Forum

Domain Dışı Workgro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Dışı Workgroup'taki PC'leri Network Üzerinden DOmaine Alabilirmiyiz ?

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,737 Görüntüleme
(@tarikbellikli)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar herkese merhaba.

Kendi iç ağımızda internete çıkmayan yaklaşık 200 civarı WinXP ve Wİn7 var, farklı işletim sistemlerine sahip. Bu cihazları yanlarına gitmeden uzaktan kontrol etmek istiyorum. Kontrol etmekteki amacım uzaktan bağlanıp müdahale etmem gerekiyorsa etmek , local olarak patch yüklemek, dosya kopyalamak ve silmek gibi basit işlemler.

Dameware ile denedim ancak hepsinin username ve passwordunu bilmiyorum, ayrıca birçoğunda password yok, Bu cihazlara uzaktan username password tanımlaması yapabilirmiyim yoksa hepsinin başına gitmek gerekiyor mu ?

IP üzerinden cihazlara erişip her müdahaleyi yapabileceğim bir tool var mı ?

Yada ikinci bir alternatif, Elimdeki PC'ye server 2016 kursam IP üzerinden bu cihazları ( Hepsi default olarak workgroup içinde ) Workgroup'tan kendi domainime dahil edebilirmiyim ?

Gönderildi : 22/05/2018 16:33

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Lokal bilgisayarlara uzaktan username ve password tanımlaması için PsExec kullanabilirsiniz aşağıda rıza hocamızın yazmış olduğu makale mevcut inceleyebilirsiniz.

https://rizasahan.wordpress.com/2016/01/20/psexec-nedir-nasil-kullanilir/

2. soru için ise bir scirpt hazırlayarak workgroup bilgisayarları domain ortamına dahil edebilirsiniz.

https://community.spiceworks.com/topic/1960510-windows-script-for-auto-join-domain-and-ask-name

Gönderildi : 22/05/2018 16:55

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Lokal bilgisayarlara uzaktan username ve password tanımlaması için PsExec kullanabilirsiniz aşağıda rıza hocamızın yazmış olduğu makale mevcut inceleyebilirsiniz.

https://rizasahan.wordpress.com/2016/01/20/psexec-nedir-nasil-kullanilir/

Buraya tam anlayamadım hocam biraz daha açık anlatılamaz mı ?

ben karşıdaki PC'lerin sadece IP'lerini biliyorum hostnamelerini bilmiyorum. Sadece IP üzerinden diğer PC'lere nasıl username ve şifre oluşturacağım konusunda destek olaiblir misiniz ?

Komutu ne olacak ?

Gönderildi : 22/05/2018 17:09

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Kullanıcı ve parola bilmiyorsanız ve öğrenme şansınız da yok ise mecburen pc başına gidip logon olan kullanıcı hakları ile domaine alabilir veya yine pc başında admninistrator şifrelerini resetleyebilirsiniz bootable yazılımlar ile

Gönderildi : 22/05/2018 17:16

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Ben yerel ağımda TightVNC kullanıyorum. Tavsiye ederim. Karşı bilgisayarın monitorü karşınızdaymış gibi kullanabiliyorsunuz. Domain konusu bir yana. Mevcut yapıda şöyle bir önerim olacak. Makinalarınızın yerel Administrator hesaplarına bir şifre belirleyin, hesapları aktif hale getirin. Bunu sadece siz bilin. Kullanıcılar için ayrı hesaplar açın. Kullanıcılar bu hesaplar ile bilgisayarları kullansınlar. Hatta mümkünse Sınırlı Kullanıcı(User) olsun. Böylece bilgisayarın şifresini bilmiyorum mevzusu da olmaz. VNC Kurulumunu ve ayarlarını tek bir bat dosyası ile halledebiliyoruz. Düşünürseniz Bat dosyası için kodları paylaşabilirim. Ben domain ortamında olduğum için bat dosyasını bilgisayarların açılışlarına ekledim. VNC otomatik olarak 100'e yakın makinaya kuruldu. Sizde domain olmadığından bilgisayarların şifrelerini bilmediğinizden herbirinin farklı olmasından dolayı sizin bunu uygulamanız zor görünüyor. Sistemi oturtana kadar biraz uğraşmanız gerekecek. Ama en iyisi tabii ki AD. 200 PC'yi nasıl yönetiyorsunuz. Hergün problem çıkar.???

Gönderildi : 22/05/2018 17:16

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben yerel ağımda TightVNC kullanıyorum. Tavsiye ederim. Karşı bilgisayarın monitorü karşınızdaymış gibi kullanabiliyorsunuz. Domain konusu bir yana. Mevcut yapıda şöyle bir önerim olacak. Makinalarınızın yerel Administrator hesaplarına bir şifre belirleyin, hesapları aktif hale getirin. Bunu sadece siz bilin. Kullanıcılar için ayrı hesaplar açın. Kullanıcılar bu hesaplar ile bilgisayarları kullansınlar. Hatta mümkünse Sınırlı Kullanıcı(User) olsun. Böylece bilgisayarın şifresini bilmiyorum mevzusu da olmaz. VNC Kurulumunu ve ayarlarını tek bir bat dosyası ile halledebiliyoruz. Düşünürseniz Bat dosyası için kodları paylaşabilirim. Ben domain ortamında olduğum için bat dosyasını bilgisayarların açılışlarına ekledim. VNC otomatik olarak 100'e yakın makinaya kuruldu. Sizde domain olmadığından bilgisayarların şifrelerini bilmediğinizden herbirinin farklı olmasından dolayı sizin bunu uygulamanız zor görünüyor. Sistemi oturtana kadar biraz uğraşmanız gerekecek. Ama en iyisi tabii ki AD. 200 PC'yi nasıl yönetiyorsunuz. Hergün problem çıkar.???

Karşı bilgisyara gidip bu yazılımın client ini kurmak gerekiyor mu hocam ?

Ben  RealVNC denedim ancak client kurulum istiyor karşı PC'de. 200'den fazlada olaiblir, ben bu PC'leri sizinde yazdığınız gibi stabil bir hale getirmek için uğraşıyorum. Öncelikli amacım bu cihazların yanına gitmeden uzaktan erişip tek username ve şifre olan kullanıcıları oluşturmak.

AD yapısını ilk istediğim iş olmazsa diye, sonrasında düşündüm. Çünkü tüm cihazlar workgroup ortak domaininde olduğu için böyle bir yol varmı diye ekstradan sormak istedim.

Gönderildi : 22/05/2018 17:21

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Karşıdaki makinanın yönetici haklarına sahip bir kullanıcısının bilgileri olmadan birşey yapmazsınız. Riza hocanın yazısında da önce makinaya bir kullanıcı ile bağlanıyor. Sonrasında karşı makinada komut koşturuyor. Karşı makinanın firewall'u açıksa da çalışmayacaktır. Öncesinde ping testi yapmış zaten. RealVNC ücretli. TightVNC'yi deneyin. bağlanacağınız makinalara Server tarafını yüklüyorsunuz. Kendi makinanızda Viewer yüklü olacak.

Gönderildi : 22/05/2018 17:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Ben  RealVNC denedim ancak client kurulum istiyor karşı PC'de. 200'den fazlada olaiblir, ben bu PC'leri sizinde yazdığınız gibi stabil bir hale getirmek için uğraşıyorum. Öncelikli amacım bu cihazların yanına gitmeden uzaktan erişip tek username ve şifre olan kullanıcıları oluşturmak. 

AD yapısını ilk istediğim iş olmazsa diye, sonrasında düşündüm. Çünkü tüm cihazlar workgroup ortak domaininde olduğu için böyle bir yol varmı diye ekstradan sormak istedim.

merhaba,

taleplerinizi gerçekleştirmek için, tüm seçeneklerde hostların yanına gitmeniz gerekecek.

tek tek manual işlem adımları zaman alacaktır.

ancak süreci basit bir script ile, hostların firewall, kullanıcı vb. yapılandırmalarını otomatik tanımlatıp, devamıda merkez ad'ye dahil etme ve yönetmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2018 02:33

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

taleplerinizi gerçekleştirmek için, tüm seçeneklerde hostların yanına gitmeniz gerekecek.

tek tek manual işlem adımları zaman alacaktır.

ancak süreci basit bir script ile, hostların firewall, kullanıcı vb. yapılandırmalarını otomatik tanımlatıp, devamıda merkez ad'ye dahil etme ve yönetmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Script ile ilgili bir örnek varmı hocam peki  onları bari uğraşmayalım kullanıcı adı şifre vs ?

Gönderildi : 23/05/2018 10:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

aslında burada ilk yapmanız gereken bir check list oluşturmak.

yani standart olarak neleri yapacaksanız hostlar üzerinde ?

örneğin, local user oluştur, firewall devre dışı bırak, rdp aktif et, local admin ismini değiştir, guest hesabını kapat vb. adımları içeren basit bir script.

her pc'de bir kez çalıştırıp, devamında uzaktan istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

script içeriği için biraz arama yapmanız yeterli.

https://www.windows-commandline.com/add-user-from-command-line/

https://www.windows-commandline.com/enable-remote-desktop-command-line/

https://www.windows-commandline.com/set-password-to-never-expire/

https://www.windows-commandline.com/enable-disable-guest-account/

https://www.windows-commandline.com/change-computer-name-command-line/

http://techgenix.com/quicklyturnonoffwindowsfirewallusingcommandline/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2018 04:07

(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member

Merhaba;

Admin şifresi vs olmadan Radmin yada VNC programları ile kendinizin belirleyeceği bir kullanıcı ile istediğiniz gibi uzaktan yönetebilirsiniz.

Gönderildi : 24/05/2018 13:46

Paylaş: