Forum

hp Procurve switchi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp Procurve switching

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,162 Görüntüleme
(@medusa)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar arkadaslar...bir kac ufak tefek bilgiye ihtiyacim var..daha once cisco cihazlar uzerinde calistim fakat simdiki projemde hp procurve agirlikli..komutlar hemen hemen aynı olsada bir kac yardıma ihtiyacim var..maddeler halinde kısa kısa yaziyorum detaylara girmeden..proje vlan ve vlan routing iceriyor..daha once hp tarafinda bir configrasyon deneyimim olmadi fakat asagidaki yazacagim maddelere kısa ve oz cvp verirseniz kafamda oturacak..

1-)Hp procurve uzerinde herhangibir portu nasil trunk a cekerim..gerci hp deki karsiligi tagged sanirim..ama ornek olarak yazarsaniz sevinirim..(trunk dan kastim karsisinda ya backbone olcak ya da baska bir kenar switch amac uplinklerden birden fazla vlan gecisini saglamak)

2-)portu trunk a cekmek icin interface altindami yazıcaz yoksa ilgili vlan icerisinemi tanımlayacaz..yoksa ikisinidemi yapıcaz..?

3-)cisco da bildiginiz gibi  "VTP" ile vlan bilgilerini dagıtıyoruz hp de karsiligi "gvrp" sanirim ornek bir server-client konfigrasyonu yazarsaniz sevinirim..

4-)kenar switchlerin birbirlerine ve backbone switchin kenar switchlere bakan uplink portlarini(2 port) etherchannel yapmak durumundayim onun icinde ornek bir konfigrasyon ihtiyacim var..

5-)hp swithclerde stp default da enablemi geliyor yoksa disablemi?..

6-)cisco da CDP nin karsiligi hp de nedir?..ve aynı sekilde cdp paketlerinin(artık hp deki karsiligi ne ise) dinlenmesini onlemek icin sifrelemek istiyorum..

7-)networkdeki hp switchleri snmp ile dinlemek istiyorum gereken konfigrasyon nedir..

diger vlan la ilgili seyler cisco ile aynı sanirim baska farklı olarak bilmem gereken bir sey varsa belirtin lutfen..

cvp veren arkadaslara simdiden tesekkur ederim..

tek tek cvplamak yerine bu istediklerimi saglayan bir ornek sh run cıktısıda koyabilirsiniz..

Gönderildi : 24/09/2010 00:40

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba;

1. tagged = trunk - untagged = access port anlamına gelir. Oluşturduğunuz vlan ın altına gelip o portu taglamak yeterli.

vlan 2
tagged ethernet13

2. IOS un aksine, procurve larda genelde interface altında komut koşturulmuyor. ilgili vlan da taglamak yeterli

3. GVRP, Cisco nun VTP sinden biraz farklı. GVRP de sadece enable etmeniz yeterli. conf t altında GVRP komutu koşturulduğunda enable olur daha sonra interface altında hangi interface altında GVRP paketlerini geçireceğini ve bloklanacağı ayarlanır.

http://www.hp.com/rnd/support/config_examples/gvrp_use.pdf

4. ftp://ftp.hp.com/pub/networking/software/Mgmt-Oct2005-59906023-Chap12.pdf

5. Disable gelir

6. Procurve lerde CDP desteği var. Komut IOS ile aynı.

7. Default ta Read only snmp ayarı ile gelir. Procurve Manager 50 SW e kadar ücretsizdi diye biliyorum. Hiç bir ayar yapmadan default ayarlar ile bağlanabilirsiniz ama güvenlik amaçlı yeni bir snmp hesabı daha doğru olur. SNMP v3 için:

snmpv3 enable
snmpv3 user "initial"
snmpv3 user "admin"
snmpv3 user "shades"
snmpv3 group ManagerPriv user "shades" sec-model ver3
logging 192.168.1.212

Gönderildi : 24/09/2010 11:23

(@medusa)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

murat bey tesekkur ederim istedigim cvplari fazlasi ile aldim..

Gönderildi : 24/09/2010 22:26

Paylaş: