Forum

Domainde kullanıcıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainde kullanıcılar dosya oluşturamasın

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,564 Görüntüleme
(@yasaryilmazer)
Gönderiler: 193
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

domain ortamında kullanıcılar viruse karşı belirlediğim dosyayı oluştursun istemiyorum. Örneğin autocad açıldığı vakit masaüstüne yada dosyanın var olduğu klasorde autocad.lisp yada acaddoc.lsp dosyası oluşturuyor. Bunu domainde komut yoluyla engelleyebilir miyiz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/10/2009 19:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Yaşar ;

sorunu tam anlamadım ama gpo üzerinden istemci makinelerin dizinleri için ntfs izinlerini ayarlayabiliyorsun , örneğin bir domain user erp , mrp programını açmaya çalışınca sistem program files ta dosya oluşturmaya çalışıyor ancak domain user olduğu için program açılmıyor , bizde tek tek istemcileri dolaşmak yerine gpo dan program files için domain user lara yazma yetkisi veriyoruz sen bunu deny olarak değiştirebilirsin ANCAK en güzel çözüm Forefront , Mcafee veya SEP alıp kullanman olacak bence.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2009 07:38

(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member

Aynı problem bizim sistemde de var.

Acad kullanan bilgisayarların tümünde, "acaddoc.lsp" isimli dosyada virus var, ancak güncel kaspersky temizleyemiyor.

Bu isimdeki dosyaları silmek işi çözmüyor.

Kullanıcılara, gpo aracılığıyla, bu isimde bir dosyayı oluşturma engeli sağlayabilirmiyiz ?

Gönderildi : 04/04/2010 03:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhaba, kullandığınız antivirus programı nedir?

Gönderildi : 04/04/2010 03:36

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Aynı problem bizim sistemde de var.

Acad kullanan bilgisayarların tümünde, "acaddoc.lsp" isimli dosyada virus var, ancak güncel kaspersky temizleyemiyor.

Bu isimdeki dosyaları silmek işi çözmüyor.

Kullanıcılara, gpo aracılığıyla, bu isimde bir dosyayı oluşturma engeli sağlayabilirmiyiz ?

Bunun sebebi sanıyorum Cracklenmiş Autocad ürünü. Zira bir iki kere bende denk geldim bu sorunu yaşayanlara ve hepside crackli idi.  

Gönderildi : 04/04/2010 03:54

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member

merhaba, kullandığınız antivirus programı nedir?

Lisanslı Kaspersky 6.0.4.1424

Bunun sebebi sanıyorum Cracklenmiş Autocad ürünü. Zira bir iki kere
bende denk geldim bu sorunu yaşayanlara ve hepside crackli idi.

Kullandığımız yazılımların tümü resmii lisansli. Lisans dışı hiç bir kurulum yapılmamış.

Gönderildi : 05/04/2010 18:55

(@cozumpark)

Levent Bey, kullandığınız antivirüs programınız nedir? domain üzerinde bu dosyayı oluşturmasın gibi bir kural yerine o ilgili path'e accessi kısıtlayabilirsiniz software restriction policy, additional path seçip ilgili pathi belirterek. Ama merkezi yönetimli bir antivirüs kullanıyorsanız, managent konsolundan *.uzantı şeklinde belirtip tüm makinelerde ulaşılmaz kılabilirsiniz.

Gönderildi : 05/04/2010 19:03

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member

Levent Bey, kullandığınız antivirüs programınız nedir? domain üzerinde bu dosyayı oluşturmasın gibi bir kural yerine o ilgili path'e accessi kısıtlayabilirsiniz software restriction policy, additional path seçip ilgili pathi belirterek. Ama merkezi yönetimli bir antivirüs kullanıyorsanız, managent konsolundan *.uzantı şeklinde belirtip tüm makinelerde ulaşılmaz kılabilirsiniz.

Alper bey merhaba,

Yukarıda yazdığım gibi, lisanslı Kaspersky 6.0.4.1424 kullanıyorum ve AdminKit ile tam komuta edebiliyorum.

Ancak;

acaddoc.lsp isimli dosya, her dwg çalışması yapılan klasörde mevcut olabiliyor.

Örnek olarak file serverdaki "Tasarım" klasöründe, Kaspersky ile her defa scan yaptığımda, 300-400 adet acaddoc.lsp dosyasında virus buluyor ve siliyor. Ve ayrıca da, sorun bu dosyada değil demek yanlış olmaz, bu dosyayı oluşturan başka bir program var, onu keşfetmek gerek, ama malesef internette yaptığımı araştırmalarda, bunun kalıcı çözümünü bulamıyorum.

Gönderildi : 05/04/2010 19:21

(@cozumpark)

O zaman kaspersky ile merkezden kullanıcılardaki *lsp uzantılı dosyalarını exclude edin. Yani taramasın ve de silmesin. Programdan herkesi çıkartın, bir bilgisayarda çalıştırın ve o dosyanın oluşmasını sağlayın. Tabi bunları yapmadan önce, Process Explorer 'ı makinenede açın, bu tool size o dosyanın nasıl oluştuğunu gösterecektir. Ayrıca not : Kaspersky'in böyle kendine özgü özellikleri olabiliyor, dosyanın sisteme zarar vermediğini düşünüyorsanız, adminkit 'ten exlclude listesine ekleyin, boşuna yorulmayın.

Gönderildi : 05/04/2010 19:26

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member

O zaman kaspersky ile merkezden kullanıcılardaki *lsp uzantılı dosyalarını exclude edin. Yani taramasın ve de silmesin. Programdan herkesi çıkartın, bir bilgisayarda çalıştırın ve o dosyanın oluşmasını sağlayın. Tabi bunları yapmadan önce, Process Explorer 'ı makinenede açın, bu tool size o dosyanın nasıl oluştuğunu gösterecektir. Ayrıca not : Kaspersky'in böyle kendine özgü özellikleri olabiliyor, dosyanın sisteme zarar vermediğini düşünüyorsanız, adminkit 'ten exlclude listesine ekleyin, boşuna yorulmayın.

İlk söylediğinizi deneyeceğim.

Aslında son önerdiğiniz şey de mantıklı, ancak buna sebebiyet vere nesneyi bulmak en doğru olacaktır.

NOT:

Bu sorunla ilgili, kaspersky genel desteğ'e talep gönderdim, TR destek hattı çözemedi,bunun üzerine, konu kapsersky merkz lab'a gönderildi.

Ancak henüz bir çözüm önerilmedi.

Autodesk TR firmaların bir tanesinden destek talep ettim, ordan da çok somut bir çözüm gelmedi.

Gönderildi : 05/04/2010 20:28

(@cozumpark)

Selam yeniden, bunu en rahat, boş bir makinede sorun yaratan programı kurarak test edebilirsiniz. Acil çözüm için yine ilk çözümden, *.lsp uzantılı dosyaları exclude etmenizden yanayım. Ama boş makineye de kurarsanız en azından bu ve buna benzer sıkıntılarda sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmiş olursunuz. Diğer firmalar, bu sorunun sisteminizle ilgili olduğunu söyleyip direkt support etmeyebilirler.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 05/04/2010 20:34

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member

Selam yeniden, bunu en rahat, boş bir makinede sorun yaratan programı kurarak test edebilirsiniz. Acil çözüm için yine ilk çözümden, *.lsp uzantılı dosyaları exclude etmenizden yanayım. Ama boş makineye de kurarsanız en azından bu ve buna benzer sıkıntılarda sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmiş olursunuz. Diğer firmalar, bu sorunun sisteminizle ilgili olduğunu söyleyip direkt support etmeyebilirler.

İyi çalışmalar

İşin bu tarafı da var. Yeni kurulmuş bir makinayı 1 hafta süreyle izledim.

Acaddoc.lsp varlığına rastlamadım. 1 hafta sonra takib'i bıraktım, ona mütakiben 1 ay sonra baktım, 3 adet acaddoc lsp vardır.

Sildim onları, yine 1 hafta süreyle her gün makinayı scan ettirdim, çıkmadı bir şey, 1 ay sonra tekrar baktım, bilgisayar yine temiz çıktı.

🙁

Gönderildi : 05/04/2010 20:48

(@fatihburgaz)
Gönderiler: 10
Active Member

Acaddoc.lsp virüsü nedir ve nasıl temizlenir?

Acaddoc.lsp virüsü AutoCAD yazılımını etkileyen virüstür. AutoCAD’i açtığınızda komut (command) satırında ''error; malformed list on input'' hatasını görürsünüz. Ayrıca sadece bu hatayla kalmaz bazı AutoCAD komutlarınızın çalışmasına izin vermez, yazılımınızı yavaşlatır. AutoCAD lispleri arasında acaddoc.lsp gibi bir lisp yoktur. (Bkz. “X:\Program Files\AutoCAD 2XXX\Support” ) Bu bir sahte lisptir. Virüs bulaştığından otomatik olarak Support klasörün içinde acaddoc.lsp şeklinde kendini yaratır. Silseniz de artık her AutoCAD açtığınızda kendisini tekrar yaratır.
Bu virüs bazı .dwg dosyaları ile yayılmaktadır. Bunu engellemenin tek yolu aldığınız .dwg dosyalarının yanında bu isimde bir lispin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir.
Çünkü bu sahte lisp ile gelen .dwg bir kere çalıştırıldığında artık bilgisayarınıza bulaşmış demektir. Buradan bağlı olduğunuz ortak paylaşım deponuza ve bu paylaşım deposunu kullanan diğer kullanıcılara kadar bir kaos şeklinde yayılır.

Bu virüsü temizleme yolu ise şu şekildedir:
1. Bilgisayarınızın internet ve network bağlantısını kesin.
2. AutoCAD ve diğer CAD yazılımlarınızı(AutoCAD Arch., AutoCAD MEP vb.) kapatın. (Virüsü temizleyinceye kadar açmayacağız.)
3. Başlat bölümünden Ara (Search) çalıştırıp “acaddoc.lsp” diye aratın.
4. Karşınıza çıkan “acaddoc.lsp” sahte lispin bulunduğu klasörleri bir bölüme not alın.
5. Bu virüsü silen bir virüs programı kullanarak bu bölümleri özel olarak taratın. (Tavsiye edilen virüs programı: Dr.Web)
6. Taratıp silme işlemini tamamladıktan sonra tekrar “Başlat” menüsünden “Ara” komutu ile acaddoc.lsp olarak aratın. Aratma sonucunda böyle bir virüs bulunmayacaktır. Eğer bulunursa tekrar baştan başlayarak bu işlemleri uygulayınız
7. Elinizde bulununan AutoCAD ve diğer CAD yazılımlarını bilgisayarınızdan kaldırın.
8. Bilgisayarınızı baştan başlatın.
9. Artık virüsümüz temizlenmiştir. Yeniden AutoCAD programınızı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Hususlar!!!
· Dwg dosyalarınızı paylaştığınızı herhangi bir server var ise ilk olarak temizleme işlemine buradan başlayın.
· Temizleme işleminde asla ve asla AutoCAD yazılımını çalıştırmayın ve internet, network bağlantılarınızı kapalı olmasına dikkat edin.
Bu virüsü temizlemek için yapabileceğimiz işlem şimdilik budur. Lütfen dosya paylaşımlarında acaddoc.lsp virüsüne dikkat edin. Bu temizleme yöntemiWindows XP 32 bit için geçerlidir. Vista için denenmemiştir.

Not   alıntıdır...

Gönderildi : 05/04/2010 22:52

(@fatihburgaz)
Gönderiler: 10
Active Member

Acaddoc.lsp virüsü nedir ve nasıl temizlenir?

Acaddoc.lsp virüsü AutoCAD yazılımını etkileyen virüstür. AutoCAD’i açtığınızda komut (command) satırında ''error; malformed list on input'' hatasını görürsünüz. Ayrıca sadece bu hatayla kalmaz bazı AutoCAD komutlarınızın çalışmasına izin vermez, yazılımınızı yavaşlatır. AutoCAD lispleri arasında acaddoc.lsp gibi bir lisp yoktur. (Bkz. “X:\Program Files\AutoCAD 2XXX\Support” ) Bu bir sahte lisptir. Virüs bulaştığından otomatik olarak Support klasörün içinde acaddoc.lsp şeklinde kendini yaratır. Silseniz de artık her AutoCAD açtığınızda kendisini tekrar yaratır.
Bu virüs bazı .dwg dosyaları ile yayılmaktadır. Bunu engellemenin tek yolu aldığınız .dwg dosyalarının yanında bu isimde bir lispin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir.
Çünkü bu sahte lisp ile gelen .dwg bir kere çalıştırıldığında artık bilgisayarınıza bulaşmış demektir. Buradan bağlı olduğunuz ortak paylaşım deponuza ve bu paylaşım deposunu kullanan diğer kullanıcılara kadar bir kaos şeklinde yayılır.

Bu virüsü temizleme yolu ise şu şekildedir:
1. Bilgisayarınızın internet ve network bağlantısını kesin.
2. AutoCAD ve diğer CAD yazılımlarınızı(AutoCAD Arch., AutoCAD MEP vb.) kapatın. (Virüsü temizleyinceye kadar açmayacağız.)
3. Başlat bölümünden Ara (Search) çalıştırıp “acaddoc.lsp” diye aratın.
4. Karşınıza çıkan “acaddoc.lsp” sahte lispin bulunduğu klasörleri bir bölüme not alın.
5. Bu virüsü silen bir virüs programı kullanarak bu bölümleri özel olarak taratın. (Tavsiye edilen virüs programı: Dr.Web)
6. Taratıp silme işlemini tamamladıktan sonra tekrar “Başlat” menüsünden “Ara” komutu ile acaddoc.lsp olarak aratın. Aratma sonucunda böyle bir virüs bulunmayacaktır. Eğer bulunursa tekrar baştan başlayarak bu işlemleri uygulayınız
7. Elinizde bulununan AutoCAD ve diğer CAD yazılımlarını bilgisayarınızdan kaldırın.
8. Bilgisayarınızı baştan başlatın.
9. Artık virüsümüz temizlenmiştir. Yeniden AutoCAD programınızı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Hususlar!!!
· Dwg dosyalarınızı paylaştığınızı herhangi bir server var ise ilk olarak temizleme işlemine buradan başlayın.
· Temizleme işleminde asla ve asla AutoCAD yazılımını çalıştırmayın ve internet, network bağlantılarınızı kapalı olmasına dikkat edin.
Bu virüsü temizlemek için yapabileceğimiz işlem şimdilik budur. Lütfen dosya paylaşımlarında acaddoc.lsp virüsüne dikkat edin. Bu temizleme yöntemiWindows XP 32 bit için geçerlidir. Vista için denenmemiştir.

NOT alıntıdr...

Gönderildi : 05/04/2010 22:53

(@cozumpark)

selam, ben halen önerdiğim çözümdeyim fakat her şartta hem exlude etmeyeceğim hem de bu dosya olmayacak diyorsanı iki şey kalıyor : ya start-run-msconfig,başlangıç tabında şu ana kadar farkına varılamayan autocad ile ilgili bir update veya başlangıçta devrey giren bir .exe, ya da regedit'te kontrol dışı oluşan bu dosyanın program kullanılmaya başlandığında devreye giriyor olması. virüsü temizlediğinize emin olduktan sonra makineyi restart etmeden, regedit'te problemli dosyayı search edin, bulup temizleyin sorun düzelecektir

Gönderildi : 06/04/2010 01:06

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member

Yorumlarınız ve fikirleniz için teşekkürler.

Bir hafta sonu, teknik departmanımızdaki tüm bilgisayarlar için tek tek bu işlemleri uygulayacağım.

Teşekkürler

Gönderildi : 06/04/2010 12:05

(@cozumpark)

Selam, bizi tercih ettiğiniz için biz teşekkür ederiz, haftasonu işlemleri yaparken live olarak bize de bilgi verirseniz, real-time support verebiliriz. İyi çalışmalar

Gönderildi : 06/04/2010 13:57

Paylaş: