Forum

Vlan : Ayrı vlandak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vlan : Ayrı vlandaki clientlar sunucuyla nasıl iletişim kurabilir.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
426 Görüntüleme
(@BunyaminUNSAL)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sanal ortamda vlan üzerine bi çalışma yapıyorum aşağıdaki yapıda clientlar kendi aralarında iletişim kuramıyorlar ama sunucuyla da iletişim kuramıyorlar sunucuyu her iki vlanında üyesi yapmam gerek diye düşündüm tek porta iki vlan atayamıyorum, clientlar bir biri arasında konuşamayacak ama sunucuyla iletişim kurabilecekler yardımcı olabilirmisiniz. Kolay gelsinvlan

Gönderildi : 06/10/2011 16:52

(@volkankulalar)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Selamlar,

Bahsetmiş olduğun topolojiyi çalıştırabilmen için L3 bir switch kullanman gerekli. Ancak senin kullandığın L2 bir switch. Bu nedenle switch' i simulatordeki 3560 ile değiştirmelisin. Sonra 3 ayrı vlan oluşturup bunlara vlan interface olarak ip vermelisin. Sonrasında ise bahsettiklerini burada yapmaya devam etmelisin.

Gönderildi : 06/10/2011 17:20

(@BunyaminUNSAL)
Active Member
Konu başlatıcı

3560 switch üzerinde üç ayrı vlan oluşturup ip vermek istediğimde aynı network id de olduğu için ip atayamıyorum.

Gönderildi : 06/10/2011 19:40

(@BunyaminUNSAL)
Active Member
Konu başlatıcı

Vlanla olmadı iletişim kurmasını istemediğim networkleri farklı networklere aldım router üzerinde de iki adet sub interface oluşturup iki netwrokünde ip adresini atadım sorunum çözülmüş oldu. teşekkürler kolay gelsin

Gönderildi : 07/10/2011 12:34

Paylaş: