Forum

WinSrv Work Folder ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WinSrv Work Folder ve Synology syncfolder, Qnap syncfolder, FreeNas syncfolder farkları nelerdir?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
607 Görüntüleme
(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çalıştığım kurumda bulunan ortak bilgisayarlar ve kullanıcı bilgisayarlarının dosyalarının yedeklenmesi için OneDrive gibi bir işlem gerektirmeksizin çalışabilen bir özellik arıyorum. Windows Server da Work Folder ile sanıyorum bu mümkün. Ayrıca yukarıda da yazdığım modellerde de bunun mümkün olduğunu websitelerinden görebiliyorum. 

Benim sormak istediğim birbirlerinden ne gibi farklılıkları vardır? Birbilerine göre artıları ve eksileri nelerdir? Deneyim sahibi arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirlerse memnun olurum.

Gönderildi : 04/12/2018 23:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

belirttiğiniz çözümlerin tümü özünde aynı işi yapmakta, üretici farklılığı dışında.

work folder veya sync folder tarzı çözümler, host ile depolama tarafında belirttiğiniz alan arasında senkronizasyon/eşitleme sağlar.

amacınız yedekleme ise, sync çözümleri direk talebinizi gerçekleştirmez.

kullanıcı sayınız az ve tek lokasyon mevcut ise, roaming profil veya folder redirection sonrasında, depolama tarafında yedeklemeniz daha mantıklı.

host seviyesinde isterseniz, backup agent kullanabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/12/2018 03:02

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dosyaların senkronize olması ve bir kopyasının sunucu da kalması da bir nevi yedekleme değilmidir? Kullanıcı dosyalarını sildiğinde sunucudan da silinmiş olacak yada tam tersi. Her türlü değişiklik anında gerçekleşecek. Bilgisayarı açılmasa bile başka bir bilgisayardan hemen erişebilecek. 

Roaming profile özelliğini iki farklı lokasyonda gezici kullanıcı için kullanabilirim. Ancak o kişi sadece dosyalarına ihtiyac duyuyorsa o zaman tüm profilinin her defasında yüklenmesi gibi durumlarmı olacak? Buda yavaşlığa sebep olmazmı. Sadece dosyalara ihtiyaç olunduğu için yine dosya senkronizasyonu işini görecektir diye düşündüm. Örnek olması açısından kişisel onedrive hesabımda bir iş klasörü oluşturdum. Sadece bu klasörü iş bilgisayarımda ve ev bilgisayarımda iki pc içinde görülebilir işaretledim. Programlara ihtiyacım olmadığı için dosyalar iki bilgisayarımı da açar açmaz otomatik senknorize oluyor. 

Gönderildi : 05/12/2018 11:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

herhangi bir tool ile senkronizasyon süreci, yedek anlamına gelmez.

senkronizasyon çok sık aralıklar ile gerçekleştirilip, tüm kopyalara aynı anda dağıtılır.

herhangi bir hata, silme veya ransomware saldırısında, elinizdeki verinin önemi kalmayacaktır.

ikisinin arasındaki fark için referans adresi inceleyebilirsiniz.

https://www.differencebetween.com/difference-between-sync-and-vs-backup/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2018 03:57

Paylaş: