Forum

Mail Enable Error (...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Enable Error (10048)

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,525 Görüntüleme
(@SelcukTURAN)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhaba 

bir türlü asamadıgım bır sorunum var 

sap uzerınden cıkan mailleri gondermesı ıcın ıcerıde bır maıl suncumuz var. 

fakat suan maıl gondermıyor hata kodu olarak Error (10048) donuyor 

uzun hata : 

not running or security software has not prevented access to the port.
01/10/19 09:34:38 ME-F0083: Unable to bind to IP Address ((All)), Port (46), Family (2). Error (10048). Could not start service. Check that another service is

değerli bilgilerinizle lütfen bana yardımcı olun 🙁

Gönderildi : 10/01/2019 13:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Selam, bu hata mail sunucu üzerinde ise ilgili portu bir başkası kullanıyor diyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2019 16:29

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hakan hocam 

ıcerıde bır sap sistemimiz var sap sıstemı uzerınde 46 portundan cıkıs yapıyor maıl sunucusuna geliyor. daha onceden maıller gıdıyordu yalnız suan gitmiyor ?

46 portunuda baska kullanan sistem yada makına yok firewall uzerınden kontrl ettım 

daha onceden maılenablenın kurulu oldugu server a  46 portunu yonlendırdım

sizce sap uzerındekı 46 portundan cıkıs yapıyorsa firewalldakı 2.6 makınasına yaptıgım yonlendırmeyı kaldıramammı gerekıyor?

Gönderildi : 10/01/2019 17:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

SAP ile mail server arasında firewall mı var?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2019 17:50

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ortamda firewall var ama sap ın kurulu oldugu 2.94 makınası acaba ondan mı kaynaklı dıye 46 portunu maıl enablenın kurulu oldugu 2.6 sunucusuna yonlendırdım degısen bırsey olmadı. (bende firewall uzerınden sıldım o nat ı )

hocam sapdan mailler 46 portundan cıkıyor. 

mail sunucusunda da inboad içinde smtp portunu 46 olarak verdım. imap yada pop uzerınde bır ıslem yapmam gerekiyormu ?

relay ayarlarından da ıc ip ve dıs ip yazdım daniel relay yaparak 

sistemi ben kurmadıgım ıcın hocam daha oncekı yapılan ıslemlerı firewall uzerındemı tasıyor bılmıyorum.

aslında hersey lokasyon degıstırerek dıs ipmizin degişmesi ile basladı daha onceden metronet kullanıyorduk sımdı vdsl kullanıyorum metronet gelene kadar.

Gönderildi : 10/01/2019 18:01

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sap tarafından da boyle bır hata cıktısı var hocam

No information on delivery, status invalid
İleti no. XS899

Diagnosis
The message was processed successfully in the SAP system and transferred to the connected system. However, it was not possible to get information about the delivery to the recipient because the send status data that was returned had errors or was incomplete. It is not possible to tell from this data whether the message was delivered or not.

Technical Information
192.168.2.6:46

* OK IMAP4rev1 server ready at 01/10/19 15:11:23

Gönderildi : 10/01/2019 18:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ortamda firewall var ama sap ın kurulu oldugu 2.94 makınası acaba ondan mı kaynaklı dıye 46 portunu maıl enablenın kurulu oldugu 2.6 sunucusuna yonlendırdım degısen bırsey olmadı. (bende firewall uzerınden sıldım o nat ı )

mail sunucusunda da inboad içinde smtp portunu 46 olarak verdım. imap yada pop uzerınde bır ıslem yapmam gerekiyormu ?

sistemi ben kurmadıgım ıcın hocam daha oncekı yapılan ıslemlerı firewall uzerındemı tasıyor bılmıyorum.

aslında hersey lokasyon degıstırerek dıs ipmizin degişmesi ile basladı daha onceden metronet kullanıyorduk sımdı vdsl kullanıyorum metronet gelene kadar.

Ben hiç bir şey anlamadım çünkü sende bir şey bilmiyorsun gördüğüm kadarı ile, bu işi böyle çözemeyiz. Daha basit gitmek gerekiyor.

SAP sunucusu mail atıyordu 46 nolu porttan. Peki bu SAP sisteminde SMTP server olarak hangi ip adresi yazılı?

SAP sunucusu bu SMTP server sunucusuna telnet ile 46 nolu porttan gidebiliyor mu?

Gidemiyor ise SMTP sunucusu üzerinde aşağıdaki komut ile 46 nolu portun dinlenip dinlemdiğini kontrol eder misin?

netstat -ano | findstr :46

Eğer dinleniyor ise bu smtp sunucusu üzerinde windows firewall var mı? Yada firewall görevi gören bir anti virüs.

Bunlarda sorun yok ise yani telnet var bu durumda smtp sunucusuna telnet ile bağlanıp mail göndermeyi dener misin?

http://www.hakanuzuner.com/index.php/telnet-ile-mail-gonderme-ve-mail-server-kontrolu.html

Gönderildi : 11/01/2019 01:48

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben hiç bir şey anlamadım çünkü sende bir şey bilmiyorsun gördüğüm kadarı ile, bu işi böyle çözemeyiz. Daha basit gitmek gerekiyor.

SAP sunucusu mail atıyordu 46 nolu porttan. Peki bu SAP sisteminde SMTP server olarak hangi ip adresi yazılı?

SAP sunucusu bu SMTP server sunucusuna telnet ile 46 nolu porttan gidebiliyor mu?

Gidemiyor ise SMTP sunucusu üzerinde aşağıdaki komut ile 46 nolu portun dinlenip dinlemdiğini kontrol eder misin?

netstat -ano | findstr :46

Eğer dinleniyor ise bu smtp sunucusu üzerinde windows firewall var mı? Yada firewall görevi gören bir anti virüs.

Bunlarda sorun yok ise yani telnet var bu durumda smtp sunucusuna telnet ile bağlanıp mail göndermeyi dener misin?

http://www.hakanuzuner.com/index.php/telnet-ile-mail-gonderme-ve-mail-server-kontrolu.html

Sap sunucu 192.168.2.94
mail sunucusunun kurulu oldugu 192.168.2.6

2.94 sunucusundan telnet 192.168.2.6 46 dedıgımde

http://prntscr.com/m5p33q  seklinde geliyor.

2.6 sunucusu uzerınden de 46 nolu portu dinlenmek için netstat -ano | findstr :46 yazdıgımda 

http://prntscr.com/m5p3wv  seklinde geliyor.

smtp server sunucusu uzerinde windows firewall kapalı hocam herhangi bir antivirus de kurulu degıl.

Makalenizden yol cıkarakda 2.94 sap sunucusundan telnet mail.prodea.local 46 olarak yazdıgımda  http://prntscr.com/m5pv5t  geliyor.

ortamda bir sonicwall firewall var ozaman 46 portunu burdan acmam gerekıyormu hocam? Eğer gerekiyorsa mail sunucusunun 2.6 ipsinemı yonlendırmem lazım?

2.6 mail sunucusundaki mailEnable ayarlarıda soyle hocam

http://prntscr.com/m5pvuc  

Inbound  http://prntscr.com/m5pwf4  

relay  http://prntscr.com/m5pxm0  

Gönderildi : 11/01/2019 14:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle konunun firewall ile ilgisi yok, iki sunucu yan yana değil mi? Firewall internete çıkarken kullanıyorsundur. Yani büyük kurumlarda internet firewall olur artık segmentasyon firewall olur, sende bir tek firewall vardır diye düşünüyorum.

Daha net soruyorum sonicwal, iki sunucu arasında mı? bence değil. O yüzden firewall ile ilgili bir durum değil.

SAP sunucusundan telnet çektiğinde sorun olmadığını görüyorum bu durumda sorun yok. 

Benim makalemde isim demişim sen de isim yazmışsın o zaman iletişim olmamış, isim yanlış çünkü domain ismini yazmışsın o ismi dc yi işaret eder smtp serverı işaret etmez.

Neden isim yazıyorsun ip yazabilirsin? 

mail enable ayarları doğru sadece relay kısmında sen iç network e deny veriyorsun izin vermen lazım, ayrıca 78 li ip yi kesinlikler olmaması lazım, bu olur ise relay e açık olur.

Daha özet deny boş olsun, allow listesinde ise sadece SAP ip adresi olsun.

Gönderildi : 11/01/2019 14:55

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle konunun firewall ile ilgisi yok, iki sunucu yan yana değil mi? Firewall internete çıkarken kullanıyorsundur. Yani büyük kurumlarda internet firewall olur artık segmentasyon firewall olur, sende bir tek firewall vardır diye düşünüyorum.

Daha net soruyorum sonicwal, iki sunucu arasında mı? bence değil. O yüzden firewall ile ilgili bir durum değil.

SAP sunucusundan telnet çektiğinde sorun olmadığını görüyorum bu durumda sorun yok. 

Benim makalemde isim demişim sen de isim yazmışsın o zaman iletişim olmamış, isim yanlış çünkü domain ismini yazmışsın o ismi dc yi işaret eder smtp serverı işaret etmez.

mail enable ayarları doğru sadece relay kısmında sen iç network e deny veriyorsun izin vermen lazım, ayrıca 78 li ip yi kesinlikler olmaması lazım, bu olur ise relay e açık olur.

Hocam evet ıkı makına arasında firewall yok.

hocam sonrasında sap sunucusundan  telnet 192.168.2.6 46 gonderdım 

http://prntscr.com/m5sig4  seklinde ekran cıktı 

altınada EHLO prodea.com.tr/hotmail.com ve HELO prodea.com.tr/hotmail.com olarak denedim 

http://prntscr.com/m5sjwy  seklinde ekran çıktı.

diğer ekrana gecemedım

mailEnable kısmında da privigiled kısmındada deni kısmını sildim granted kısmınada maıllerın gıtmesı gereken sunucun da ipsını yazdım

http://prntscr.com/m5sl7g  

Gönderildi : 11/01/2019 17:35

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Telnet atmış olduğunuz port imap portu, imap'e değil de smtp'ye ehlo atabilirsiniz. 

Gelelim relay kısmına, relay kısmında yaptığınız işlem ile birlikte herkese relay açmışsınız 2.94 ip adresi haricinde. 

Denied çekerek 2.94 'e exception eklemeniz gerekiyor. 

Bilginize.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 11/01/2019 20:10

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Telnet atmış olduğunuz port imap portu, imap'e değil de smtp'ye ehlo atabilirsiniz. 

Gelelim relay kısmına, relay kısmında yaptığınız işlem ile birlikte herkese relay açmışsınız 2.94 ip adresi haricinde. 

Denied çekerek 2.94 'e exception eklemeniz gerekiyor. 

Bilginize.

hocam o sekılde de yaptım ama gıtmıyor...

birde hocam biz google mail sunucusunu kullanıyoruz. bununla alakası olabilirmi sirket içinde normak maıllerımız gidiyor içerideki mailenable sadece sap uzerınden maıl gondermeye yarıyor 

prodea.com.tr domainin hostundan dns ıslemelrınden txt ve mx kayıtlarını guncelledım vs ama yıne sonuc aynı. sizce nasıl ılerlemem gerekıyor

birde hocam daha onceden kullandıgımmız sabit ip miz değişti lokasyon degıstırdık bununda etkısı olabilrimi? servis saglıyıcısı tarafından yapılması gereken bırsey varmı ?

Gönderildi : 14/01/2019 13:34

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam sanırım sorunu buldum  http://prntscr.com/m7cs2r  linkinden bakabilirmisiniz  http://prntscr.com/m7csft  maıllerımız google uzerınde buradakı servıs calısmıyor yenıden calıstıryorum servısı yalnız tekrardan refresh yaptıkdan sonra yıne duruyor ? 

bu durumu nasıl asabilirim?

Gönderildi : 15/01/2019 14:12

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

O servisin mailenable ile alakası yok 🙂 

Sizin sorununuz Relay ile alakalı gibi duruyor, daha önce söylediğim gibi relay'ı ayarlamanız lazım ondan sonra mail yine gitmiyorsa yada gelmiyorsa logları incelemek lazım. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 28/01/2019 01:24

Paylaş: