Forum

SQL 2005 ve Exchang...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL 2005 ve Exchange 2010 ile ilgili!

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@Ayberk)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Sunucumuzdan istediğimiz performansı alamadığımız için ayrıca upgrade bedeli yüksek olduğundan dolayı yeni sunucu ve lisans alımı yaptık.Windows Server 2008 R2 64bit sürümüne geçiş yaptık.Ama bazı garip sorunlarım var, bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

1) Logo GO muhasebe programı kullanıyoruz.SQL Server 2005 Express Edition kurulu olağan yapıda.Nedense bir türlü kullanıcılarıma client kurulumu yapamıyorum.Muhasebe programı SQL servere bağlanamıyor veya erişim engellendi gibi bir hata vermekte.Forumu araştırdım yapılması gereken herşeyi yapmaya çalıştım ama, sanırım sistemimiz 64 bit olduğu için bu hatayı alıyorum.Birkaç araştırmamda SQL Server 2005 kurulumu yapıldıktan sonra SP3 güncelleme paketininde kurulması gerektiği söyleniyor ama component seçiminde SQLEXPRESS'i işaretliyemiyorum, Not Valid diyor.Sanırım tüm sorunum bununla alakalı galiba ama sizinle paylaşmak istedim.Kurulumda bahsettiğim hatanın ekran görüntüsünüde ekliyorum.

Service Pack 3 hem 64 bit hem de 32 bit için olanını denedim ama sonuç aynı malesef...

2)  Eskiden Exchange 2007 kullanıyorduk mail sunucusu olarak, yine birkaç araştırmamdan sonra kurulamayacağını ve Exchange 2010'a terfi edilmesi gerektiğini okudum.Bende bu öneriye uyarak kurulumu gerçekleştirdim ama anlamadığım olay firma içinde oluşturduğum ortak telefon rehberinin bir kısmını gönderemedim.Ayrıca gönderdiğim bilgiler üzerinde Administrator dahil üzerinde değişiklik yapamıyor.Bu sanırım yetkilendirme ile ilgili bir problem ama nereden yapılacağını bulamadım.Yol gösterici olabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

Gönderildi : 08/09/2010 16:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

istemci makinelerden telnet sqlserveripadresi 1433 ile bağlantı kontrolü yaptınız mı ? firewall vb bir sorun olabilir mi ?

exch 2007 R2 üzerinde kurulabiliyor, SP3 ile bu destek geldi.

Neyse 2010 kurmuşsunuz sonuç olarak sanırım, peki telefon rehberi dediğiniz şey nedir ve bir kısmını göndermek ne demek ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2010 02:56

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Bağlantı sağlanamamasının sebebi configuration mı yoksa logo uygulaması mı diye ayırt etmek için logo hariç bir bağlantı şekli denemek lazım.

Bunun için client üzerinden bir dsn bağlantısı kurmaya çalışıp sonucu bildirebilir misin.

ayrıca SP hatası çok ilginç. normalde böyle bir durumun oluşmaması lazım. hem installation'ın hemde SP nin 64 bit olduğundan eminseniz Express'i tekrar bir install etmeye dener misiniz?

Gönderildi : 09/09/2010 15:33

(@Ayberk)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

istemci makinelerden telnet sqlserveripadresi 1433 ile bağlantı kontrolü yaptınız mı ? firewall vb bir sorun olabilir mi ?

exch 2007 R2 üzerinde kurulabiliyor, SP3 ile bu destek geldi.

Neyse 2010 kurmuşsunuz sonuç olarak sanırım, peki telefon rehberi dediğiniz şey nedir ve bir kısmını göndermek ne demek ?

Merhaba Hocam;

Denemesini yaptım ama telnet üzerinden bağlantı sağlayamadım.Sunucu üzerinde şuan herhangi bir antivirüs ve firewall programı yok ama şöyle bir durum var.Windowsun kendi güvenlik duvarını devre dışı bırakıyorum yine bağlantı sağlayamıyorum.Başka ne engelliyor olabilir.

Telefon rehberinden kastım, paylaşımda kişi rehberimiz var.Ama exchange 2007 için söylediğinizi dikkate alarak kurmayı denedim ve çalıştırdım.O kısımdaki problemi çözdüm.

Desteğiniz için teşekkürler..

Gönderildi : 10/09/2010 20:34

(@Ayberk)
Active Member
Konu başlatıcı

Bağlantı sağlanamamasının sebebi configuration mı yoksa logo uygulaması mı diye ayırt etmek için logo hariç bir bağlantı şekli denemek lazım.

Bunun için client üzerinden bir dsn bağlantısı kurmaya çalışıp sonucu bildirebilir misin.

ayrıca SP hatası çok ilginç. normalde böyle bir durumun oluşmaması lazım. hem installation'ın hemde SP nin 64 bit olduğundan eminseniz Express'i tekrar bir install etmeye dener misiniz?

Defalarca silip tekrar yükledim hep aynı sorun verdi, gariptir bende anlamış değilim 🙂

DSN bağlantısını deneyip hemen yazacağım.

Gönderildi : 10/09/2010 20:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Exchange tamam sql kaldı o zaman.

telnet ile bağlantı kuramıyorsan demektir ki firewall vb sorunlar var ama AV yok , firewall kapalı ise şunu yapalım önce 

sql üzerinde netstat -na ile 1433 nolu portu dinliyor mu sql ona bakalım eğer dinlemiyor ise o zaman sql server için belki farklı bir port kullanıyorsundur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2010 04:37

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

merhaba,

DSN 'i deneyelim. Aynı zamanda SQL Server Database Engine'in hangi porttan çalıştığına SQL Server Configuration Manager >> SQL Server Network Configuration >> İlgili Protocol'e Sağ tık >> Sağ taraftaki listeden TCP/IP'ye sağ tık properties >> Ip Addresses kısmının en altından bakabilirsin.

Gönderildi : 11/09/2010 14:20

Paylaş: