Forum

tablo yapısı hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

tablo yapısı hakkında yardım

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@BurakGenc)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba. bir stok takip projesi üzerinde çalışıyorum. tablo yapısı konusunda yardımınızı rica ediyorum.

elimdeki tablolar

Urunler(ID, PartNumber, UrunTanimi)

Depolar(DepoID,DepoAdi)

Siparisler(SipID, SipNo,Tedarikci,Tarih.......) (ek olarak sipariş edilen ürünleri gösteren bir detay tablosu)

Satislar (SatisID,FaturaNo,MusteriID,Tarih.......) (ek olarak satılan ürünleri gösteren bir detay tablosu)

Musteriler (MusteriID, MusteriAdi.........)

Tedarikciler (TedID,TedAdi.........)

yapmak istediğim hangi depoda ne kadar ürün var bulabilmek, stok hareketlerini (depolar arası transferler dahil) listeleyebilmek ve ürünlerin hangi depoda hangi rafta ne kadar olduğunu bulabilmek ve bunların giriş çıkış işlemlerini yapabilmek. 

bu istediklerimi yapabilmek için bir Ürün Hareket Tablosu oluşturamadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. 

teşekkürler

Gönderildi : 12/03/2013 20:25

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba Burak bey,

Öncelikle istemiş olduğunuz bu yapı yazılım desteği almanızı yol gösteriyor. Bir ikinci konu ise bunları oluşturduktan sonra bu yapının tanıtılması mevcut. Kısacası basit bir konu üzerinde durmuyorsunuz. Burada yapmakta olduğunuz  yapının ileride farklı sonuçlara doğuracağını unutmayın.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 13/03/2013 05:35

(@ServetAtasoy)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Burak bey,

siz stok takibi yapmak istiyorum demişsiniz fakat siparişler, satışlar ve tedarikçiler diye üç tablodan daha bahsetmişsiniz. Doğal olarak sadece stok takibi demek yanlış olur.  bu tablolar ile bekleyen sipariş takibi, satış takibi gibi stoktan farklı işlemlerde yapmanız gerekir. Ayrıca satış yaparken direk faturalaştırma mı yoksa bekleyen siparişten düşme gibi durumlarıda göz önüne almak gerekir. Kenan beyin dediği gibi olayı iyi kurgulamak gerekiyor.

Sorunuza şu şekilde cevap verebilirim;

Urunler(ID, PartNumber, UrunTanimi) + IDDepo, IDRaf alanları eklemelisiniz.

Böylelikle 1 nolu merkez depoyu seçtiğiniz zaman bulunan ürünleri çekmiş olursunuz. Yanlız bu size sadece mevcut durumu gösterir. Mesela XXX ürününün hareketleri görmek istediğinizde.

UrunHareket(ID,Tarih, IDUrun, IDDepo)  gibi bir tablo oluşturarak haraketleri kayıt altına alabilirsiniz. Log tutmak gibi de düşünülebilir.

Bilgilerinize. 

Gönderildi : 14/03/2013 01:59

Paylaş: