Forum

Server 2003 AD+DNS+...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 AD+DNS+DHCP Eksiklerim var

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
739 Görüntüleme
(@tolgacakir)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba
Evimde wmware programında windows server 2003 standart 3 adet kurdum askerden yeni geldiğim için eski bilgilerimi tazelemek istiyorum farukçubukçu'dan ağ yöneticiliği sertifikası almıştım askere gitmeden önce fakat biraz zor bir askerlik olduğu için eski bilgileri unuttum arkadaşlar sizlere sorularım olacak siz şimdi biz nerdeyiz sen nerdesin diyor olabilirsiniz ama bana bu işin yolunu tekrar birileri anlatırsa sevinirim
   İyi çalışmalar

server 2003 işletim sistemi olarak 3 adet windows kurdum işletim sistemlerinin adının birini active directory diğerinin dns ve diğerinin adınıda dhcp olarak düzenlerdim yapmak istediğim şey 3 ayrı serverda bunların hepsini senkronize ederek kurulumlarını yapmak istiyorum nereden başlayabilirim ilk önce onu sormak istiyorum

2. si   Aynı server 2003 ün üzerine Active Directory , Dns ve dhcp kuracak olursam bunların sırası ne olmalı ilk hangisinden başlamam gerekiyor bana bunlarla ilgili bilgi verirseniz kurulumlara başlıycam kendime 60 gün verdim tek uğraşım bu olacak bununla ilgili makaleler indiremeye başladım ama öncesinde neler yapabilrim hem görmek istiyorum eksiklerimi görmek için hemde sizden desteklerinizi bekliyorum teşekkür ederim .

Gönderildi : 13/12/2011 06:19

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

server 2003 işletim sistemi olarak 3 adet windows kurdum işletim sistemlerinin adının birini active directory diğerinin dns ve diğerinin adınıda dhcp olarak düzenlerdim yapmak istediğim şey 3 ayrı serverda bunların hepsini senkronize ederek kurulumlarını yapmak istiyorum nereden başlayabilirim ilk önce onu sormak istiyorum

2. si   Aynı server 2003 ün üzerine Active Directory , Dns ve dhcp kuracak olursam bunların sırası ne olmalı ilk hangisinden başlamam gerekiyor bana bunlarla ilgili bilgi verirseniz kurulumlara başlıycam kendime 60 gün verdim tek uğraşım bu olacak bununla ilgili makaleler indiremeye başladım ama öncesinde neler yapabilrim hem görmek istiyorum eksiklerimi görmek için hemde sizden desteklerinizi bekliyorum teşekkür ederim . 

3 servisinde görevleri birbirinden farklı. Öncelikle ağınıza bağlanan istemcilere ip dağıtması için bir DHCP, çözümleme için DNS kurduktan sonra Active directory kurarak bir domain ortamı oluşturabilirsiniz.

NOT : Daha güncel olan Windows 2008 R2 işletim sistemini test etmenizi / kullanmanızı öneririm.

Dostlukla... 

Gönderildi : 13/12/2011 11:23

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Şimdi Bu Sıra Değişir Eğer Ortama Kesinlikle Bir Domain Kuracaksan Sırası Şu Şekilde Olur

DHCP-Active Directory (DNS İse Active Directory İle Birlikte Yüklenir Zaten İstersen Ayrıda Kurabilirsin Ama Bence Domain Controller Olacak İse Bırak Active Directory Kendi Kursun)

Bende Daha güncel Bir Sürüm Olan 2008R2 Öneriyorum. Çünkü Yakında Server 8 Çıkacak...

Gönderildi : 13/12/2011 15:01

(@tolgacakir)
Active Member
Konu başlatıcı

2008 tabi ki daha mantıklı aslına bakarsanız eskiden ben bunların hepsinin kurlumlarını yapıyordum ama ilk önce baştan bir kaç tane domain kurup clientleri etki alanına almak istiyorum ordaki hatalarımı düzeltim 2008e geçeyim diyorum çünkü hala hazırda buradaki fabrikaların çoğu 2003 kullanıyor ve problemleri de hep 2003 çok teşekkür ederim

Gönderildi : 13/12/2011 15:24

(@serkantas)
Prominent Member

2008 tabi ki daha mantıklı aslına bakarsanız eskiden ben bunların hepsinin kurlumlarını yapıyordum ama ilk önce baştan bir kaç tane domain kurup clientleri etki alanına almak istiyorum ordaki hatalarımı düzeltim 2008e geçeyim diyorum çünkü hala hazırda buradaki fabrikaların çoğu 2003 kullanıyor ve problemleri de hep 2003 çok teşekkür ederim

Tabi Siz Destek Tarafında Hem 2003 Hem 2008 Hem 2008R2 Vb Tüm Sürümleri Geniş kapsamlı Bilmek Durumundasınız Aslında Demek istediğimiz 2003 Konusundan  Sonra Ara Vermeyin 2008 İle Devam Edin ve Bunların Small Business Sürümleri Vb Konularını İyice Araştırıp Daha Kaliteli Bilgilere Sahip olun İstediğimiz Buydu Ama tabirde Hata yaptık Sanırım :)))

Gönderildi : 14/12/2011 00:20

(@tolgacakir)
Active Member
Konu başlatıcı

Yok yok 🙂 hata yok ben onları da denicem zaten elimde 3 adet action pack var çalıştığım firmanın benim normalde firmalara verdiğim destek tarzı server çöktüyse eğer domainini kurup active directory de user ları oluşturuyorum sonra izinlerini ayarlıyorum clientlerın bir tane de yanında verebilirsem fortigate wifi kuruyorum outlook hesaplarını hem exchange için hemde dışardan alınabilmesi için hazırlıyorum elimde askere gitmeden önce hepsini unuturum diye videolu olarak saklamıştım sıkıntılı bir askerlik geçirdğim için hafıza da silinmeler oldu 🙂 şimdi yeniden kolları sıvadık eskiye dönüş yapmak için tabi dediğim gibi biz ESKİ de kaldık 🙂 ben giderken 2008 daha yeni çıkıyor insanlar yeni başlıyorken R2 çıktı hatta 2010 yolda 🙂 yeniden başladık bizde şundaki eksikleri kapatayım tavsiyelirinizi mutlaka dinlicem takıldığım yerde daha çok başını ağartıcam forumdaki arkadaşların yardımlar için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Gönderildi : 14/12/2011 01:35

(@serkantas)
Prominent Member

Yok yok 🙂 hata yok ben onları da denicem zaten elimde 3 adet action pack var çalıştığım firmanın benim normalde firmalara verdiğim destek tarzı server çöktüyse eğer domainini kurup active directory de user ları oluşturuyorum sonra izinlerini ayarlıyorum clientlerın bir tane de yanında verebilirsem fortigate wifi kuruyorum outlook hesaplarını hem exchange için hemde dışardan alınabilmesi için hazırlıyorum elimde askere gitmeden önce hepsini unuturum diye videolu olarak saklamıştım sıkıntılı bir askerlik geçirdğim için hafıza da silinmeler oldu 🙂 şimdi yeniden kolları sıvadık eskiye dönüş yapmak için tabi dediğim gibi biz ESKİ de kaldık 🙂 ben giderken 2008 daha yeni çıkıyor insanlar yeni başlıyorken R2 çıktı hatta 2010 yolda 🙂 yeniden başladık bizde şundaki eksikleri kapatayım tavsiyelirinizi mutlaka dinlicem takıldığım yerde daha çok başını ağartıcam forumdaki arkadaşların yardımlar için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Geçmiş Olsun Ama Sonunda Bitmiş Askerlik Bazı yerlerde Dediğiniz Gibi Sıkıntılı ... Biz teşekkür Ederiz Başarılar Dilerim :))))

Gönderildi : 14/12/2011 01:57

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

O zaman araştırman gereken güzel bir konu var. Windows 2003 ten Windows 2008 R2 ye Migration. Hem iki sistemi incelemiş hemde hem sisitemleri hemde kendini 2008 yapısına geçirmiş olursun. Hemde ordaki fabrikaların alt yapıları ile ilgili güncelleme çalışmaları bile yapabilirsin.

Çok iyi araştırmanı önereceğim konu ise aslında DNS. Bence DNS mantığı çok önemli burdaki DNS ten kastımız herkesin tanımını yaptığı DNS ten tabiki farklı. Ve gerçektende çok önemli ve sorunları çok ciddi sıkıntılar çıkartan bir kavram. Kesinlikle DNS i iyi bilmeniz gerekli. 

Gönderildi : 14/12/2011 02:38

(@tolgacakir)
Active Member
Konu başlatıcı

araştıralım hocam bundan sonra işimiz gücümüz bu iş tavsiyelerinizi dikkate alacağımdan hiç şüpheniz olmasın çünkü hem merak ediyor hem severek yapıyorum makalaleri okuyarak yavaş yavaş başlıcaz başka yolu yok teşekkür ederim

Gönderildi : 14/12/2011 04:00

(@serkantas)
Prominent Member

araştıralım hocam bundan sonra işimiz gücümüz bu iş tavsiyelerinizi dikkate alacağımdan hiç şüpheniz olmasın çünkü hem merak ediyor hem severek yapıyorum makalaleri okuyarak yavaş yavaş başlıcaz başka yolu yok teşekkür ederim

Başarılar Çok İştahlı Ve Azimli Görünüyorsunuz Eminim Kısa Sürede İstediğiniz Bilgilere Sahip Olup Kendi Özgüveniniz İle Birlikte Tekrar Kaldığınız Yerden Hayata Devam Edeceksinizdir. Başarılar Tebrikler...

Gönderildi : 14/12/2011 12:27

(@tolgacakir)
Active Member
Konu başlatıcı

Yeniden bir kaç sorum olacak arkadaşlar wmware de ben 2 adet server 2003 kurdum birinde dhcp diğerinde active directory ve dns var fakat ben bunları sadece kurmuş olmak için kurdum gibi birşey oldu birbirine nasıl iletişime geçircem onu beceremedim ip aralıklarını kaç vereyim birbiriyle tanıştıramadım bunları şimdiden teşekkür ederim

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 20/12/2011 17:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/04/25/video-vmware-e-itimleri-b-l-m-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/04/25/video-vmware-e-itimleri-b-l-m-2-team-yap-s.aspx

Erdem arkadaşımızın daha evvel yaptığı deferruatlı çalışma size yardımcı olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/12/2011 17:45

(@tolgacakir)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim inceleyim ben bunları .

Gönderildi : 20/12/2011 20:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ben teşekkkür ederim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/12/2011 00:57

Paylaş: