Forum

Exchange 2007 kendi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 kendi kendine spam mail gönderen hesaplar

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
619 Görüntüleme
(@emredemir)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Exchange 2007 üzerinden mail gönderimi ve alımı yapan hesaplardan birisi kendi kendine spam mail gönderiyor. Gelen maile baktığımda gönderici ve alıcının kişinin mail adresi olduğunu görüyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Forefront ta bir tanım mı yapmam gerekiyor . Yoksa Transport rule mu tanımlamam gerekiyor? En kesin çözüm nedir? 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 30/08/2010 15:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu tek bir adreste değil hepsinde böyle ise exchage relaya açık oalbilir.Diğer türlü ise mailin üzerinde özellikler yaptığınızda mailin içeridenmi dışarıdanmı geldiği belli olur.Büyük ihtimalle dışarıdan eliyor oalbilir.Bu ara banada çok geliyor ben pop kullanıyorum.Dışarıdan adreslerime kendi kendine mail atıyor gibi gösteren ipleri hosting firmama bloklattım sorun kalmadı.Sizde bundan emin olduktan sonra bloklayabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/08/2010 00:16

(@emredemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet dediğiniz gibi engellenebilir. Fakat bu ip ler bu şekilde gelen maillerde sürekli değişmiş olarak geliyor. Dolayısıyla bu kesin çözüm olmayacaktır. Kökten engellemenin bir yöntemi var mıdır ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/08/2010 16:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Exchange üzerindeki anti spam agent üzerinde seviyeyi yükseltebilirsiniz ama bu riskli olabilir biraz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/08/2010 16:15

(@emredemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bu durumun kesin bir çözümü yok mudur? SPF kaydı oluşturdum. Maillerin kaynağına baktığımda 

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

X-MS-Has-Attach:

X-MS-Exchange-Organization-SenderIdResult:
SoftFail

X-MS-Exchange-Organization-SCL:
5

received-spf:
SoftFail (xxx.domain.com: domain of transitioning

[email protected] discourages use of
109.171.64.74 as permitted sender) yazıyor.

mxtoolbox.com dan bu ip lere baktığımda blacklistte görünüyor. Fakat ip ler her seferinde değişiyor. Spf kaydı sonucu SoftFail ile dönüyor. Forefront da  Softfail kelimesini content içerisinde ve sender-Domains ve Keywords lere bu kelimenin engellenme tanımını yapsam Mesaj sourceunda gelen bu kelimeyi algılayıp engeller mi? Spf kaydının SoftFail olması durumunda bu maili nasıl reject ederim ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/09/2010 14:40

(@emredemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yazdığıma ek olarak Exchange 2007 de internet ortamında gelen ip nin blacklist de olup olmadığını gösteren bir link ve Exchange de gelen ip yi buradan kontrol et gibi bir seçim var mıdır?

Gönderildi : 01/09/2010 15:51

Paylaş: