Forum

Adsl Router Kullanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Adsl Router Kullanıcı Kota Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,555 Görüntüleme
(@EmrahGULER)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Değerli hocalarım ve arkadaşlarım;

Kullandığım Network sadece müşterilerimize Kablosuz
İnternete Bağlanmaları için ayrılmıştır. Yalnız bağlanan sayısı yükselince ( bizim
tahminimize göre 30 kişi ) modem ip dağıtmayı durduruyor. Ben modemi kapatıp açıncaya
kadar yeni bağlantı yapacak olanın internete çıkmasına izin vermiyor ( Bu kişi
daha önce bağlanmış bile olsa o anda yeniden bağlantı yapacağı için bağlanmasına
için vermiyor). Yalnız kişiye her zaman olmasa da çoğunlukla local ip verip
kablosuz bağlanmasına izin veriyor ama internete çıkmasına izin vermiyor ben
modemi 2 saatte bir kapatıp açmak zorunda kalıyorum.  

Tplink ve Airties si aradım çözüm istedim ama bana bir çözüm
gösteremediler.

Bu durumda siz olsanız bu işi nasıl çözerdiniz.

3 ayrı cihazdan Wireless yayını yapıyorum dhcp tüm Accesslerden
kapattım

DHCP Yİ MODEM’DE ACIK (modem ip dağıtsın istiyorum )

Modem: Tplink TD-W8961ND

2 adet accespoint: CİSCO - 
Cısco Aır-ap1131g-e-k9

1 adet accespoint: UBNT Nano Station2

Yedek olarak kullanabileceklerim hepsinde aynını yapıyor.

1 adet: Modem: Tplink TD-8840T

1 adet: TPLİNK TD-8901G

1 adet: EXPER EWM-01

Gönderildi : 15/06/2011 12:56

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba modeminde DHCP ip kiralama süresini düşür. Genellikle kira süreleri 8 gün geliyor. Sen bunu saat bazında kullan verdiğin aralıklarda ip adresi kalmayınca modeminde çaklılıyor. Mantıklı bir açıklama yapmak gerekirse 1 ip adresi 8 gün boyunca listende kalıyor. yer işgal ediyor. ve Dağıtacak ip adresi bulunmuyor.

Gönderildi : 15/06/2011 14:22

(@EmrahGULER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bendeki deger bu  259200 sn yazıyordu.  Bunu 200  sn yaptım ip havuz sayısı degerinide 200 yaptım deneyelim bi bakalım 

Cok teşekkürederim

yalnız baglanabilir kişi sayısını nasıl yükseltecegim Eger bu cihazda olmuyorsa başka bir cihazda önerebilirsiniz yeterki insanlar baglanabilsin ben bu insanlar baglansın diye 3 farklı noktaya fiber cektim cok ciddi yatırım yaptırdım şimdi sacma bir modem yüzünden bu yatırımı cöpe atmak istemiyorum

Gönderildi : 15/06/2011 14:46

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member

Senin kiralama süresi baya uzunmuş. :)) geçmiş olsun 3 farklı modem kullanıyorsan eğer bilmiyorum aynı anda kaç kişiye dağıtacaksın local de kaç kişi olacak sallıyorum sen 192.168.2.0 bir network kullanıyorsan bu network üzerinde 254 ip adresi verebillirsin. Ama diğer 2 modem içinde 192.168.3.0 network son modem 192.168.4.0 aralığında ip adresi dağıtırsan toplamda 762 cliente ip adresi vermiş oluyorsun bu 762 farklı bağlana kişi sayısını temsil eder. Yanlız diğer 3 modemdende wireless ile int hizmeti vereceksen diğer modemlerinde ip kiralama sürelerini düşürmen lazım iyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/06/2011 15:53

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member

Unutmadan söyliyeyim ip havuzunuda 250 yap bidaha bidaha uğraşma

Gönderildi : 15/06/2011 16:07

(@EmrahGULER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürederim Mehmet bey ;

ip havuzunu senin tavsiyen sayesinde zaten 200 yapmıştım ayrıca müşteri agında sadece 1 modem kullanıyorum diger yadıgım modemler kullanım da degil yedekte bekliyor Varsayılan ag gecitim 10.0.0.2 olarak yapılandırdım kiralama süresini de 200 sn olarak degiştirdim. İnşallah işe yarar.

Gönderildi : 15/06/2011 16:14

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member

Ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/06/2011 16:27

(@EmrahGULER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrar;

Tavsiye edilen ayarları aynen uygulamama ragmen hala sorun devam etmekte galiba başka bir modem veya ek bir cihazla cözecegiz bu sorunu tavsiyelerinize hala ihitiyacım var. En azından nasıl bir cihaz kullanmam gerektigi konusunda bana yardım ederseniz cok sevinirim.

Gönderildi : 20/06/2011 11:52

(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member

Bence yapman gereken 3 modemi tek bir cihazda birleştirebilirsin. Yönetimide tek bir cihazdan gerçekleştirmen çok sağlıklı olacaktır.

Draytek Vigor 3300V+ Multifunction Router inceleyebilirsin.3 modem kullanmana hiç gerek yok tek bir modemle bu işi çözebiirsin. Kesin çözüme ulaşacağını garanti edebilirim.

Gönderildi : 20/06/2011 12:23

Paylaş: