Forum

bilmek isteyenlere ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

bilmek isteyenlere Metro ethernet bağlantısı

9 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,340 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

METRO ETHERNET BAĞLANTISI NASIL YAPILIR?

Merhaba Arkadaşlar , internette gördüğüm kadarıyla metro ethernet hakkında detaylı bilgi pekte bulunamıyor. Bilindiği Metro ethernet , Türk telekom tarafından sağlanmış yüksek hızlı bir internet bağlantı tipidir. bunu şirketimize yada bir kuruma bağlamak nasıl oluyor? ücretini verdiğinizde switch ile beraber telekomdan bağlatabiliyorsunuz. Sistem odasına kadar getirip switch te sonlandırıyorlar. İstersenizde sadece fiber patch panelde sonlandırıyorlar. Switch ayarlarını kendiniz yapıyorsunuz.

Bu aşamalar nasıl oluyor isterseniz detaylı olarak görelim.

Türk  Telekom tarafından bir switch üzerinden size bir port tahsis ediliyor. Bu port sizin tarafınızdan bir router gibi düşünülenbilir. Bu port için bir Vlan tanımlaması yapılıyor. İp adresinizin son rakamı , Vlan adresiniz olacak şekilde tanımlanabilir.  Örneğin ip adresiniz 88.x.x.102 olacaksa o portun Vlan numarası 102 yapılıyor. Daha sonra mevcut şebeke altyapısından telekom size kadar fiber kablo çekiyor.  ( 300 metre mesafeye kadar Multi Mode, yukarısı mesafelerde  single mode fiber optik kablo çekilir). Mesafeler genelde uzak olduğu için single mode çekilir.  Çekilen bu kablo sistem odasında sonlandırma işlemine tabi tutulur. Gelen kablo fiber optik patch panelde bulunan ek kaset dediğimiz koruyucu bir kutu içerisinde damarlara (core) ayrılır. Burada pig tail adı verilen bir ucu patch panelde sonlandırılan ek kablolarla eklenir. Bu ekleme işlemi fusion splice adı verilen fiber optik füzyon cihazlarında lazer kaynakla birbirlerine eklenirler. Sonlandır işlemi konnektörün tipin göre patch panelde tamamlanır. SC,LC tipi konnektör olabilir. Ekler yapıldıktan sonra OTDR denilen bir cihaz ile bağlantı testi yapılır. Kabloyu elinize alıp ışık geliyormu diye incelemeye kesinlikle kalkışmayın. Sadece multi mode kabloda kırmızı ışık gelir. Single mode kablolarda Gbic modül laser ışık gönderir. Bu nedenle göz sağlığınız ciddi bir şekilde zarar görebilir.  Bu konnektörlere single mode fiber optik patch kablo ile switch bağlantısı yapılır. Bu işte kullanacağımız switch Layer 3 özellikli SFP portlu olmalıdır. SFP portuna fiberi takacağımız GBIC modül takılır. Single mode olduğu için LX yada LH tipi kullanılır. Mesafenin 20KM olduğu yerlerde LH az olan yerlerde LX tercih edilir.  Patch kablomuz bu gbic e takılır. Switch te Vlan ayarlarını ve port ayarlarını yapacağız. Bazı switchlerde otomatik olarak bağlantı sağlanırken bazı switch lerde port bağlantı hızını elle ayarlamanız gerekir.  Bunun için pc miz yada notebook ile switche konsol dan bağlanmamız gerekir.

Hp procurve swith için işlemleri adım adım yazalım isterseniz.

1-      Pc yada notebook tan konsol kablosu ile switch e bağlantı yapılır.

2-      Hyper terminalden Com bağlantısı seçilir

3-      Com ayarları 9600bps ve akış denetimi yok olacak.

4-      Pc ile switch arasına kutudan çıkan siyah com kablo takılır.

5-      Hyper terminalden ard arda enter tuşuna basılarak switche girilir

6-      Örn: procurve>

7-      Config yazılıp enter tuşuna basılır

8-      ProCurve(config)#  olur

9-      Sonra telekom bize verdiği ip için kendi tarafında Vlan102 tanımlaması yapmış.

10-   Bu nedenle bizde switchte vlan 102 yapmamız gerekiyor

11-   ProCurve(config)#  vlan  102  name  metro       yazıp enter tuşuna basılır

12-   Fiber Gbic in bağlı olduğu port numarası bu vlan da tag adı verilen tanımlaması yapılır. (cihazlarda tagged pc lerde untagged)

13-   ProCurve(config)# vlan 102 tagged  23 (Not:fiberin olduğu port numarası)

14-   Sonra diğer portlara pc takılacağı var sayılarak geri kalan UTP portlar Vlan a üye edilir. İstenilirse sadece bir portta üye edilebilir.

15-   ProCurve(config)# vlan 102 untagged 1-20 yazılıp enter tuşuna basılır.

16-   Sonra kendi pc ne ip adresi 88.x.x.102/30 gateway de 88.x.x.101  DNS lerede 195.175.39.39 yazılır.

Resim

http://cozumpark.com/photos/teknik/picture18626.aspx

Gönderildi : 03/05/2008 15:25

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 315
Reputable Member

teşekkürler elinize saglık.

Gönderildi : 03/05/2008 16:29

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba

Güzel bir anlatım olmuş. Katkılarınızın devamını bekleriz.

Gönderildi : 03/05/2008 17:00

(@bekirakgul)
Gönderiler: 237
Reputable Member

eline sağlık kardeşim aydınlatıcı bir paylaşım olmuş

Gönderildi : 03/05/2008 19:37

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

tesekkürler

Gönderildi : 05/05/2008 20:07

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

peki arkadaşlar bu metro ethernetin fiyatı hakkında bilgisi olan varmı acaba nekadardır ne kadara çekilir bilen arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum...

Gönderildi : 06/05/2008 00:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

telekomdan fiyat bilgisi alabilirsiniz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2008 01:22

(@fatihdilmac)
Gönderiler: 12
Eminent Member

Haşim bey çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler. Benim bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Bu anlattıklarınızın 15 maddesini yaptım.Fakat 16ncı maddede takıldım. Bu madde ile ilgili nasıl bir komut yazmalıyım? Sistemimizle ilgili bilgileri aşağıda yazdım. Şuanda bu ayarıda yapıp sistemi çalıştırmam gerekiyor.Telekom yardımcı olmuyor bize .

Fiber hattı sonlanmış bir sistemimiz var. ' 2 adet Hp Procurve 2610 - 48 j9088a ve 1 adette hp 2626 24 port swiçimiz var.  Singel mode bir fiber kablo ile Hp Procurve 2610 - 48 j9088a direkt olarak 51nci portuna bağladık.Bu swiçin gigabit portundan diğer swiçlere patchcore kablo ile bağlantı kurduk. Telekom kendi swiçhini almadığımızdan metro internet ayarlarını bizim yapacağımızı söyledi.  Kendi tarafındaki ıp ve bizim girilecek Ip numaralarını bize verdi.Bu konuda çok bir bilgi sahibi değiliz.Bu yüzden consoladaki bu swiç için basit olan ayarlarını nasıl yapabiliriz?

172.27.17.84/30

172.27.17.86 müşteri tarafı

vlan102

Bu ayarlardan  sonra herhangibir  makineye manuel ıp  mi vermemeiz gerekli yoksa otomatik ıp alacakmıyız? Eski sisteminde olan ıp ayarı şöyleydi ; 

IP 195.175.78.46

ağ maskesi 255.255.255.252

ağ geçidi 195.175.78.45 

Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar  

Gönderildi : 19/07/2013 02:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Haşim bey çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler. Benim bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Bu anlattıklarınızın 15 maddesini yaptım.Fakat 16ncı maddede takıldım. Bu madde ile ilgili nasıl bir komut yazmalıyım? Sistemimizle ilgili bilgileri aşağıda yazdım. Şuanda bu ayarıda yapıp sistemi çalıştırmam gerekiyor.Telekom yardımcı olmuyor bize .

Fiber hattı sonlanmış bir sistemimiz var. ' 2 adet Hp Procurve 2610 - 48 j9088a ve 1 adette hp 2626 24 port swiçimiz var.  Singel mode bir fiber kablo ile Hp Procurve 2610 - 48 j9088a direkt olarak 51nci portuna bağladık.Bu swiçin gigabit portundan diğer swiçlere patchcore kablo ile bağlantı kurduk. Telekom kendi swiçhini almadığımızdan metro internet ayarlarını bizim yapacağımızı söyledi.  Kendi tarafındaki ıp ve bizim girilecek Ip numaralarını bize verdi.Bu konuda çok bir bilgi sahibi değiliz.Bu yüzden consoladaki bu swiç için basit olan ayarlarını nasıl yapabiliriz?

172.27.17.84/30

172.27.17.86 müşteri tarafı

vlan102

Bu ayarlardan  sonra herhangibir  makineye manuel ıp  mi vermemeiz gerekli yoksa otomatik ıp alacakmıyız? Eski sisteminde olan ıp ayarı şöyleydi ; 

IP 195.175.78.46

ağ maskesi 255.255.255.252

ağ geçidi 195.175.78.45 

Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar  

Merhabalar NAT yapacak bir cihaza ihtiyacınız var. Yerel ağınızı direk olarak metro ethernete gönderemezsiniz.

Gönderildi : 19/07/2013 16:52

Paylaş: