Forum

Port yönlendir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Port yönlendirmeden uygulamalara erişmek

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
909 Görüntüleme
(@sinemerkan)
Gönderiler: 234
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar ;

port yönlendirmeden uygulamaları nasıl konuşturabiliriz , team viewer  , whatsapp  yada başka uygulamalar gibi mesela .

Gönderildi : 22/07/2018 04:09

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle developer değilim, sadece fikir yürütüyorum.

belirttiğiniz uygulamalar server/client mimarisinde çalışmaktalar.

server servis oluşturup, client agentlar düzenli olarak bu servis ile konuştuğu takdirde, port yönlendirme ( dnat ) ihtiyacınız kalmayacaktır.

client'ın sadece public yöne doğru servis adres ve portuna erişmesi yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2018 03:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

merhabalar ;

port yönlendirmeden uygulamaları nasıl konuşturabiliriz , team viewer  , whatsapp  yada başka uygulamalar gibi mesela .

Port yönlendirme kendi networkunuzdeki servislere dışarıdan (internet üzerinden ) erişmek içindir.

Whatsapp , teamviewer gibi servislerin sunucuları sizin networkunuz dışında olduğu için bu uygulamalarda port yönlendirmeye gerek yoktur.

Gönderildi : 23/07/2018 11:47

(@sinemerkan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sistemci kafasıyla yaklaşmışsınız konuya , bir developer bakış açısı daha faydalı olacaktır.

Gönderildi : 24/07/2018 16:18

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

80 portu yada 443 portu uzerınden dınleme yapan bır socket server ıle clıent tarafından gonderdıgınız verılerı server tarafından dınleme yapabılırsınız. tam olarak daha detay yapmak ıstedıgınızı acıklarsanız sistemci yada developer kafası ile değil mantık ve best practice çerçevesinde değerlendirip net bilgi akışı sağlamaya çalışalım.

saygılarımla 

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 24/07/2018 16:37

(@sinemerkan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

a lokasyonunda windows servisime b lokasyonundan erişmek istiyorum , api ile port üzerinden erişebiliyiyorum , port yönlendirmesi olmadan mümkünmü .

yada başka ne gibi senaryolar var .

Gönderildi : 26/07/2018 18:17

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

a lokasyonunda windows servisime b lokasyonundan erişmek istiyorum , api ile port üzerinden erişebiliyiyorum , port yönlendirmesi olmadan mümkünmü .

Durum ne olursa olsun, ili cihaz arası haberleşiyorsanız Servisin olduğu lokasyonda port yönlendirmesi olmak zorunda. Web Servis'de olsa 80 portunun yönlenmiş olması gerekiyor veya hangi portu kullanırsanız onun. 

Örnek verdiğiniz teamviewer gibi uygulamalarda da bu böyle siz port yönlendirmesi yapmıyorsunuz iki bilgisayar arasında bağlantı kurarken ama o bağlantıya aracılık eden başka bir server var arada Teamviewer'a ait. Bağlandığınız bilgisayarda ki görüntüyü alıp o Team Serverine gönderiyor o serverda zaten portlar yönlenmiş durumda sonrada sizdeki teamviewer programıda o serverdan alıp size gösteriyor siz direk karşıdaki pc ye bağlı değilsiniz o nedenlede port yönlendirmiyorsunuz sizde veya bağlandığınız kişide.

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 26/07/2018 20:41

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Lokasyonlar kurumunuza  ait  ise Site-to-Site VPN / Mpls Vpn / Point-to-Point g.shdsl/Metro gibi  teknolojileri  kullanabilirsiniz. A lokasyonunda B lokasyonundaki  sunucunuza  erişirken kullandığınız  ip  adresi 192.168.X.X /172.16.X.X /10.X.X.X bloğundan ise  2 lokasyon  arasında bir  network  kurulmuş olması sebebiyle  erişiyor  olabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 27/07/2018 00:37

(@sinemerkan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Durum ne olursa olsun, ili cihaz arası haberleşiyorsanız Servisin olduğu lokasyonda port yönlendirmesi olmak zorunda. Web Servis'de olsa 80 portunun yönlenmiş olması gerekiyor veya hangi portu kullanırsanız onun. 

Örnek verdiğiniz teamviewer gibi uygulamalarda da bu böyle siz port yönlendirmesi yapmıyorsunuz iki bilgisayar arasında bağlantı kurarken ama o bağlantıya aracılık eden başka bir server var arada Teamviewer'a ait. Bağlandığınız bilgisayarda ki görüntüyü alıp o Team Serverine gönderiyor o serverda zaten portlar yönlenmiş durumda sonrada sizdeki teamviewer programıda o serverdan alıp size gösteriyor siz direk karşıdaki pc ye bağlı değilsiniz o nedenlede port yönlendirmiyorsunuz sizde veya bağlandığınız kişide.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/07/2018 04:40

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

VPN ile mümkün tabii

Gönderildi : 27/07/2018 14:23

Paylaş: