nasıl çözebilirim? Network ayarlarını nasıl yapabilirim?

Yardımlarınızı için teşekkür ederim.

Merhaba,

1- Makineleri kuracak kadar erişebiliyorsanız, kurduğunuz makinelerden internete ping atmayı denemelisiniz, yaşadığınız dns sorunuda olabilir. Eğer ping atamazsanız trace komutu ile paketlerin nerede drop olduğunu görebilrsiniz.

2- Sunucuları ne için kullanacağınızla ip ihtiyacı doğru orantılı,  Eğer size bir fw da tahsis edilecekse tek ip ile yönetebilirsiniz. Kiralık olduğu için size reel ipler vereceklerdir diye düşünüyorum.

3- 2. yanıtta bu sorunun cevabı var. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2013 03:28

(@AhmetSincap)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Cevabı bayağı bir araştırdıktan sonra bir blog yazısında buldum. Aslında birazda benim acemiliğim vardı.

Sunucu online.net üzerindeymiş. Önce yapılması gereken her sanal sunucu için bir ip almak gerekiyor.

Ip almakla iş bitmiyor, sanal sunucuların kurulumunu yapınca internete çıkış sağlayamıyorsunuz. Bunun için bir kaç ayar yapmak lazım. 

Çözümü bulduğum blog yazısını buraya kopyala yapıştır yapıyorum izninizle.

Alındı yaptığım adres:  http://www.sahinkuru.com.tr/2013/07/04/online-net-esxi-sunucu-uzerinde-centos-ip-failover-ayarlari/  

Bugün online.net üzerinden 1 adet sunucu aldım ve üzerine esxi kurarak sanal makinalarımı devreye almaya başladım. Önce windows kurdum bir adet herşey güzel gidiyordu ama centos kurulumundan sonra centos vds imi internete çıkaramadım.

Online.net üzerinde yer alan ıp failover makalelerini okudum söylenenleri yaptım ama olmadı.

Artık gurur meselesi olmuştu iş ve 3 saatlik uğraş sonrası centos makinamı internete çıkarmayı başardım şimdi buraya detaylı olarak yazacağım umarım ihtiyacı olan birine faydası dokunur.

Öncelikle online.net panelimizden IP failover ayarlamamız gerekmekte aşağıdaki resim gibi;

Bu resimde aldığım ip leri sağ tarafta bulunan dc üzerine bırakıp update tuşu ile update ediyoruz arkasından her ıp adresi için sanal mac adresleri oluşturuyoruz.

1

Bu basamağı geçtikten sonra esxi kontrol paneli üzerinden sanal makinamızı oluşturduktan sonra start etmedenedit settings diyerek sanal makinamızın ayarlar bölümüne geçiyoruz ve network adapter bölümünde mac address kısmına manual diyerek panelden aldığımız sanal mac adresini yazıp ok deyip kapatıyoruz.

Bu kısımdan sonra centos kurulumunu gerçekleştirdiğimizi varsayarak ikinci yani son aşamaya geçiyoruz.

Centos kurulumu bittikten sonra ilk işimiz setup komutu ile ayarlara girip ;

Firewall configuration=disable yapıyoruz.

Arkasından network configuration bölümü altında edit devices seçeneğine girip eth0 olan bölümü düzenliyoruz

Resim olarakta ekliyorum ve basite indirgenmiş olarakta yazacağım.

2

Resimde gördüğünüz üzere düzelteceğimiz yerleri yazıyorum

Device IP :  failover ıp miz yani panelden aldığımız ip.

Netmask : 255.255.255.255

Gateway: ana esxi makinamızın ıp adresinin son bölümünün 1 olanı

Örnek verecek olursak ana esxi makinamızın ıp adresi 8.8.8.8 ise bize gateway adresimizi 8.8.8.1 olarak yazıyoruz.

Bundan sonra ok deyip dns configuration bölümünden kullanmak istediğimiz dns adreslerimizi giriyoruz.

Setup bölümünde işimiz bitti şimdi asıl kısım olan network scriptleri düzenleyeceğiz

İlk olarak şu komut ile eth0 düzenleyeceğiz.

# cd /etc/sysconfig/network-scripts/

bu komut ile dizine geliyoruz arkasından

# nano ifcfg-eth0

komutu ile düzenliyoruz içerik aynen şu şekilde olmalı;
DEVICE=eth0
BOOTPROTO=none
HWADDR=sanal mac adresi
IPADDR=failover ip adresi
NETMASK=255.255.255.255
ONBOOT=yes
GATEWAY=gateway adresimiz
TYPE=Ethernet
ARP=yes
PEERDNS=yes

Burada ne eksik nede fazla olmalı buna göre ayar yapıyoruz. ctrl+x ile çıkıyoruz ve yes deyip kaydediyoruz.

Sonrasında aslında network scriptlerimiz içinde olmayan 2 adet dosyamızı oluşturacağız.

İlk olarak ;

# nano resolv.conf

komutu ile resolv.conf dosyasının içine giriyoruz içerik aşağıdaki gibi olmalı

nameserver dns ıp adresi
nameserver dns ıp adresi

yine ctrl+x ile çıkıyoruz.

Sonrasında son dosyamız olan route-eth0 yi oluşturacağız komut;

# nano route-eth0

içerik ise;

gateway adresi dev eth0
default via gateway adresi dev eth0

yine ctrl+x ile kaydedip çıkıyoruz.

reboot komutu ile yeniden başlattıktan sonra artık makinamız internette.

(Kesinlikle wmvaretools kurulumu yapın)

Yazımı en basite indirgemeye çalıştım ve yazdıklarımı son kez bir daha kontrol ettim ve bir hata bulamadım bunlara rağmen yinede internete bağlanamıyorsanız bir yerde hata yapmışsınız demektir.

Ayrıca not olarak online.net in  http://documentation.online.net/fr/serveur-dedie/reseau/ip-failover   bu sayfasında centos için verilmiş olan ayarı yapmamanızı yaptıysanız makinayı sıfırdan kurup anlattığım şekilde yapmanızı tavsiye ederim.
Aksi bir durumda iletişime geçerseniz yardımcı olurum.

Kolay gelsin faydalı olması dileği ile.

Gönderildi : 26/10/2013 10:43

Paylaş: