Forum

Sharepoint Portalı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint Portalı intranet üzerinde erişilebilir kılmak

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
417 Görüntüleme
(@AhmetEyup)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Benim sorum başlıktaki gibi. Sanırım basit bir konu fakat bir türlü işin içinden çıkamadım. Şu an Vmware üzerinde Windows 2003 + Moss 2007 ile yaptığım bir kurulumum var. http://ae adresli bir web application oluşturdum ve buna bağlı olarak bir site tanımladım. Siteye Vmware üzerindeki windows 2003 ten ve sanal makinanın kurulu olduğu işletim sistemimden bağlanabiliyorum. Fakat aynı ağda bulunduğumuz arkadaşlarım var olan Sharepoint siteme erişemiyorlar. Bunu sağlamak için neler yapmam gereklidir?

Teşekkürler...

Gönderildi : 09/03/2010 02:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle siteyi ziyaretçi erişimine açmalısınız. Belki o kullanıcıların erişebilmesi için kullanıcı adı bazında yetkilendirme düzenlemeyi de düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 09/03/2010 05:01

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

O kullanıcıları sharepoint ayarlar sekmesinden kullanıcılar bölümüne eklemeniz gerekir.

Gönderildi : 09/03/2010 12:23

(@AhmetEyup)
Active Member
Konu başlatıcı

Biraz daha kurcaladım problemimi, kullanıcı ekleme haricinde daha önce halletmem gereken bir şey var. O da sanal makinam üzerinde, ana makinamı görebiliyorum sadece. Fakat diğer makinalar ağ bağlantılarımda gözükmüyor. Çalışma grupları aynı olmalarına rağmen bunu sağlayamadım. Vmware üzerinde bir çok bağlantı tipini denedim, bridged, nat gibi fakat hangisi tam olarak bu iş için uygundur ondan da emin olamıyorum. Bu problem yüzünden kendi ana makinamdan http://site_adi şeklinde sharepoint portalıma bağlanabiliyor iken, ağdaki diğer makinalarda siteye bağlanmıyor ve internetteki diğer sitelere yönleniyor. İlk problemim bu şekilde...

Kullanıcı ekleme ile ilgili olarakta kafamı kurcalayan noktalar var. Ben ağdaki tüm kullanıcıların http://site_adi şeklindeki siteme erişebildiklerini varsayıyorum. Bunlarla ilgili kullanıcı tanımlamalarımı tek tek elle yapmak mı durumundayım? Dediğiniz site ayarları bölümünde add user seçeneği var fakat o da verileri sanırım başka bir yerden alıyor. Dolayısıyla o verileri aldığı yerde benim ağımdaki kullanıcılar olacak mı emin olamıyorum. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim.

Teşekkürler...

Gönderildi : 09/03/2010 13:36

(@cozumpark)

Bridge mode seçerseniz sorun olmaz. Yalnız host makinada firewall varsa ya vmware için ayar yapmalı ya da en azından işleriniz düzelinceye kadar kapatmalısınız. Öncelikle bu kısmı çözelim. Bir de clientlardan sharepoint sitesini açmaya çalışmaktan önce; o makinaya ping atma aşamasını çözmeye çalışın.

Gönderildi : 09/03/2010 15:45

(@AhmetEyup)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle siteyi ziyaretçi erişimine açmalısınız. Belki o kullanıcıların erişebilmesi için kullanıcı adı bazında yetkilendirme düzenlemeyi de düşünebilirsiniz.

Kullanıcı adı bazında yetkilendirme düzenlemek active directory ile ilgili bir şey mi acaba ? Nasıl yapıldığını açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Gönderildi : 09/03/2010 23:40

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Merhaba,

Öncelikle genel bir bilgi vereyim. Sharepoint iki tarz kullanıcı yönetimi destekler. Biri AD kullanıcıları ile çalışabilir bir diğeride Form authenticaton dediğimiz bir yöntemle. Farkları birincisi AD de olan kullanıcıları ekleyebilirsiniz. diğerinde ise kendiniz bir aspnet_regsql ile kendi db nizi oluşturup ordan kullanıcılarınızı ekleyerek yönetebilirsiniz. Birde son yönetim kullanıcı adı sormadan herkese açabilirsiniz.

AD ile kullanacaksanız kullanıcıları tek tek ekleyebilirsiniz. Yetkileride AD gibi gruplar oluşturup oraya verebilirsiniz. Bu grup bu siteyi görsün bu dokuman kütüphanesini sadece okusun gibi. O gruplarada kullanıcıları atayabilirsiniz. Form authentication ile da aynı şekilde yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 10/03/2010 13:32

(@AhmetEyup)
Active Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Peki bunlar ile ilgili bir dökümantasyon yok mu? Ben kurulum ile ilgili araştırmalar yaptığım zaman genelde tek başına kurulum ve kullanımın anlatıldığına şahit oldum. Şu an active directory ile kurulum yapmaya karar verdik fakat 2 türlü de öğrenmek gerek diye düşünüyorum. Bu konuda Türkçe kaynak sanırım zaten yok. Yabancı kaynak olarakta nasıl araştıracağımı bilmiyorum açıkçası. Acaba neler tavsiye edilebilir bu konuda?

Gönderildi : 10/03/2010 13:57

(@cozumpark)

Ben bir kullanıcı yönetimini daha eklemek istiyorum (AD olmayan yerler için Form Authentication'dan daha işlevsel ve kolay yapılandırılabilir olduğunu düşünüyorum):

Sharepoint bilgisayarınızda kullanıcılar oluşturun ve şifreler verin. Şifre verirken dikkat etmeniz gereken husus; "Sonraki oturumda parola değiştirilmesi" seçim kutusunun işaretlenmemiş, "Parola her zaman geçerli olsun"un işaretlenmiş olması. Böylece domain ortamında olmasanız da kullanıcı adı ve şifreleri basitçe oluşturabilir, yönetebilir ve kullanıcılarınızın kullanımına sunabilirsiniz.

Bu arada sharepoint kurulumuyla ilgili Türkçe kaynak sormuşsunuz: Çözümpark bu konuda epey yeterli ama makaleleri ve postları istekli olarak okumanızı öneririm. Sadece giriş yazılarına bakarak ve başlıkları okuyarak içinde ne yazdığını anlayamayabilirsiniz.

Gönderildi : 11/03/2010 13:35

(@AhmetEyup)
Active Member
Konu başlatıcı

Sharepoint bilgisayarınızda kullanıcılar oluşturun ve şifreler verin. Şifre verirken dikkat etmeniz gereken husus; "Sonraki oturumda parola değiştirilmesi" seçim kutusunun işaretlenmemiş, "Parola her zaman geçerli olsun"un işaretlenmiş olması. Böylece domain ortamında olmasanız da kullanıcı adı ve şifreleri basitçe oluşturabilir, yönetebilir ve kullanıcılarınızın kullanımına sunabilirsiniz.

Bu arada sharepoint kurulumuyla ilgili Türkçe kaynak sormuşsunuz: Çözümpark bu konuda epey yeterli ama makaleleri ve postları istekli olarak okumanızı öneririm. Sadece giriş yazılarına bakarak ve başlıkları okuyarak içinde ne yazdığını anlayamayabilirsiniz.

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Şu an bir ağda bunları sanal makinasız birebir uygulama fırsatı buldum. Dolayısıyla şu an öğrendiklerim ve yaptıklarım daha bir anlam kazandı. Şifre ile ilgili söylediklerinizin de ne kadar önemli olduğunu yerinde gördüm. Sizin desteğinizle de kullanıcı ekleme ve erişim sorunlarını halletmiş bulunuyorum. Tabi kafama takılmayan şeyler halen yok değil 🙂

•  Okuduklarımdan sonra hali hazırda Sharepoint kurulu olan server'a active directory kurdum. Fakat bu sefer'de Sharepoint'i hiç açamamaya başladım. Sorunu ancak sharepoint'i silip baştan kurarak giderebildim. Belki de çok daha basit bir yolu vardı. Bunu sizden öğrenebilirsem çok sevinirim.

•  Active directory'de kullanıcılar ekledim ve ağ üzerinde her etki alanından, çalışma grubundan bilgisayarlar üzerinden sharepoint sitemize erişilebiliyor. Benim merak ettiğim bir şey var, o da bunu nasıl kısıtlayacağımız? Bunu da örnek bir senaryo ile açıklayayım. Ağım üzerinde İstanbul, Sakarya, Edirne, Ankara isimlerinde çalışma grupları(workgroup)/etki alanları var. Şu an hali hazırda hepsi tarayıcıya sharepoint yazdıklarında portala erişebiliyorlar. Benim istediğim şey portal üzerinde İstanbul, Sakarya, Edirne, Ankara şeklinde oluşturduğum alt sitelerin sadece kendi çalışma grupları tarafından erişilebilmesi. Yani ayrı ayrı siteleri, ayrı ayrı çalışma gruplarına yönelik tanımlamak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Gönderildi : 15/03/2010 19:07

(@cozumpark)

Tabii ki mümkündür. Her bir alt sitenin okuma ve yazma yetkisini tüm kullanıcılar değil de istediğiniz kullanıcı grubu yaparsanız bu mümkün olur.

Domain'de kullanıcıları grupların içine alın ve oluşturduğunuz alt sitelere bu kullanıcıların erişim yetkisini verin.

Gönderildi : 16/03/2010 04:23

(@smart176)
Gönderiler: 3
New Member

bilgi için teşekkürler

Gönderildi : 14/04/2010 04:17

Paylaş: