Forum

Switch ve Anlamsız ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Switch ve Anlamsız yanma sorunları

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
4,559 Görüntüleme
(@ugur-demirci)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar...

Sorun ne zaman ne şekilde başladım bilinmez ama şu an ciddi ciddi tuhaf şeyler olmaya başladı.

Sistem odasında HP v1910 48 port poe bir switch imiz vardı. Diğer binadaki aptal 8 port switchlink i buradan almakta. Sonrasında aptal switch yerine UBNT ES-8 switch kolayım dedim. 3 switch peş peke yandı. Tabi ilki yandıktan sonra elektrik tesisatını kontrol ettik. Toptaklamalarını felan. Sonra ikinciyi taktık gene yandı. Bu seferde hattı yeniledik ve üçüncüyü taktık... bak allahın işine gene yandı. Ama bizim aptal 8 port swich cayır cayır çalışıyor. (Bu olaylardan önce pclerden birisinin etherneti uçtu. Ethernet görünüyor ama kablo takılı değil diyor. Halbusaki kaplo sağlam. Donanım sorunu deyip geçmiştim)

Yanan 3 swich i servise gönderdim. Dedimki bizim HP denyoluk ediyor. Onu değiştirdim. UBNT ES-48 500W poe swich taktım. Taktıktan sonra akımı verdik. Herşey normal derken pc lerden birisinin daha etherneti gitti. Ağ bağlantılarımda ethernet görünüyor ama kablo takılı değil diyor. Dedim bu işte bir iş var. Ama nedir diye düşünürken bu sabah geldiğimde switch e bağlı 2 adet ap nin çalışmadığını farkettim. 

AP ler sağlam. Farklı portlara takınca çalışıyor ama eski portlarında çalışmıyor. Uğraşırken portların birisi geldi ama diğeri halan gidik. Bu switch de servise gidecek gitmesine ama dert ne olaki. 

Bir yerde bir kaçak var anlaşılan. Ama bu kaçak nasıl olurda pc lerin ethernetlerini hacamat eder. Hadi pc leri hacamat etti poe swichleri nasıl haşlar. Ha bu arada.. 3 adet ubnt nin yandığı yerde 1 adette planet endüstriyel tip swich haşlandı. Gelen uplink kablosunu çıkartırken resmen portun içinden kıvılcımlar çıkıyor. 

Tek tek bütün kabloları test etmek lazım ama neyle.. Nasıl bir yöntem izlemek lazım arkadaşlar ?? Tüm cihazlar yanmadan bir akıl verin... 

Gönderildi : 23/06/2018 17:39

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Kablolar ile ilgili bir problem yok ise elektriksel bir durum gibi anladım. Her iki taraftaki sw'ler aynı toprak hattına mı bağlı? Toprak hattınız sağlam mı? Bir de aklıma ilk gelen sw'lerin farklı fazlarda takılı olabileceği idi. Bunu da bir kontrol edin derim. Mümkünse aynı fazda takılı olsunlar.

Gönderildi : 25/06/2018 12:18

(@ugur-demirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kablolar ile ilgili bir problem yok ise elektriksel bir durum gibi anladım. Her iki taraftaki sw'ler aynı toprak hattına mı bağlı? Toprak hattınız sağlam mı? Bir de aklıma ilk gelen sw'lerin farklı fazlarda takılı olabileceği idi. Bunu da bir kontrol edin derim. Mümkünse aynı fazda takılı olsunlar.

Selamlar hocam...

Lokasyon bir şantiye alanı ve ciddi anlamda büyük. Sistem odasında 20kva Makelsan güç kaynağı var üstat. Tek faz. Faz konusunda ciddi sorunlarım var. 2. fazı veremiyorlar. Gerçi önümüzdeki günlerde Makelsan dan bir ekip te gelecek. 

Güç kaynağının bağlı olduğu hattın topraklaması var ve dün ikinci kazığı da bizzat çaktım 🙂 1.5m saf bakır. Bu gece switchlerin topraklamasını ayırıp yeni çaktığım kazığa bağlayacağım. 

Yanan switchin olduğu lokasyon tamamiyle farklı bir cumhuriyet ve oradaki topraklama da düzgün gibi. En azından kaçak akım rolesi stabil olduğunu söylüyor. Gerçi kısa devre testini yapmadım ama ... aslına bakarsan kısa devre testini niye es geçtim bende bilmiyorum. Denemekte fayda var. 

Dün itibari ile de telefon santralimde tuhaf şeyler olmaya başladı. Santral de sistem odasında 🙁 İlk olarak tanımlı numara bilgileri uçtu. Şimdide seste cızırtı vb sorunlarım var. İşin tuhaf tarafı santrale bağlı olan anolog abone bilgilerinin yarısı uçtu, diğer yarısının bilgileri duruyor. IP abonelerin b ilgilerinde bir sorun olmadı. Ama ilginçtirki ip abone görüşmelerinde de bazen cızırtı şikayetleri olmaya başladı. 

Sorun elektrikte... ama nerede.. Hocam vallahi sıyıracağım 🙁 

Gönderildi : 26/06/2018 13:08

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Sadece "çubuk çakmak" yaterli değil. Bunun bir çok etkeni/kuralı var. Örn çaktığınız yer elektrik iletkenliği yok/az ise işe yaramayacaktır. Mutlaka ölçüm de yapmalısınız. İnternette topraklama ile ilgili bir çok bilgi mevcut.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/topraklaman%C4%B1n-a%C4%9F-sistemlerindeki-%C3%96nemi.5463/

http://www.elektrikport.com/arama/?cx=011883342350918815643%3Aqjfbwvrcmry&cof=FORID%3A11&q=topraklama&ie=UTF-8

Gönderildi : 26/06/2018 16:06

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Merhaba ,

öncelikle işin ehli bir elektrikçi firma çağırın 

sistem odasını besleyen panoda Kaçak akım rölesi var mı ? yoksa büyük sorun demektir

Toprak Meğer cihazıyla priz topraklamasını ölçtürün hatta rapor çıkarttırın derim 

kabin içi ve cihazların topraklama bağlantıları yapılımı yapılı değilse yapmalısınız 

UPS var mı ? varsa giriş ve çıkış sinus kontrolü yaptırın özellikle çıkış 

Bölgede yüksek gerilim hattı veya şebeke istasyonu var mı harmonik olabilir

Gönderildi : 07/07/2018 16:10

(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member

@ugur-demirci Merhaba

Bu Sorunu Nasıl Çözdünüz? Sorunun Kaynağını bulabildiniz mi?

Gönderildi : 22/01/2024 14:02

(@ugur-demirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @oguzhanbitlisli

@ugur-demirci Merhaba

Bu Sorunu Nasıl Çözdünüz? Sorunun Kaynağını bulabildiniz mi?

Bütün switch ve kabinetlere topraklama yaptım hocam. Bildiğin kazıl doldu hertaraf... 

Eski elektrik teknikerimiz bazı yerlerde "sıfırlama" yapıyormuş. Onları da iptal edip benimle alakalı olan heryere kaçak akım koydum. Son 2-3 yıldır bir sorunum yok. 

Gönderildi : 22/01/2024 15:01

(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member

@ugur-demirci Tekrar Merhaba

Teknikerin Sıfırlama yaptığı yerleri nasıl tespit ettiniz?

Gönderildi : 22/01/2024 16:05

(@ugur-demirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tek tek bütün sigortaları kontrol ederek 🙂  

Gönderildi : 22/01/2024 16:08

(@ugur-demirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tek tek bütün sigortaları ve ekleri kontrol ederek 🙂  

Gönderildi : 22/01/2024 16:09

Paylaş: