Forum

VPN____HATA:721 and...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN____HATA:721 and ....(ipnat.sys) error

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
682 Görüntüleme
(@artemis)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba

2003 sbs premium sunucum var ve bu sunucu ile clientler arasında pptp vpn bağlantısı yapmaya çalışıyorum fakat bir türlü bağlanamıyorum "Hata:721" kodunu veriyor bu kodu araştırdığım zaman ise GRE 47 IP protocol ile ilgili hata veriyor ve

"event id 20209
A connection between the VPN server and the VPN client xx.xxx.xxx.xx has been established, but the VPN connection cannot be completed. The most common cause for this is that a firewall or router between the VPN server and the VPN client is not configured to allow Generic Routing Encapsulation (GRE) packets (protocol 47). Verify that the firewalls and routers between your VPN server and the Internet allow GRE packets. Make sure the firewalls and routers on the user's network are also configured to allow GRE packets. If the problem persists, have the user contact the Internet service provider (ISP) to determine whether the ISP might be blocking GRE packets
."

hatası veriyor.modem üzerinde de 1723,1701,4500,500,501,50,51,(47tcp) portlarını sunucumun iç ip adresine nat yaptım fakat günlerdir bunu araştırıyorum ve ulaştığım nokta sunucuda network adaptor de GRE 47 protocolune izin vermek ama onuda yapmaya kalktığımda network adaptor>properties>advenced --- settings e tıkladığında şu hatayı veriyor

"Windows Firewall cannot run because another program or service is running that might use the network address translation component (Ipnat.sys)"

bunuda araştırdığımda bu sorunu çok yaşayan var olduğunu görüyorum fakat bir çözümü olan yokmuş gibi duruyor...

Sizce bu sorunun kaynağı nedir..

şimdiden tşk.ler...

Gönderildi : 23/12/2009 14:28

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba Artesmis ve Çözümpark sitesine hoşgeldin,

İlk olarak sorunun hakkında daha iyi yardımcı olmak için daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.Yani , bu PPTP VPN bağlantıyı tam olarak hangi yazılımla yapıyorsun.Ortamda ISA Server ve ya benzeri bir güvenlik duvarı var mı ? Ayrıca ,kullandığın Modem /Router üzerinde  Passthrough ayarı var mı ? 

Saygılarımla,

Gönderildi : 23/12/2009 14:34

(@artemis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sistemi bu şekilde yeni devraldım sistem üzerinde herhangi bir firewall yok lisansım sbs pre 2003 olmasına karşın isa server kurulu değil sadece bir muhasebe programı kurulu ve sql  ile kullanılan neyse konu ile ilgili olarak isa server veya herhangi bir firewall (bir tek Panda Secure 2007 vardı onuda kaldırdım nod32 almayı planlıyorum), direk olarak Airties RT-102 ADSL modem mevcut ama sanırım bugün bir gelişme kaydettim 2. bir test sunucum var aynı şekilde kurulu onunla hiç sıkıntı yaşamadan daha önce yaptığım gibi rahatlıkla PPTP VPN bağlantı kurdum fakat bugün itibariyle bir güncelleme aldım test sunucuma birden bağlantı kesildi sonra güncellemeleri kaldırmaya başladım sanırım yanlış hatırlamıyorsam KB930178 idi güncelleme ve bunu kaldırdıktan sonra sıkıntı test sunucu için ortadan kalktı ve tekrar bağlantıyı gerçekleştirdim. Aynı işlemi muhasebe programı olan asıl sunucu için yapmak istedim güncellemeyi kaldırdım fakat muhasebe programı ile ilgili problem olduğu için bütün gün onunla uğraştım birde Panda Secure yi kesinlikle kimseye tavasiye etmiyorum çünkü sistem içerisinde herhangi bir tehdit gördüğü zaman bütün ağ trafiğini server için kilitliyor sadece kendisi dışarı çıkartıyor dışardan veri aldırtmıyor kaldırmaya çalışıncada onda da çok büyük sıkıntılar çıkıyor.neyse uzattım sanırım...hataya gelince belki güncellemeyi kaldırınca sorun çözülecek fakat bu güncellemeleride almadan olmaz bunun bir çözümü olması lazım nerdeyse microsoft türkiye yi arıyacaktım..her zaman HATA:721 veriyor microsoft destekde de TCP 47 GRE açık olmalı diyor ,TCP 47 nat olmasına rağmen...

Yardımlarınızı bekliyor tşk.lerimi iletiyorum 😉

Ama bir hayli sıkıntılı ve sanki bir tek benim başıma gelmiş gibi...

Gönderildi : 24/12/2009 01:10

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Sorunun airties tarafında gibi gözüküyor.Eğer SBS 2003 VPN ayarlarında bir sorun yoksa.çünkü ,kullandığın modemin GRE ayarları bulunmuyor.Bunun için ya  başka bir modem kullanacaksın. ya da airties firrmware güncellemeyi deneyeceksin.Bu arada GRE IP 47 protokoldür.Yani ,NAT yapılmaz.onu kaldırınız.Sadece 1723 TCP yeterli olacaktır.

Saygılarımla,

Gönderildi : 24/12/2009 01:18

(@artemis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Modem kaynaklı bir problem gibi görünüyor ama bu modemin airties modelini tam hatırlamıyorum 4 portlusunda aynı birebir ayarlar yapılmış durumda sıkıntısız bağlanıyor ama dediğiniz gibi modemde olabilir o bir deniyeyim

ayrıca şimdi tcp 47 deyince benim aklıma gelen şu bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum ama 

192.168.1.100 - TCP - 47

şeklinde modemin 3389 u yönlendirdiğim gibi ayarlıyorum YANLIŞMI YAPIYORUM acaba

birde PPTP bağlantı yaparken bu TCP 47 yi hem client de hemde sunucuda mı yapmalıyım yoksa sadece sunucuda yapmam yeterli olurmu...

TŞKLER...

Gönderildi : 24/12/2009 01:35

Paylaş: