Forum

Hyper-V: Sanal ağ t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hyper-V: Sanal ağ tasarımı hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
548 Görüntüleme
(@EminAkbulut)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Mevcut iki sunucumuzu Hyper-V üzerine taşımak istiyorum. Hyper-V üzerinde

şu an 3 adet fiziksel ethernet kartı mevcut. Linkteki şemadan da anlaşılacağı üzere

Hyper-V'ye 1 LAN ve 1 WAN (içeriden ve dışarıdan yönetim için),

sanal OS'lara da birer WAN ve LAN ip'leri  atamak istiyorum. Makinalar çalışırke ip değişirme,

sanal kart ekleme çıkarma vs. işlemleri makinaları kapatıp açma gerektirdiğinden

kestirmeden sizlere sorayım dedim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Şema için link:

Gönderildi : 12/02/2010 19:07

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;
Mevcut Fiziksel Ortamda bulunan Topolojinizi, bire bir aynı şekilde Sanal ortamınız için gerçekleştirebilirsiniz.

HV Host Server üzerine birden fazla NIC takılı olması gerekecejtir. Oluşturacak olduğunuz bu NIC' leri Router, SW vb.. network cihazlarına bağlantılarını gerçekleştirip, sahip oldukları Network Bloklarından IP adresi belirleyeceksiniz.

Daha sonra Guest OS üzerine gidip, network bölümünden hangi fiziksel NIC'i kullanması gerektiğini belirteceksiniz.

Guest Os çalışırken NIC kartı atama, silme gibi işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

[img] [/img]

Gönderildi : 13/02/2010 14:51

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Host üzerindeki 3 fiziksel NIC için 3 External network yaratın. 1'i WAN'a, 1'i LAN'a, diğeri Management için uygun network'e (muhtemelen LAN) bakıyor olsun.

VM'lere 2'şer virtual NIC ekleyin ve uygun external network'lere (wan ve lan) bağlayın. Bu arada VM'ler için Hotadd vNIC desteklenmez ancak vNIC'lerin network üyeliklerini ve ip config.'lerini VM start durumdayken de yapabilirsiniz. Hatta VM'lere 3'er vNIC ekleyip birisini yedek olarak bekletebilir, gerekli olduğunda VM'i shutdown etmeden vNIC'i enable edip ilgili external network'e ekledikten sonra ipconfig. yaparak devreye alabilirsiniz.

Gönderildi : 13/02/2010 16:25

(@EminAkbulut)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler açıklamalar için. Kafa karıştırıcı bir takım durumlar vardı, onları işlerimi bitirdikten sonra tüm arkadaşlarla paylaşmak isterim. Ancak şu aşamada 3. kartı sanal ağ yaratmada kullanamıyorum bir türlü. Daha önce kullanıp silmiştim. Ekran aynen şöyle:

Gördüğünüz üzere bu kartı herhangi bir sanal ağda kullanmıyorum. Ayrıca Hyper-V core üstünde sconfig.cmd kutusunda bu kart ile alakalı herhangi bir fiziksel ya da sanal kart listelenmiyor.

Üçüncü kartı kullanmakta şu an sorun yaşıyorum. Olası problem ve çözüm yolları neler olabilir?

Gönderildi : 14/02/2010 17:25

(@EminAkbulut)
Active Member
Konu başlatıcı

Bahsi geçen kart üstünde sanal switch özelliği takılı kalmış aşağıdaki adreste komut satırından nasıl kaldırılacağı anlatılıyor:

http://eniackb.blogspot.com/2009/10/hyper-v-error-error-applying-new.html

Gönderildi : 14/02/2010 18:22

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

LAN Virtual network'ü için kullanılmış görünüyor.

Gönderildi : 14/02/2010 19:22

Paylaş: