Forum

Hosting Firma değiş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting Firma değişikliği

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@SerdarKarahanoglu)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yakın zamanda IPlerimizi temin eden hosting firmasını değiştiriyor olacağız bunun için de Dış DNS kayıtları ve Router IPlerini değiştirmemiz gerekiyor. Ayrıca bunu tecrübe eden birileri var mıdır ? yaşadıkları deneyimi benimle paylaşabilirler mi? Özellikle beklenmedik ne gibi sorunlar çıktı ve neleri önlem alarak bu işi yaptılar paylaşabilirlerse sevinirim

Teşekkürler 

Gönderildi : 06/05/2010 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle alan adı satın aldığınız yere yeni ip lerinizi ns olarak girin yani eğer siz ns iseniz yeni ipleri alınca ns3 ve ns4 olarak bunları girin ..

ardından tüm sistemi taşıyın ve ns lerin gösterdiği ipleri yeni ipler ile değiştirin .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2010 23:19

(@SerdarKarahanoglu)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Peki exchange mx kayıtları ve OCS ile ilgili tavsiyeleriniz var mı ? Yeni IP ler ile 2. bir MX kaydı oluşturup bir süre bu ikisinin çalışması mı mantıklı yoksa IP değişikliğini direk yapmalımıyım ? belli bir süre beraber çalışacaklar ve ardından eski IP artık kullanılmadığında 2 MX kaydı sorun mu çıkarır yoksa sorunsuz yenisine yönlendirir mi dersiniz ?

Teşekkürler 

Gönderildi : 07/05/2010 12:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

şimdi olaya şöyle bakıyoruz

ns ler mutlaka yeni ip den tanımlı olmalı çünkü ns geçişleri uzun sürüyor  bu nedenle yeni hosting firmasında eğer ns sizseniz hemen bir dns kurun ve zone transfer ile ilk ns lerden verileri çekin zaten 6 ila 8 saat içinde herkes toplam 4 ns i öğrenecektir.

bundan sonrası ise ns içerisinde ocs için srv ler , mail için mx , web siteleri için a kayıtları var 

bunların hepsini ikişer ikişer girebilirsiniz ama olay şu ; ikinci sistem buna hazır mı ?

mx için sorun değil öncelik verirsiniz 5 ilk hosting 10 ikinci hosting olur ama ikinci hosting e mail düşerse bunu istemciler nasıl görecek ? web için keza ikinci ip yi girerseniz bir oraya bir buraya şeklinde istekleri dağıtacak dns bu durumda yeni sistemde de web hazır olmalı keza ocs içinde geçerli ondan en güzeli cumartesi akşamı taşımak ve ortalama 8 saatlik bir kesinti ile bu işi bitirmek ..

ama banka gsm operatörü gibi bir yapınız var ise zaten yedekli çalışıyor olmalısınız yani her iki yerdede sistemler up ve çalışıyor olmalı sonrasında sadece ip değiştireceksiniz bunu sadece yatırım ve config maliyetleri olur .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/05/2010 12:20

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Firma ismi vermek istemiyorum ama hiç bir ek işleme gerek kalmadan root dns kayıtlarını beş dakikanın altında değiştirebilen firmalar var.

Gönderildi : 07/05/2010 12:27

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bu firma ile ilgili değil, dns admin'in bilgi seviyesi ile ilgili, TTL süreleri en az bir gün önceden 5 dakikaya çekilmiş ise elbette dns kayıtları kendini 5 dakikada güncelleyecektir.

Gönderildi : 07/05/2010 13:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Bu firma ile ilgili değil, dns admin'in bilgi seviyesi ile ilgili, TTL süreleri en az bir gün önceden 5 dakikaya çekilmiş ise elbette dns kayıtları kendini 5 dakikada güncelleyecektir.

bu yemez arkadaşlar çünkü dünya üzerindeki bazı dns ler aldıkları TTL ne ise yinede kendi üzerinde cache leme süresini ayarlıyor

aslında bu windows sistemlerindende bildiğiniz bir durum

misal dns te TTL olarak siz 4 saat girin bir kayıt için ama xp makine bunu varsayılan olarak 24 saat tutar ... aynı misal bazı aradaki dns sunucularda bu ayar var ise siz 5 dk bile yapsanız o kendine sonraki dns lere kendi set ettiği süre boyunca yeni ip leri iletmeyecektir.

ayrıca bunlar için Mesut un dediği gibi dns admin ile tanıdık olmak veya şirket ile görüşüp durumu izah etmek lazım.

veya yukarıda da yazıldığı gibi belki bir firma bu konuda kendini özel olarak geliştirip böyle bir hizmet veriyordur ama o bile benim dediğim durumlara takılabilir ...

Gönderildi : 07/05/2010 15:03

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Windows DNS leri genelde local ağımda yada AD içinde kullanıyorum, Dış DNS ve forward lar için Linux kullanıyorum ama TTL zaman ayarını bu kadar düşürmeninde bazı sonuçları olacağı kanısındayım.

Hiç yoktan ben ROOT DNS yönetiyor olsam 5 dakikada bir bana dns dosyası gönderen birisini pek iyi karşılamam. Muhtemel olarakta Hakan Beyin dediği gibi belli bir zaman dilimini, binlerce DNS sunucudan gelen DNS yenileme  istekler ile sunucunun asıl işini yapamaz duruma gelmemesi için bir yenileme zaman kısıtı koyardım ve bu süre altında gelen tüm yenileme isteklerini reddederek cevap vermek yerine düşürmeyi yeğlerdirm.

Gönderildi : 08/05/2010 02:38

Paylaş: