Forum

Upgrade Tavsiyesi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Upgrade Tavsiyesi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
341 Görüntüleme
(@TolgaGundogdu)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar 2 ay önce yeni işime başladım ve mevcut sistemde bi yenileme yapmak istyiorum. Kafamda yapacağım değişiklikler büyük oranda oluştu ancak sizin de tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Şirket yapısı;

merkezde 10 kullanıcı merkez dışında ise toplam 50 tane mail kullanıcısı,10-15 tane de terminal server'a bağlanması gereken kullanıcı var. 

Mevcut Sistem şu şekilde;

1 adet terminal server (15 kullanıcılı)

1 adet logo ve sql server

1 adet web server

1 adet  isa server

1 adet active directory server

ayrıca daha önce kullanılan eski domain yapısı üzerinde de;

1 adet exchange server

1 adet active directory server

1 adet monowall firewall server mevcut

Şimdi ben bu 2 farklı domain yapısını tek bir domain yapıp serverları da 2008'e upgrade etmek istiyorum ve gereksiz olan serverları sistemden çıkartıp tasarruf yapmak istiyorum. Planıma göre aşağıdaki serverlar bize yeterli olacaktır

terminal server (15 kullanıcılı)

logo ve sql server

active directory ve exchange 2007 server

monowall veya pfsense firewall server

bi de bu tür bir domain altyapısının lisanslama maliyeti tahmini ne kadar olur ? 

tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum

teşekkürler. 

Gönderildi : 26/08/2011 12:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Aslında kobi çapında olduğunuz için alternatif çok,

bir makine alarak sanallaştırma yapabilirsiniz, ancak buradaki sorun örneğin makinenin ana kartı yanarsa tüm makineler gidecektir, bu nedenle  birde bunun için yedek bir makine daha olmalı, hatta iki makine var ise bir storage ile cluster yapabilirsiniz ancak bu size ciddi maliyetlere çıkar.

Peki bu aklınızda olsun, elinizdeki makineleri kullanalım derseniz temiz 2008 R2 kurulumları ile zaten yeterince performanslı çalışabilirsiniz çünkü kullanıcı sayınız çok yüksek değil.

Lisans için ise bence direk telif alın en doğru bu olacaktır, siz elinizdeki sistemleri söyleyin size uygun bir lisans fiyatı vereceklerdir, ÇözümPark üzerinden aradığınızı söylerseniz Piramit Bilgisayar' dan Yasin bey, Ülker vey Fatma hanım size yardımcı olacaktır.

Ancak lisans noktası biraz karışık olduğu için portal üzerindeki Serhat' ın yazdığı makaleyi okumanız öneririm.

Her bir makine için Windows Server lisansı + CAL lisansı lazım, bunun yanında eğer o makinede çalışacak servis içinde CAL ve servis lisansı lazım.

Örneğin bir Exchange Server için ;

1 Adet Standart veya Enterprise 2008 server lisansı

X Adet Server CAL Lisansı

1 Adet Standart veya Enterprise Exchange Server Lisansı

X Adet Standart veya Enterprise Exchange CAL lisansı, bu terminal server içinde yine SQL içinde geçerli yani bir makine için windows CAL + üstünde çalışan servisler için yine CAL alman gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2011 13:12

(@TolgaGundogdu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki 2 domain yapısını birleştirip tek domain haline getirme ve eski domain'deki exchange verilerini yeni domain'de kurulacak servera atmanın en kolay yolu nasıl olur?

Gönderildi : 26/08/2011 15:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kullanıcıların maillerini pst ye çekersen yeni sisteme bağladığın zaman sürükle bırak yöntemi ile yeni sisteme taşınabilir, çok kullanıcı var ise power control tarzında bir 3 party program ilede yapabilirsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/08/2011 15:06

(@TolgaGundogdu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler

Gönderildi : 27/08/2011 16:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Gönderildi : 28/08/2011 04:12

Paylaş: