Forum

iki modem arası vpn

Bildirimler
Hepsini Temizle

iki modem arası vpn

15 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,157 Görüntüleme
(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

evimde ve iş yerimde zyxel 661 hw modemim var....iki modem arası vpn kurdum gatewayleri pinkleyebiliyorum..Hatta iş yerimden evdeki modemimin ayarlarıyla oynayabiliyorum....Fakat evdeki modemime bağlı olan 1 adet notebook ve 1 adat masaüstü pc nin iplerini pingleyemiyorum...

Bununla ilgili ne yapmalıyım? Ayrıca iki cihaz arasında vpn kurdum diyelim evdeki bilgisayarıma nasıl ulaşıp dosyalarıma bakabilirim hatta evdeki dosyalarımı iş yerindeki bilgisayarımdan nasıl print ederim...Teşekkür ederim....

Gönderildi : 25/06/2008 21:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Gateway'leri pigleyebildiğinize göre (Tabi diğer lokasyondaki gateway'i pingleyebilmelisiniz) VPN bağlantısında sorun olmadığını düşünebiliriz. 

Pc ler üzerinde güvenlik duvarı açık ise, ping isteklerine yanıt gelmemsi normal. Öncelikle bunu kontrol edelim.

Gönderildi : 26/06/2008 00:16

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim....Şuan evdeki gatewayin arkasındaki notebook a pingleyebiliyorum...Notebookumun d sürücüsü share edilmiştir durumda..Şimdi ben bu share edilmiş sürücüye nasıl ulaşıcam ve d sürücümdeki belgelerin çıktılarını iş yerimdeki printerdan almak istiyorum..Şu gelebilir akla d ye ulaşırsan zaten belgeleri kopyala yapıştır diyip iş yerinden print alabilirsin denilebilir 🙂 Evde printerim yok notebookun başında eşim var ve ben iş yerimdeki printera çıktı yollamasını isitiyorum nasıl yapabilirim.... d sürücümden windows tabanlı bir progrma çalıştırıcam neler yapmam gerekiyor..... 

Gönderildi : 27/06/2008 13:31

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba.

Bu durumda; eşiniz de evden sizin bulunduğunuz networke ulaşabiliyor olmalı.

Daha sonra, sizin networkteki yazıcıyı share etmelisiniz. Ör: \\192.168.0.1\PrinterName  (Bu sizin networkte, pcye bağlı ve paylaşıma açılmış olan yazıcı) (Yazıcının share edildiği pc üzerinde güvenlik duvarı açıksa "dosya ve yazıcı paylaşımı" na izin vermeniz gerekir)

Daha sonra eşiniz evden Başlat>Çalıştır> \\192.168.0.1 yazamalı

ve gelen ekranda yazıcıya sağ tıklayıp bağlan demeli.

Daha sonra evdeki pc de açık olan dosyaları yazdırırken, \\192.168.0.1\PrinterName yazıcısını seçerek, belgeleri sizin ofisinizdeki yazıcıya gönderebilir.

Gönderildi : 27/06/2008 13:59

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

serhat bey ilginiz için teşekkür ederim...Şimdi evdeki notebook ve iş yerimde ki pc birbirine karşılıklı ping atabiliyor....Her iki makinadada firewall disable...evden notebook printerıma bağlandı ve çıktı yolladı.Fakat ben iş yerimdeki pc den evdeki notebookumun sürücü d yi paylaştırmama rağmen bağlanamıyorum..Acaba sebeb ne olabilir..Ayrıca yaptığımız bu işlem 2 şubeyi birbirine bağlamak gibi bişey sanırım doğrumuyum ? [:D]

Gönderildi : 27/06/2008 15:42

(@serhatakinci)
Famed Member

Evet bu yapıya Site to Site VPN diyebiliriz.

\\EvdekiPC_IP yazdığınızda paylaşımlara erişebilmek için authentication'ı gerekecektir.

Bağlanmak istediğinizde aldığınız uyarı/hata nedir?

Gönderildi : 27/06/2008 16:03

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

\\192.168.1.34\d  ağ yolu bulunamadı hata budur herşey normal olmasına rağmen....

Gönderildi : 27/06/2008 16:52

(@serhatakinci)
Famed Member

Önce bu şekilde erişim sağlayın \\192.168.1.34\  ve verdiği uyarıyı tam olarak alalım.

Gönderildi : 27/06/2008 16:54

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

\\192.168.1.34\ ağ yolu bulunamadı ama pingleyebiliyorum bu ip yi  🙂

Gönderildi : 27/06/2008 17:09

(@serhatakinci)
Famed Member

Ağ yolu bulunamadı hatasının birçok nedeni olabilir aslında. Ama en temel neden, dosya paylaşımı için pc'e erişilememesi.

Windows Güvenlik Duvarı açıksa "Dosya ve Yazıcı Paylaşımı"na izin verin.

Kullandığınız 3üncü parti bir firewall veya antivitrüs yazılımı da engelliyor olabilir. Bunlarıda kontrol edin.

Gönderildi : 27/06/2008 17:22

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki serhat bey iş yerimdeki modemimin vpn desteği olmasaydı evdeki modemimin vpn desteği olsaydı evdede file serverim olsaydı notebboku file server yapmayı düşünüyorum ben file servera ve dosyalarıma nasıl erişebilirdim yada erişmek için nasıl bir yol izlemem gerekli.. 

Gönderildi : 27/06/2008 17:34

(@serhatakinci)
Famed Member

Modem üzerindeki VPN'e windows ile bağlanamazsınız. Bu cihazlar kendi aralarında VPN yapabilir.

Notebook işletim sisteminiz nedir bilmiyorum ama FTP server kurarak dosyalarınıza erişebilirsiniz. (win xp pro, win2003, vista home premium, business, ultimate IIS destekler ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.)

Gönderildi : 27/06/2008 18:17

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler serhat bey olay çözülmüştür şuan ev ve iş yeri arasında dosya paylaşımı yazıcıların kullanımı olayı tamamdır...Daha soracak o kadar çok sorum varki size :))

Gönderildi : 27/06/2008 18:31

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler serhat bey olay çözülmüştür sayenizde.Ama soracak o kadar çok sorum varki daha 🙂 

Gönderildi : 27/06/2008 18:32

(@serhatakinci)
Famed Member

Her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız.

Hoşçakalın.

Gönderildi : 27/06/2008 18:38

Paylaş: