Forum

acronis schdule tas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

acronis schdule task ile günlük full backup alma işlemi ve incremental oluşturulan backup recovery işlemleri

22 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,497 Görüntüleme
(@AbdullahAmber)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Acronis ile full backup işlemini gerçekleştirdim.Daha sonra schedule task ile incremental backup planlamasını yaptım.Planlamaya göre acronis full backup dışında değişen kısımlar için ayrı ayrı image dosyaları tarihlere göre oluşturuyor.Sorunum recovery işlemini yaparken hangi image dosyasını seçeceğim.Hüseyin Hocamın bu konuda makalesini okudum.Hocam dosya işleminin dönüşünü anlatmış.Örneğin 21/07/2009 tarihinde full backup aldım.Schedule task ile incremental backup planlamasını yaptım.Acronis bu tarihe kadar full 3 image oluşturdu.Sistemim çöktüğü zaman recovery işlemlerinde nasıl bir yol izleyeceğimi çözemedim.Ayrıca acronis ile günlük full backup planlaması yapabilirmiyiz?

Gönderildi : 24/07/2009 12:22

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ben olsaydım hiç incremental backup ile uğraşmaz planlamamı haftalık olarak yapar ve haftanın her her günü için ayrı ayrı full backup alırdım.

Gönderildi : 24/07/2009 12:26

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhabalar,

Kısa bir açıklama yapayım. Almış olduğunuz incremental backuplar master olarak aldığınız full image ile birlikte çalışır. Almış olduğunuz full image da bir problem çıkarsa incremental backuplarınız hiçbir işe yaramaz.  Sinan Hocamızın dediği gibi full backup daha garanti bir yoldur. Sistemde herhangi bir felaket senaryosuna hazır bulunmanız için bir bootable cd oluşturmanızı tavsiye ederim. Bootable cd  ile acronis arayüzüne ulaşıp almış olduğunuz backupları sisteme restore edebilirsiniz.

Gönderildi : 24/07/2009 12:41

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Hocam

Şimdi daha iyi anladım Sizin yorumunuzdan çıkardığım  eğer yeterli disk alanımız mevcut ise shedule task ile full backup planlaması yapmamız felaket senaryosuna daha iyi hazırlanmamız anlamına geliyor. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/07/2009 13:00

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam

Yardımımız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/07/2009 13:02

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam yardımınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/07/2009 13:03

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Geri bildirim için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 24/07/2009 13:04

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/07/2009 13:06

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Geri Bildiriminiz için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 24/07/2009 17:05

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam

Sizin söylediğiniz gibi full backup işlemini günlük  planladım

Gönderildi : 03/08/2009 13:19

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam

Sizin söylediğiniz gibi full backup planlaması yaptım ve haftanın her günü full backup alma işlemi için muh_srv isimli tib dosyasını oluşturdum.Muh_srv isimli tib dosyası hergün saat 17.45 de acronis ile full backup işlemini gerçekleştiriyor.Fakat dosya yapısına baktığımda sadece elimde bir tek tib uzntılı dosya mevcut.Çözemediğim konu planlamayı yapar iken her gün için ayrı isim vererek mi task oluşturacağız.Tek bir dosyaya güvenmek risk değil mi sizce?Bu konu hakkında yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/08/2009 13:19

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Tabikide bir dosyaya güvenmek riskli. Ben yanlış anlattım galiba. Benim haftalık planlayından kastım aşağıdaki resimdeki gibi planlama yapmanızdı  🙂

[img] [/img]

Gönderildi : 11/08/2009 13:51

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/08/2009 14:03

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Rica ederiz.

Gönderildi : 11/08/2009 14:05

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan hocam

burada bulunan pazartesi-salı-....    tib uzantılı dosyalar ayrı ayrı oluştuturulmuş schedule task planlaması şeklinde mi? Weekly şeçeneğini seçtim fakat buradaki Every week seçeneğinde 1 seçeneğini değiştirmem gerektiğini düşünüyorum.Yardımlarınız için teşekkür ederim.Ayrıca buraya üye olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.1 haftadan beri lisanslı kullanıcı olduğumuz halde acronis teknik servis telefonlara çıkmıyor.Açıkçası çözüm park iyi ki var.

Gönderildi : 17/08/2009 13:21

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Evet dediğiniz gibi Pazartesi - salı - çarşamba v.s hepsi ayrı ayrı haftalık olarak planlanmışlardır. Every 1 week her hafta anlamına gelir. Ama siz her hafta almasını istemiuyorsanız bunu 2-3- yapabilirsiniz ki o zamanda yedekleriniz aşağıda belirteceğiniz günde belirleyeceğiniz aralıkta alır. Mesela Every 2 week yaptınız ve aşağıda Friday işaretlediniz. Bu şu anlama gelir her 2 haftada bir Cuma günü belirttiğiniz saatte yedekleme başlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2009 14:40

(@AbdullahAmber)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Hocam

Recovery işlemini yapar iken full image + incremental image dosyasını birliktemi göstereceğiz.

Gönderildi : 18/08/2009 20:35

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

Tabikide bir dosyaya güvenmek riskli. Ben yanlış anlattım galiba. Benim haftalık planlayından kastım aşağıdaki resimdeki gibi planlama yapmanızdı  🙂

[img] [/img]

böyle bir yedeklemeyi schedule olarak nasıl yapabiliyoruz acaba haftanın günleri yazarak çünkü bu dönüştede çok kolaylık sağlar ama ben yapamadım...

Gönderildi : 21/08/2009 19:01

(@sinankahraman)
Illustrious Member

1. Acronis Enterprise Server açılır
  2. Operations sekmesinden Schedule Task seçilir
  3. Yedek alınacak HDD seçilir. Örneğin C
  4. Nereye ve hangi isimle yedek alınacağı belirlenir. Örneğin D altına Pazartesi.tib olarak yedekleme yapacağız
  5. Create the full backup image archive seçilir
  6. Automatic seçilir
  7. Normal seçilir
  8. İsteğe bağlı olarak ama unutulmama şartı ile şifre verilebilir
  9. Weekly seçilir - Start time belirlenir - Every weeks 1 olarak belirtilir - Select the day kısmında yedek alınacak gün seçilir. Biz yedeğin Pazartesi alınmasını istediğimizden dolayı Monday seçimini yapacağız.
  10. Yönetici parolası girilir
  11. İşlem onaylanır
  12. Diğer günler içinde 1nci maddeden başlayarak aynı işlem uygulanır.

Gönderildi : 16/09/2009 19:05

Sayfa 1 / 2
Paylaş: