Forum

SQL Server DB &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server DB & C#Setup Oluşturma

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,122 Görüntüleme
(@onurbybk)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

C# ta yazılmış ve SQL Server da veritabanı tasarlanmış bir proje hazırladım. Bilgisayarımda herşey normal olarak çalışıyor ancak uygulamanın veritabanı ile birlikte setup dosyasını hazırlamam gerekiyor.

Bu arada projemin properties bölümünde settings alanında  connection string imi tanımladım

MyConnectionString Data Source=.\SQLExpress;Integrated Security=true; AttachDbFilename=|DataDirectory|\kereste.mdf;User Instance=true;

Formlarda ise bağlantıyı

string baglantiCumlesi = Properties.Settings.Default.MyConnectionString; 

şeklinde kurdum. 

Konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 17/05/2010 21:36

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Setup projesi oluşturup bu projenin üstüne sağ tıklayıp gelen properties penceresinde prerequisites butonuna basarsanız bir liste (prerequisites) daha gelir. Bu listeden projenizin ihtiyaç duyduğu bileşenleri veya ön gereklilikleri onaylarsanız bunlar setup paketine dahil edilecektir.

Gönderildi : 18/05/2010 11:43

(@onurbybk)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Setup projesi oluşturup bu projenin üstüne sağ tıklayıp gelen properties penceresinde prerequisites butonuna basarsanız bir liste (prerequisites) daha gelir. Bu listeden projenizin ihtiyaç duyduğu bileşenleri veya ön gereklilikleri onaylarsanız bunlar setup paketine dahil edilecektir.

O listeden bileşenleri ekliyorum fakat db dosyasını hatalı bağladığımdan mı yoksa başka bir nedenden dolayımı bilmiyorum setup doğru çalışmıyor. Kurduğum bilgisayarlarda db ile bağlantı kuramıyorum.  

Gönderildi : 18/05/2010 15:43

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Kurulum sonrası çalışmaya hazır database için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz

1) Önce SQL Server'da kuruluma dahil edeceğiniz veritabanının bir
backup'ını alın sonra bu backup dosyasını projeye dahil edin. Daha sonra
prerequisites listesinden sql server express edition'ı ekleyin. Bu
noktadan sonra aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

http://www.codeproject.com/KB/database/Deploy_your_database.aspx

2) Tavsiye edeceğim diğer yöntem ise; Program kurulumdan sonra ilk kez çalıştığı zaman bir defaya mahsus olarak veritabanını ve tablolarını SQL sorguları ile oluşturur. Bu yöntemin avantajı komplex olmaması ve oluşturma sorgularını mevcut sql server'daki tabloların üstüne sağ tıklayarak otomatik oluşturablmeniz.Tablolara eklenmesi gereken veriler varsa programınız bunları geçici olarak kurulmuş lan/wan üstündeki sql server'dan alabilir.

Gönderildi : 19/05/2010 10:34

Paylaş: