Forum

Networkte ki anlaşı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Networkte ki anlaşılamayan kesintiler ?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
607 Görüntüleme
(@askinkaymaz)
Gönderiler: 152
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar,

100 clientlı ve 4-5 adet serverlı (Windows ve Linux) bir sistemimiz var. W2003 server uzerinde DNS ve DHCP servisleri bulunuyor. Clientların hepsi DHCP den IP alıyorlar ve internete cıkıyorlar. Internet ağ geçitleri networkte bulunan bir Linux Proxy Server. Internet vs. her sey icin bu makine uzerinden yapılıyor.

soyle bir sorun peydahlandı son 3 haftadır. Client normal calısırken bir anda internet sayfaları gelmiyor, hemen yan masadaki client ta var ama. bir kac refresh ten sonra int geri geliyor, bir saat sonra bu kez baska bir client ta aynı sorun tekrarlıyor. Internetin yanında local networkte de paylasımda olan bazı makinalara makina isminden erisemiyor ama IP ile erisiyor, aynı makina 2 saat sonra bu kez IP den erisemiyor, makine isminden erisiyor.

DNS, WINS servislerini kontrol ettim calisiyorlar, Linux makinanın loglarında da bir problem gorunmuyor. Networkte bulunan butun switchleri (10 adet kadar) hepsini restart ettim.

Sistem de trojan vb. bir sey olursa da bu problemi yapar mı bilemiyorum ama aklıma baska bir sey de gelmiyor ? ? ?

yorumlarınızı ve onerilerinizi alaiblir miyim ?

Tesekkurler

Gönderildi : 28/01/2010 19:29

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

arkadaşlar,

100 clientlı ve 4-5 adet serverlı (Windows ve Linux) bir sistemimiz var. W2003 server uzerinde DNS ve DHCP servisleri bulunuyor. Clientların hepsi DHCP den IP alıyorlar ve internete cıkıyorlar. Internet ağ geçitleri networkte bulunan bir Linux Proxy Server. Internet vs. her sey icin bu makine uzerinden yapılıyor.

soyle bir sorun peydahlandı son 3 haftadır. Client normal calısırken bir anda internet sayfaları gelmiyor, hemen yan masadaki client ta var ama. bir kac refresh ten sonra int geri geliyor, bir saat sonra bu kez baska bir client ta aynı sorun tekrarlıyor. Internetin yanında local networkte de paylasımda olan bazı makinalara makina isminden erisemiyor ama IP ile erisiyor, aynı makina 2 saat sonra bu kez IP den erisemiyor, makine isminden erisiyor.

DNS, WINS servislerini kontrol ettim calisiyorlar, Linux makinanın loglarında da bir problem gorunmuyor. Networkte bulunan butun switchleri (10 adet kadar) hepsini restart ettim.

Sistem de trojan vb. bir sey olursa da bu problemi yapar mı bilemiyorum ama aklıma baska bir sey de gelmiyor ? ? ?

yorumlarınızı ve onerilerinizi alaiblir miyim ?

Tesekkurler

Selamlar,

Öncelikle sisteminizi wireshark ile taramanız ve ağdaki oluşan sıkıntıyı analiz etmeniz daha doğru olacaktır. diğer şekilde söylediklerimiz havada kalacaktır.

www.enderunix.org/docs/wireshark.pdf

Kolay gelsin 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 29/01/2010 14:50

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dediğiniz gibi wireshark ile tarayacagım. peki bu yazılımı hangi sunucu uzerine kurmamı onerirsiniz. dns-dhcp-ad olan servera mı ? yoksa Proxy olan Linux makinaya mı ?

Gönderildi : 29/01/2010 18:11

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

www.enderunix.org/docs/wireshark.pdf gerçekten çok iyi bir doküman olmuş..

İstemiş olduğunuz bilgi belgede mevcut;

Wireshark ile analiz yapabileceğiniz olası yapılar

*Direk trafiği takip edilmek istenen makinaya kurulabilir.

*Hub kullanılabilir

*Network TAP/ port spanning, mirroring kullanılabilir

*ARP poisoning ile trafik bir makinanın üstünden geçirilebilir veya sistemler

network TAP gibi kullanılabilir

Gönderildi : 30/01/2010 23:10

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar, networkte ki trojan nedeni ile sorun oluşuyormuş. 🙁 temizlenince halloldu.

herkese teşekkurler

Gönderildi : 21/02/2010 05:15

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Geçmiş olsun. Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 21/02/2010 05:27

Paylaş: