Forum

DNS ve Gateway gere...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS ve Gateway gereklimi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
601 Görüntüleme
(@SalihAksay)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;
Sistemimizde kullanmakta olduğumuz bir ERP programı var. ERP programının kurulu olduğu bir 2003 server ve ip is x.x.x.224
DNS ve AD 'nin kurulu olduğu bir 2008 server ip adresi x.x.x.1
ve sadece ERP programı kullanan network ile başka bir işi olmayan  bazı client'larımız var.
Sormak istediğim şu; Kullandığımız ERP programında zaman zaman  bariz bir şekilde bir yavaşlık oluyor.
biz bu client lara dns ve ağ geçidi yerine x.x.x.224 versek sistemde (daha doğrusu sadece çalışan uygulamada) bir hızlanma olur mu

Gönderildi : 02/11/2012 14:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Dns domainde olan clientleri etkileyen bir durum oluşturuyor bu şekilde hızlı login olmaları ve nete çıkarkende localden hızlı bir şekilde dns sorgulama yapmasını sağlıyor. Gateway ise genelde internete çıkacan bilgisayarlarda internet çıkışının verileceği ip adresini kapsıyor bu modem veya proxy olabilir. Sizin yavaşlık muhtemelen ara ara kullanıcıların aynı anda yüklenmesinden kaynaklanabilir. Üzerinde erp hangi db programını kullanıyor muhtemelen sql veya oracle olabilir. Buraya bağlanan kullanıcıların kullandığı network cihazları iyi ve düzenli çalışmalıdır. Db serverde kaynak durumu nasıl ram kullanımına göz atabilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2012 14:23

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dns olarak ad userindeki dns kullanırılabilir fakat ag gecidi olarak gercekten bu isi yapmayan bir cihazın ip adresini verirseniz kendi agları dısına

(internet veya baska bir subnete gibi ) çıkamazlar 

Gönderildi : 02/11/2012 15:48

(@SalihAksay)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey ERP programı db olarak informix kullanıyor. serverın kaynaklarına baktığımızda %20 yi geçmiyor kilitlenmenin bununla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. zaman zaman %30 lara çıktığında da kilitlenme olmuyor. belkide dediğiniz gibi kullanıcıların aşırı yüklenmesi olabilir.

Gönderildi : 02/11/2012 19:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Erp firması ile donanım özelliklerinizi paylaşıp yeterli olup olmadığını söyleyebilirsiniz. Kullanıcıların ağırlaşma bildirimi ile birlikte direk server üzerinde uygulamayı test edebilirsiniz. Bariz bir hız farkı varsa networksel sorun olma ihtimalide göz önüne alınabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2012 19:22

Paylaş: