Forum

Load Balancer hk. y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Load Balancer hk. yardımcı olabilecek.

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@CengizERDEMiR)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Dell PowerEdge R210 II makinemiz var bir tane. 2008 R2 standard yüklü. Bu makineden bir tane daha alıp bir tane de broadband almam yeterli midir? Başka ek bir cihaza ihtiyacım var mıdır? Broadband için öneriniz nedir? Ayrıca iki broadband kullanabilir miyiz? Birisinde problem olması durumunda diğerinin devreye girmesi için veya başka bir öneriniz var mıdır? Teşekkürler.

Gönderildi : 10/01/2013 21:31

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar Dell PowerEdge R210 II makinemiz var bir tane. 2008 R2 standard yüklü. Bu makineden bir tane daha alıp bir tane de broadband almam yeterli midir? Başka ek bir cihaza ihtiyacım var mıdır? Broadband için öneriniz nedir? Ayrıca iki broadband kullanabilir miyiz? Birisinde problem olması durumunda diğerinin devreye girmesi için veya başka bir öneriniz var mıdır? Teşekkürler.

Hocam tm olarak ne yapmak istediğinizi anlamadım. Ne tür bir sunucu sistemi kuracaksınız ?

Gönderildi : 11/01/2013 02:58

(@CengizERDEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bu konu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşacak bir arkadaş yok mu? 

Gönderildi : 14/01/2013 13:20

(@ertanerbek)
Famed Member

Arkadaşlar bu konu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşacak bir arkadaş yok mu? 

Hocam bunun için DrayTek marka dual yada multi WAN bir cihaz alırsınız aldığınız cihazın tüm IP adresleri için A kaydı girersiniz bu şekilde inbound load balance yaparsınız ama ben tam olarak dediğinizi anlamadım. Siz hem dışa hatları load balance yapıyım hemde sunucuları derseniz o zaman tek seçeneğiniz var oda Clavister.

Gönderildi : 14/01/2013 15:06

(@CengizERDEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle kusura bakmayın yanlışlıkla tek mesaja bakmışım bir süredir ondan farketmemişim yanıtınızı. ikinci mesajıda o yüzden yazmıştım. Daha yeni farkına vardım durumun. Bir kaç gündür takipte birşey göremeyince aşağıda tümünü gör bağlantısını farkettim 🙂

Hocam benim yapmak istediğim dışardan gelen trafiğin benim sunucularıma paylaştırılması. Aynı zamanda sunuculardan biri kapandığında diğerinin aktif olarak çalışması. Söz konusu sistem için neler gerekli tam olarak bilmiyorum. İnternette araştırdığım load balancer cihazı ve windowsun bunu desteklediği yönünde. Fakat veritabanı ve dosyalar ayrı bir storagede mi duracak yoksa mevcut makinelerde durup anlık olarak mı güncellenecek bilgim yok.

İlginiz için teşekkürler. 

Gönderildi : 21/01/2013 18:22

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Hocam öncelikle kusura bakmayın yanlışlıkla tek mesaja bakmışım bir süredir ondan farketmemişim yanıtınızı. ikinci mesajıda o yüzden yazmıştım. Daha yeni farkına vardım durumun. Bir kaç gündür takipte birşey göremeyince aşağıda tümünü gör bağlantısını farkettim 🙂

Hocam benim yapmak istediğim dışardan gelen trafiğin benim sunucularıma paylaştırılması. Aynı zamanda sunuculardan biri kapandığında diğerinin aktif olarak çalışması. Söz konusu sistem için neler gerekli tam olarak bilmiyorum. İnternette araştırdığım load balancer cihazı ve windowsun bunu desteklediği yönünde. Fakat veritabanı ve dosyalar ayrı bir storagede mi duracak yoksa mevcut makinelerde durup anlık olarak mı güncellenecek bilgim yok.

yani 1 web adresi 2 server da çalışacak yük dengelemesi yapacak ayrıca kapandığında diğeri çalışmaya devam edecek gibi. öyle mi?

öyleyse 

netscaler ya da pfsense öneririm.

Gönderildi : 21/01/2013 18:41

(@ertanerbek)
Famed Member

Yapmak istediğiniz işlemin adı SLB bunun içinde kesinlikle ve kesinlikle Clavister öneririm. Yapmak istediğiniz gibi trafiği bir yada daha fazla sunucuya dağıtabilir bunlarıda TCP, ICMP ve servis bazında kontrol edebilir ve cevap vermeyen sunucuları bu balance sisteminin dışına çıkartabilir.

Gönderildi : 22/01/2013 19:35

(@CengizERDEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

peki bu dediklerinizin ortalama maliyetleri nedir? bu arada ben yazdıklarınız ile ilgili bir araştırma yapayım. teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/01/2013 12:50

(@CengizERDEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam netscaler uygun sanırım fakat iki makinedeki datalar için ayrı bir storage server gerekli mi? 

Ayrıca Ertan hocam SLB ve Clavister hk. araştırma yaptım da örnek bir şeyler bulamadım. Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi bunun maliyeti bize ne olur ortalama?

Gönderildi : 25/01/2013 13:00

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam netscaler uygun sanırım fakat iki makinedeki datalar için ayrı bir storage server gerekli mi? 

Ayrıca Ertan hocam SLB ve Clavister hk. araştırma yaptım da örnek bir şeyler bulamadım. Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi bunun maliyeti bize ne olur ortalama?

Maliyet performans ihtiyacına göre değişecektir. Burada bir cihaz belirlenmesi için yapılması gereken anlık kaç session  alındığı bilgi olabilir mesala.

Gönderildi : 26/01/2013 14:33

(@CengizERDEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

Tahmini anlık 100 onlinedır ortalama.

Aslına bakarsanız benim asıl amacım yük dengelemekten öte uptime oranını en üst düzeyde tutmak yani bir makine kapandığında kesintisiz diğer makine devrede olmalı. bu nedenle böyle bir şey yapmaya karar verdim. Bu hususta daha farklı ve basit bir şey varsa o da olabilir. 

Gönderildi : 31/01/2013 16:18

Paylaş: