Forum

VPN sunucusuna bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN sunucusuna bağlantı var ancak internet bağlantısı yok

5 Yazılar
2 Üyeler
4 Likes
2,138 Görüntüleme
(@cemsonmez)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

VPN sunucu kurulumu gerçekleştirdim başarılı bir şekilde vpn bağlantısı da sağladım ancak internete çıkamıyorum. Aşağıdaki bağlantıdaki çözüm yolunu denedim ancak başarılı olamadım. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/171591.aspx

Ek bilgi: Nat ayarlandı.

Server OS: Windows Server 2012 R2 Standart

Client : Windows 7

Yardımlarınızı beklemekteyim. Teşekkürler. 

Gönderildi : 10/06/2018 15:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ilgili ayarlar doğru aslında yani GW olarak remote site seçmezseniz sorunsuz internete çıkarsınız, çıkamıyorsanız NAT yapınızda bir sorun vardır.

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/dd469812(v=ws.11)  

Bunu ne için kullanacaksınız yani bir şirker ortamında ise bence artık yazılımsal vpn kalmadı, bir firewall veya uygun bir modem alın onun vpn istemcisi ile bu işleri yapın 2012 - w7 gibi eski teknolojiler ile prod ortamlar için çözüm üretmeniz çok uygun olmaz 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2018 16:15

(@cemsonmez)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. İnternete çıkmayı başardım. Bu yapıya local bir network'de yaptığımız bazı işlemler için ihtiyacımız var. Bu sebepten Windows Server 2012 ve Windows 7 üzerinde çalışıyoruz. 

Bir başka sorum daha var, yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. VPN ile remote lokasyona bağlandığımda localde tanımlı internet ip adresine  erişim sağlayamıyorum. Local internet ip adresine de bağlantı için nasıl bir işlem yapmalıyım? Sanırım split tunnelling ile çözümlemek gerekiyor ancak bu konular benim yeterliliğim olduğu konular değil. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Merhaba

ilgili ayarlar doğru aslında yani GW olarak remote site seçmezseniz sorunsuz internete çıkarsınız, çıkamıyorsanız NAT yapınızda bir sorun vardır.

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/dd469812(v=ws.11)  

Bunu ne için kullanacaksınız yani bir şirker ortamında ise bence artık yazılımsal vpn kalmadı, bir firewall veya uygun bir modem alın onun vpn istemcisi ile bu işleri yapın 2012 - w7 gibi eski teknolojiler ile prod ortamlar için çözüm üretmeniz çok uygun olmaz 

Gönderildi : 12/06/2018 06:46

(@cemsonmez)
Active Member
Konu başlatıcı

Ayrıca, VPN server'a çoklu ip adresi nasıl ekleyebilirim, biraz daha detay verecek olursam. VPN Client her seferinde farklı bir dedicated ip adrese sahip olsun istiyorum. Bu konularda sorunlarımı çözme konusunda yardımcı olacak arkadaşlardan ücret karşılığında da destek alabilriim. Teşekkürler.

Gönderildi : 12/06/2018 07:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Burada amacımız gönüllü yardımcı olmak, zaten ben gerçekten ücretli bir danışmanlık alınması gerektiğine inandığımda bunu söylüyorum, yani benden, bizden alın şeklinde değil de bu kadar zaman harcayacağınıza siz bir şirketsiniz verin parasını çalıştığınız danışman gelsin yapsın.

Ama şimdi sizin durum çok kompleks olmamak ile birlikte ısrar ettiğiniz yöntem doğru değil, yani temel bir internet dediniz sonra başka istekler geliyor ama RRAS bunun için çok doğru bir ürün değil.

En temizi draytek bir modem alın, VPN özelliği çok başarılıdır onun üzerinden VPN yapın bu sayede RRAS ile uğraşmadan yine windows 7 ile bağlantı yapabilrsiniz veya giriş seviyesi bir Berq NET firewall da işinizi görür.

Sorularınıza gelince, örnek ücretli demişsiniz zaten buna ödeyeceğiniz ücretlere o modemi alabilirsiniz örnek 🙂

Draytek Vigor 2850, 60 bakarsınız işte kullandığınız internet bağlantısına hangisi uygun ise. Tek bağlantı var ise dual wan almanıza gerek yok

"Bir başka sorum daha var, yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. VPN ile remote lokasyona bağlandığımda localde tanımlı internet ip adresine  erişim sağlayamıyorum. Local internet ip adresine de bağlantı için nasıl bir işlem yapmalıyım? Sanırım split tunnelling ile çözümlemek gerekiyor ancak bu konular benim yeterliliğim olduğu konular değil. Yardımlarınızı beklemekteyim."

Öncelikle RRAS üzerindeki ayarlarınızı paylaşır mısınız?

Bu soru şu mu demek,

evimde 192.168.1.10 ip aldım, vpn ile şirkete bağlandım 10.0.0.123 aldım, buradan 10 lu blokta yer alan sunucu ve istemcilere erişiyorum ama ben aynı zamanda 192 li bloktaki evimdeki başka bir pc ye de erişmek istiyorum mu diyorsunuz?

Ayrıca, VPN server'a çoklu ip adresi nasıl ekleyebilirim, biraz daha detay verecek olursam. VPN Client her seferinde farklı bir dedicated ip adrese sahip olsun istiyorum. Bu konularda sorunlarımı çözme konusunda yardımcı olacak arkadaşlardan ücret karşılığında da destek alabilriim. Teşekkürler.

Bunun için RRAS üzerinde bir DHCP havuzu tanımlamanız yeterli

Ortamda DHCP var ise relay agent ayarı yapmanız yeterli

https://support.microsoft.com/en-us/help/232703/how-to-use-dhcp-to-provide-routing-and-remote-access-clients-with-addi

Yok ise siz bir powershell komutu ile vermek istediğiniz ip aralığını belirleyebilirsiniz

Set-VpnIPAddressAssignment -IPAssignmentMethod "StaticPool" -IPAddressRange "30.1.1.10", "30.1.1.30" -PassThru

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/06/2018 03:40

Paylaş: