Forum

Ağ içinde dns ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ içinde dns ve dhcp yapılandırması için en uygun yöntem hangisidir?

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
778 Görüntüleme
(@umitunsal)
Gönderiler: 60
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar öncelikle umarım bu konuyu yanlış yere açmamışımdır.Forumda araştırdım ancak bulamadım.30 kullanıcılı ağımda server 2003 AD kullanıyorum. 8-9 pc haric bütün kullanıcılar domain içinde ancak domain kurulurken web adresim ile aynı isimde kurulmuş deneme.com şeklinde bundan dolayı aynı iç ağda olan web sunucumda deneme.com olduğu için domain controller olan  sunucumu iç dns server yaptım.Sonicwall TZ210 ile de DHCP olarak kullanıyorum.Acaba dns olan sunucumu  ip dağıtmak içinde mi kullanmak doğru yol olur.Bu konuda uzman arkadaşların görüşlerini rica ederim. 

Gönderildi : 10/09/2013 14:01

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

ben dhcp server olarak windows serverleri kullanmayı tercih ediyorum

baska bir makinaya dhcp veritabanını aktarma kolaylıgı sagladıgı icin

ama bu konuda firewall , windows server , unix server , router (dhcp server oalrak ) kullanımı arasında işleyişte farkedecek pek bir durum yok 

Gönderildi : 10/09/2013 14:08

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhabalar öncelikle umarım bu konuyu yanlış yere açmamışımdır.Forumda araştırdım ancak bulamadım.30 kullanıcılı ağımda server 2003 AD kullanıyorum. 8-9 pc haric bütün kullanıcılar domain içinde ancak domain kurulurken web adresim ile aynı isimde kurulmuş deneme.com şeklinde bundan dolayı aynı iç ağda olan web sunucumda deneme.com olduğu için domain controller olan  sunucumu iç dns server yaptım.Sonicwall TZ210 ile de DHCP olarak kullanıyorum.Acaba dns olan sunucumu  ip dağıtmak içinde mi kullanmak doğru yol olur.Bu konuda uzman arkadaşların görüşlerini rica ederim. 

Merhaba,

DNS server tarafında probleminiz yoksa, DHCP istediğiniz yerden dağıttırabilirsiniz. Ben windows serverdan yapıyorum bu işlemi reservation vs işlemleri daha stabil geliyor, biraz tercih meselesi. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2013 14:08

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Windows 2012 DHCP veya Firewall üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Ben Firewall' ı tercih ediyorum 5651' den dolayı..

Gönderildi : 10/09/2013 14:38

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Yapıya uygun olan yönetim için sizin gereksinimlerinizin incelenmesi gerekir ancak ben firewall ı tercih ediyorum. Mac adres bind ve 5651 nedeniyle.

Gönderildi : 10/09/2013 19:27

Paylaş: