Forum

Symantec Backup Exe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Symantec Backup Exec 12.5 da haftalık full günlük incremental yedek nasıl alınır.

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
743 Görüntüleme
(@beasolutions)
Gönderiler: 60
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam Arkadaşlar.

Symantec Backup Exec 12.5 For Windows Server sürümünü kullanıyorum.AD , Exchange , SQL Server  , Hyper-V Agentlarına sahibim.Ortamımda 4 Farklı Server var.Bunların serverların hepsi Hyper-V platformunda çalışıyor. Backup server adlı bir server oluşturdum domain e aldım. Symantec Backup Exec 12.5 yükledim ve tüm serverlarada Agentları Backup Server üzerinden yükledim.Daha öncelerinde sürekli Acronis kullandığım için çok basit bir arayüzü vardı.Şimdi karşımda o kadar farklı kavramlar ve arayüzler görünce bir türlü toparlayamadım.

1. Haftalık full backup zamanlamasını nasıl yaparım.

2. Günlük incremental backup zamanlamasını nasıl yaparım.

3. Exchange de GRANUR backupı incremental olarak nasıl alırım.

Job , Policy  gibi farklı kavram ve mantıklar var.Kısaca çalışma mantığı nedir , tam olarak nasıl düşünmeliyim.

Yardımlarınız için teşekkürler...

Gönderildi : 16/03/2010 19:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Resimleri inceler misiniz.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 17/03/2010 15:33

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ben buradaki FULL kısmı incremental  olarak seçseydim.ilk önce kendisi full bir backup alacak ve bir sonraki gün ise incremental mı alacaktı.?
 Policy mantığı nasıl işliyor peki üstad.2-3 tane farklı policy oluşturdum ve en alt bölümde de backup selection oluşturdum.policy - ile bunları nasıl ilişkilendiriyorum.Veya benim düşündüğüm gibi değil mi ?

Gönderildi : 17/03/2010 18:27

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

eğer ilk kez backup aldıracaksanız full aldırmanızda yarar var. Bunun planlaması olarak ise haftada bir gün full back -up diğer günler incremantal olarak yaparsanız iyi olur. Bunları planlı olarak yapmak istiyorsanız eğer ilk önce backupını alacağınız dosyaların bir selections list ini oluşturun. Sonra job menusunden yeni bir job oluşturun ve ismine weekly_ full_backup verin başlangıç saaati olarak mesai bitimini yapıp her cuma başlayacak şekilde ayarlayın. Aynı selection listi kullanarak bu sefer full backup aldıracagın gun harıc dıger tum gunler ıcın daily_incremantal backup isminde yeni bir job oluşturun ve başlangıç saati için mesai bitimini yapın start date kısmını ise yarın olarak ayarlayın. Şimdi elinizde 2 adet job var. Job monitore tıklayınız ve biraz önce oluşturdugunuz weekly_ full_backup üzerine sağ tıklayarak ilk backup işlemini manuel başlatmak için Run-Now menusune tıklayınız. Hayırlı olsun. İlk backup işlemini başlattınız. Afo özelliğini açmayı ise unutmassanız iyi olur.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 17/03/2010 22:01

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Özel çalışan servislerin incremental backuplarını nasıl alacağız.Onların içinde de backup alma şekli yazıyor.Exchange mesela : Günlük bakup alırken , General kısmında incremental  diyorum , daha sonra Exchange Server kısmında yine backup alma şekli yazıyor , Full , Incremental , Diffra... gibi.Buralarda nasıl yol izlemeliyim.

Gönderildi : 26/03/2010 13:12

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar sorum hala güncelliğini koruyor .

Gönderildi : 03/04/2010 23:11

(@cozumpark)

Merhaba,

Kullanmış olduğunuz sunucular üzerinde yedeklerini almak istediğiniz uygulamarın isimleri nelerdir deteyalı olarak belirtebilir misiniz?

Kolay Gelsin

Gönderildi : 05/04/2010 14:32

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Exchange Server , HYPER-V , SharePoint , SQL server gibi microsoftun birçok uygulaması.Ve hepsi içinde Agent ı BackupExec kurulu.

Gönderildi : 05/04/2010 16:59

(@cozumpark)

Merhaba,

Sanırım Active Directory yedeğini unuttun. [;)]

İlgili sunuculara Agent kurulumlarını yaptıysanız işlemlerimize şu şekilde başlayabilirsiniz ;

1. Symantec Backup Exec çalıştırın ve yeni bir job oluşturun ( İsterseniz her yedek alma işlemi için ayrı bir job oluşturabilirsiniz ya da hepsini tek bir job dan takip edebilirsiniz.  Benim önerim her yedek için ayrı bir job oluşturmanız )

2. Selection bölümünde hangi sunucunun hangi dosyalarını ya da uygulamasını  yedek almak istiyorsanız onları belirtin

3. İlgili Job özelliklerinde Settings > General bölümünde yer alan Backup Methot bölümü bizim için önemli buradan hangi methot lara göre yedek alınacaksa onu belirtiyorsunuz  ( full - incremental vb .)

4. En son aşama olarak bu job'ı zamanlandırılmış görev olarak atamanız gerekiyor. Bu işlem için Frequency bölümünde yer alan Schedule bölümünden yararlanabilirsiniz.

Vermiş olduğum bu bilgiler ile bir örnek yapın problem olursa görüşelim.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 05/04/2010 18:16

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

3. maddedeki backup method bizim backup alma şeklimiz.Birde ADVANCED bölümünde Exchange in olduğu yerde Backup method var orası sürekli FULL olarak mı kalsın ve buranın anlamı ne

Gönderildi : 05/04/2010 19:04

(@cozumpark)

Merhaba,

Bahsettiğiniz bölüm log dosyalarına ait.

Gönderildi : 05/04/2010 19:24

(@beasolutions)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için teşşekkürler....

Disaster Recovery işlemi nasıl yapılır. Aldığım backupları nasıl bir boot cd si oluşturupda farklı bir bilgisayara geri dönebilirim.

Gönderildi : 05/04/2010 19:30

(@icoskun)
Gönderiler: 1
New Member

bende kartuş sistemine değilde network te disk üzerine yazıdrmak istiyorum nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 28/06/2010 13:29

(@cozumpark)

Verdiğiniz cevaplar için teşşekkürler....

Disaster Recovery işlemi nasıl yapılır. Aldığım backupları nasıl bir boot cd si oluşturupda farklı bir bilgisayara geri dönebilirim.

Bu konuyla ilgili Symantec Backup Exec'in ayrı bir bileşeni olduğunu duymuştum. Bu bileşeni yüklerseniz Disaster Recovery Cd'si oluşturabilirsiniz.

Kolay Gelsn

Gönderildi : 28/06/2010 17:41

Paylaş: