Forum

Nasıl bir Wireless ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nasıl bir Wireless yapısı kurmalıyım ?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
455 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Selam,

Şirket içi laptop kullanıcılarının, şirketin herhangi bir katında sürekli network'e bağlı olarak çalışmalarını sağlamak ve dışarıdan gelen misafirlerin network'e dahil olmadan sadece interneti kullanabilmelerini istiyorum. Elimdeki kablosuz adsl modemleri değerlendirerek bu yapıyı nasıl kurmam gerektiğine dair önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 13/08/2008 12:27

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba adsl modemlerden dediğiniz zaman biraz daha bilgi vermeniz gerekiyor modem markaları nedir kaç adsl hat var şirketinizde gibi kolay gelsin.

Gönderildi : 13/08/2008 15:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Selamlar,

Şirketimizde 2 ADSL Hat var,

Elimizde bulunan cihazlar,

Airties RT211
Pikatel Airmax,
Zoom X6,
1 adette USR Access Point ve Router

dır. Bu cihazlarla nasıl bi yapı kurabilirim.

Gönderildi : 13/08/2008 17:21

(@heavensdoors)
Gönderiler: 32
Trusted Member

bence mac filter ile yaparsın. misafirlere bir adsl ver. şirket çalışanlarına diğer adsli ver. ikisinde de mac filter aktif olsun.

senden habersiz de kullanım olmaz...birkaç katlı sanırım firma katlar arası wireless bağlantını repeter yaparsın. Sanırım bunu yapabilmen için WDS özelliği olması gerekiyor.

ama mac filter dan başka biey gelmiyor aklıma 🙁

Gönderildi : 13/08/2008 18:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

misafirler için mac filter değilde şifre yeterli sanırım.

Gönderildi : 13/08/2008 18:42

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

Arkadaşlar Selam,

Şirket içi laptop kullanıcılarının, şirketin herhangi bir katında sürekli network'e bağlı olarak çalışmalarını sağlamak ve dışarıdan gelen misafirlerin network'e dahil olmadan sadece interneti kullanabilmelerini istiyorum. Elimdeki kablosuz adsl modemleri değerlendirerek bu yapıyı nasıl kurmam gerektiğine dair önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

merhaba;

elinde bir den fazla modem olduğuna göre şu şekide bir öneri sunabilirim;

bu modemlerden birinin ip havuzuna laptop kullanıcı sayısı kadar ip oluştur. ve bunların o modemdem ip almasını sağla. client pc lerin  mac adresleri modem görünür. bu mac adreslerine karşılık gelen ip leri  mac adreslerine rezerve et. Bu kullanıcılar artık kendilerine rezerve edilen ip ile ile çıkış yapacaktır. diğer modemde de ip havuzuda ip aralığı belirt ama subnetler farklı olsun. yani ilk modemde 192.168.1.x verdiysen diğerinde 2.x olsun. bu iki modem bir birini göremeyecektir göstermek istersen eğer bir tane router kullanmak zorunda kalacaksın. umarım faydalı olmuştur...

Gönderildi : 10/06/2011 19:50

Paylaş: