Forum

Hp XW8600 Workstati...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp XW8600 Workstation Raid1 - Wd Red

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@UgurKilic)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Küçük çaplı firmamız için XW8600 satın aldım. Workstation'ı sabit diskleri olmadan aldım. Biraz araştırdım ve WD RED serisinin iyi olduğunu öğrendim. 2 adet 1 TB'lık disklerden aldım. Amacım Esxi kurup 2 veya 3 makine çıkarmaktı. Herhangi bir raid karta sahip değilim. Anakartın Bios'u üzerinden 2 diski Raid1 yapıp menüsü üzerinden de teyid ederek Esxi 5.1 kurdum. Sorunum, kurulum dosyaları aktarıldıktan sonra diskleri sanki hiç Raid olmamış gibi görmesi. Reboot ve tekrar incelediğimde Raidi görebiliyorum ancak Esxi üzerinde defalarca denememe rağmen göremedim.

Bu sabit diskler Nas teknolojisi vs gibi özellikler taşıyor. Diskin yeni teknoloji olmasından kaynaklı olabileceğine ve Esxi'ın henüz uyum sağlayamadığına (uzak bir ihtimal olsa dahi) inanmaya başladım.

Soruna ilişkin değerlendirecek olursak Raid kart temin edip denemem mi gerekiyor yoksa Esxi'ın 2 disk olarak görmesine rağmen kuruluma devam edip Raidi görmesini ummam mı gerekiyor?

Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

Gönderildi : 11/03/2013 20:44

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhaba,

Sata kontrolcünüzün sürücülerinin ESX tarafından desteklenmemesi muhtemel bence. RED serisi diskler NAS cihazlarda kullanım için özel üretilmişlerdir ve 3.5 diskler gibi 7200 devir değil daha düşük hızla dönerler. Bence probleminiz disklerden değil workstation nızın sata kontrolcüsünün driver nın desteklenmemesinden kaynaklanıyor.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 11/03/2013 20:48

(@UgurKilic)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dönüşünüz için teşekkür ederim. Bu durumda raid kart arayışına girmem gerekiyor sanırım.

Gönderildi : 12/03/2013 03:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Öncelikle RED serisi bu iş için mantıklı olmaz. Performans serisi Black yada Blue tercih etmek gerekir WD'de, Green ise yine performans ihtiyacı olmayan sistemlerde tercih edilebilir.
Görmemesi normal çünkü onboard kontrolcülerin çoğunluğu Microsoft ve Linux (tamamı desteklenmeyebiliyor) (onboard Raid 5 yeteneği var ise de sadece Windows) sistemleri destekliyor. Bu Raid mantığı ise kurumsal olarak yeterli değil performans ve dayanım noktasın da. Raid controller edinmenin haricin de dahili ethernet'i de vmware onaylı listelerinden kontrol ederseniz sonra karşınıza çıkabilecek aşamayı da aşmış olursunuz Workstation ve Desktop birçok controlcü desteklenmiyor ESXi tarafında.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2013 05:04

(@UgurKilic)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet bir liste buldum ve burada benim modelim yer almıyor.

İleride gerekir diye ekliyorum bağlantıyı da. Herkese teşekkürler. 

http://www.vm-help.com//esx40i/esx40_whitebox_HCL.php 

Gönderildi : 12/03/2013 10:40

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhaba,

Dönüşünüz için teşekkür ederim. Bu durumda raid kart arayışına girmem gerekiyor sanırım.

Doğrudur eğer illa raid yapmak istiyorsanız raid kartı aramalısınız
ama test ortamı için kullanacaksanız diskleri raid yapmadan da
kullanmayı deneyebilirsiniz.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 12/03/2013 12:50

(@UgurKilic)
Active Member
Konu başlatıcı

Daha ekonomik bir çözüm olacağını düşündüğümden sanallaştırma yoluna ve sunucudaki verileri garantiye almak adına kullanacağım. Bu sebeple de Raid olması yönünde karar aldık. Gerçek çalışma verilerini içerecektir. Şu an için raid kurmadan çalıştırıyoruz. Uygun bir kart bulursam belirttiğim yönteme geçiş yapacağım.

Gönderildi : 12/03/2013 13:23

(@m-hakancan)
Noble Member

O zaman doğru karar vermişsiniz 🙂

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/03/2013 15:25

Paylaş: