Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2003'ü taşımak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
525 Görüntüleme
(@yaynet)
Gönderiler: 15
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bir sorum olacak, yardım edebilirseniz çok teşekkür ederim:

Bir A sunucusunda Exchange Server 2003 Enterprise Ed. (EE) kurulu. Fakat ben bu Exchange'i alıp olduğu gibi bir B sunucusuna taşımak istiyorum.

- A makinası da B makinası da farklı fiziksel / sanal makinalar.

- Bir paylaşımlı storage ünitesi (DAS/NAS/SAN/Cluster vs) yok, A'daki tüm databaseler yerel disk üzerinde ve B'de de öyle olacak.

- A ve B makinasının ikisi de Domain Controller değil; domain controller aynı lokasyonda başka bir fiziksel makina üzerinde.

- A'da 1 tane Public 1 tane Private database i var. Public Folder'larda pek birşey yok, Private'da ise topu topu 10 mail ve 5gb veri var.

- Domainde hiçbirşey değişmeyecek (domain adı, DNS adı vs)

- Exchange sadece Locale hizmet veriyor, SMTP ve POP connector leri vs yok.

- Bilgisayar adı değişecek (eski adı A, yeni adı B)

Ve son olarak; taşınma işlemi bittikten sonra kullanıcılar sadece B'yi kullanabilecek ve A üzerinde hiç bir şekilde Exchange kalmayacak.

Soru: Bu taşıma işlemini en sağlam ve doğru nasıl yaparım?

Şimdiden teşekkürler tekrar arkadaşlar.

- Yasin

Gönderildi : 25/08/2009 03:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ortama ikinci exchange serverı kurun (aynı organizasyonda olacak). daha sonra ESM üzerinde zaten yeni kurmuş olduğunuz exchange server göreceksiniz.

artık iki tane exchange serverınız var. databaseleri logları vs yeni sunucuya taşıyın.

Exchange A sunucusundaki RUS servisini yeni sunucuya verin.

Routing gruplarından Master olarak yeni eklemiş olduğunuz sunucuyu tanımlayın.

public folderlar ile ilgili replikasyonları düzenleyin ve yeni sunucuya replike olmalarını bekleyin. benim tavsiyem 1 gün falan öyle tutun birlikte çalışsınlar.

daha sonra eski exchange serverı organizsyondan kaldırabilirsiniz. kaldırma işlemini de program ekle kaldır üzerinden yaparsanız ilerde sorun yaşamazsınız.

makinaları sanala çekeceksen eğer P2V gibi yapıları kullanarak da işlem yapabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 25/08/2009 12:29

(@yaynet)
Active Member
Konu başlatıcı

Sıralama güzelmiş, teşekkür ederim. Bugün bir deneyeceğim.

P2V'den kastınız VMware Converter gibi P2V converter lar ise, malesef işime yaramıyor 2 sebepten dolayı

- Exchange makinasını ayırmak istiyorum (eski A makinasında başka roller de var ve onlara dokunamam)

- Exchange servislerinin yerel sistemle bazı sorunları vardı, onlardan kurtulmak istiyorum.

O yüzden zaten tüm ortam sanalda ama, Exchange'i ayrı bir makinaya almam gerekiyor.

Tekrar teşekkür, deneyip sonucunu bildiririm.

Gönderildi : 25/08/2009 14:05

(@yaynet)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar selam.

Yaptıklarımı söyleyeyim de diğer arkadaşlar da faydalansınlar 🙂

• Herşeyden önce, tüm domain yapısının (system state vs) ve exchange in (ntbackup ile) yedeklerini aldım.
  • Öncelikle, 2 adet domain sunucumuz (DC+DNS+WINS) un replikasyon, kayıtlar ve ayarlarını olabildiğince kontrol ederek düzelttim.
  • Sonra A sunucusunda Exch SP2 kurulu değildi, onu kurdum; ve sonrasında da Microsoft Update sitesinden tüm önemli ve önerilen güncellemeleri yaptım.
  • Daha sonra A sunucusundaki exchange ile ilgili olsun olmasın tüm event logları çözdüm ve defalarca restart ettim; ta ki hiç bir uyarı veya hata mesajı eventlere düşmeyene kadar.
  • Sonra da Exchange BPA'yı indirdim ve tüm testleri çalıştırarak tüm hataları giderdim. Daha sonra testi tekrar çalıştırdım ve sunucuyu tekrar restart ettim. Bu işlemi, hiç bir hata olmadığından emin olana kadar defalarca çalıştırdım.
  • Sonra, B sunucusunu kurdum, farklı bir IP ve bilgisayar adı verdim. Bu bilgisayarın tüm önemli ve önerilen güncellemelerini yaptım.
  • B sunucusu üzerinde DEP'i ve Windows Güvenlik duvarını kapattım.
  • B sunucusu üzerinde Exchange 2003 EE cdsinden additional server olarak exchange kurulumu yaptım.
  • B sunucusuna Exch2003 Sp2 yi kurdum ve kurulum sonrası tekrar tüm güncelleştirmeleri yaptım.
  • A sunucusuna geçip, mailbox store'daki tüm mailboxları seçerek move komutunu verip B sunucusuna taşıdım.
  • Yine A sunucusunda, public folder store'daki tüm public folderları seçip replikasyon yaptım. Çok klasör olmadığı için tüm klasörler hemen B klasörüne geçti. Tüm ortak klasörlerin Bye replike olup A dan silindiğini gördükten sonra da A'daki public folder replikasyonunu Never a çektim.
  • Bu arada testler yaptım. Eski Outlook istemcilerde hiç bir değişiklik yapmadan; ilk outlooka bağlandıklarında exhcange sunucuları otomatik olarak B olarak değişti. Bu değişimden bir süre sonra outlook larını kapatıp açtıklarında ise hiç bir sorun olmadan ortak klasör ve mailboxlarını kullanabildiler. Kullanıcı tarafında ise hiç bir değişiklik gerekmedi. Herşey şuana kadar sorunsuz.

• Şimdi sırada RUS ve Connector'leri ayarlamak kaldı. Ondan sonra ise artık biraz uyuyacağım 🙂
  • Birkaç gün iki sunucu da aynı anda çalışacak ve bu arada tüm istemcilerin MAPI'leri otomatik olarak B sunucusuna göre ayarlanmış olacak.
  • Birkaç gün sonunda da; kullanıcılarda, bpa'da ve event loglarda hiç bir sorun yoksa (varsa onları çözdükten sonra), eski exchange sunucuyu kaldıracağım.

Şimdilik benden bu kadar 🙂 Çalışmalara devam.

Gönderildi : 31/08/2009 06:34

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Teşekkürler adım adım anlatmışsınız. Makalede yazarsınız artık 🙂

Gönderildi : 31/08/2009 11:43

(@yaynet)
Active Member
Konu başlatıcı

Neden olmasın 🙂

Gönderildi : 31/08/2009 13:38