Forum

Exchange 2007 kurul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 kurulum sonrası ayarlar ?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
480 Görüntüleme
(@askinkaymaz)
Gönderiler: 152
Reputable Member
Konu başlatıcı

basit belki ama deneyimli olmadıgım icin sizlere danısmak istedim.

W2003 X64 uzerinde Exchange 2007 x64 sorunsuz olarak kuruldu ve Service Packler update edildi. OWA localden sorunsuz acılıyor. Pop3 ve Imap servisi start edilmis durumda.

sorularıma gelince :

- Deneme icin bir exchange mail hesabı actım. OE aracılıgı ile IMAP baglanmak istiyorum. Fakat klasorlerin listesini bile alamıyorum.

- OWA dan mail atiyorum ama mail gitti gorunmesine karsın disariya attigim mail ulasmıyor alıcısına. geride donmuyor

- eskiden SBS 2003 kullanırken AD den bir kullanıcı actıgımda Exchange icin de otomatik mail hesabı aciliyordu. Bunda ise exc. konsolundan manual acıyorum ? manual actigim mail hesabı ise ilgili AD userın ozelliklerinde mail tabı yok ?

exc. 2007  kurulumundan sonra yukarıda ki sorunlarım icin hangi ayarları yapmam gerekiyor ? sitede ki makaleleri okudum ama bu sorunlarımın cozumunu goremedim.

yardımlarınızı bekliyorum. vakit ayirdiginiz icin simdiden tesekkurler

NOT: sanırım exc. 2007 ile bayagı bir basınızı agrıtacagim 🙂

Gönderildi : 02/07/2009 02:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Excahnge 2007 rollerden oluşmaktadır.Mail göndermek için send connector oluşturmanız gerekmektedir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-nin-d-d-nya-ile-leti-imi-hub-transport-server-role.aspx

mail alabilmek için ise receive connector oluşturmalısınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx  makaleleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca portalda exchange 2007 ile alakalı makaleler mevcut incelemenizi öneririm.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 02/07/2009 03:18

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yardımınız icin tesekkurler.

Send isi OK. artık OWA dan mail atiyorum dısarıya ve gidiyor. [:)]

2nci Recieve Conn. bolumu ise bana uygun degil sanırım. Cunku biz ISP den mailleri cekiyoruz. Yani direkt olarak mailler bize dusmuyor. Bu yapıda da SBS te oldugu gibi Pop3 Connector kullanamıyor muyuz ? Baktım ama oyle bir ayar goremedim. 3rd party IGetMail ile deneme yaptim calisti, ama Exchange ile birlikte varsa bir toolu onu kullanmak isterim.

Esas onemli sorunum ise halen Outlook Express ten yapmis oldugum hesap ekleme sonucunda ne mail alabiliyorumne mail gonderebiliyorum ? bunu nasil cozebilirim acaba.

OE testini localden yapıyorum. gelen giden posta sunucusu exchange IP si.

tesekkurler,

Gönderildi : 02/07/2009 15:37

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

simdi tekrar internetten arastırdım da Exc. 2007  de boyle bir sey yokmus. Mesut hocam da zamanında 3rd Party programları onermis ( http://mesutaladag.blogspot.com/2008/07/exchange-2007-ile-pop3-connector.html )

diger outlook express sorunum icin yardımcı olabilirseniz sevinirim.

iyi calismalar

Gönderildi : 02/07/2009 15:48

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Exchange server 2007 kurarken kullanıcılar hangi outlook versiyonunu kullanıyor diye bir seçenek var. BUrda Outlook 2003 ve öncesi seçmeniz gerekir. 

Gönderildi : 02/07/2009 16:08

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kurulumda ki o soruya YES cevabını verdim.

Gönderildi : 02/07/2009 16:27

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

pop3 ve imap servislerini restart edince duzeldi.

🙂

Gönderildi : 02/07/2009 19:59

Paylaş: