Forum

İki ayrı modem iki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki ayrı modem iki ayrı internet ve tek sunucu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,271 Görüntüleme
(@MustafaSebzeci)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Elimde 2 ayrı modem ve 2 ayrı ISP (ADSL hattı) mevcut. Bir adet lokal ağımda dosya yedeklemesi için kullandığım bilgisayarım var.

Aşağıdaki şemadaki gibi mevcut bir bağlantım var fakat ben istiyorum ki laptop bilgisayarlar hangi modeme bağlanırsa bağlansın depolama birimine erişim sağlamaya devam etsin böyle bir işlem kolay ve maliyetsiz nasıl yapılır şimdiden teşekkür ederim.

Şema şu şekilde;

proje

Gönderildi : 17/05/2018 17:25

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Ana bilgisayarına router,dchp,dns,load balance gibi servisleri kurarak 2 modemi tek noktada birleştirebilirsin, daha sonra routing kuralı yazarak yapmak istediklerini yapabilirsin. Swich üzerinden de diğer bilgisayalar bağlanırlar.

Bu işi düzgün yapmak istiyorsan router cihazı kullanman daha sağlıklı olur.. 

Gönderildi : 17/05/2018 23:49

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dosya sunucu trafiği yüksek değil ise, router özelliğine sahip basit bir model ile hatları sonlandırıp, talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

bunun için tp-link, mikrotik veya draytek modellerinden biri kullanılabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/05/2018 03:09

(@MustafaSebzeci)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhaba,

dosya sunucu trafiği yüksek değil ise, router özelliğine sahip basit bir model ile hatları sonlandırıp, talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

bunun için tp-link, mikrotik veya draytek modellerinden biri kullanılabilir.

Turan bey cevabınız için teşekkürler,

Elimde şu anda Draytek Vigor2760n bir cihaz var ve TP-Link TD-W9970 her ikisi de farklı servis sağlayıcı ile çalışıyor.

Router olarak tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mıdır ve bu işlemleri kısaca nasıl yapılacağına dair bilgi verebilirseniz sevinirim

Gönderildi : 18/05/2018 14:49

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Router olarak ben size Mikrotik RB3011UiAS-RM modelini öneririim.

https://www.wi.com.tr/mikrotik-router-board/mikrotik-rb3011uias-rm?sort=p.price&order=ASC

Hem başarılı hem hesaplıdır..

Gönderildi : 19/05/2018 01:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Elimde şu anda Draytek Vigor2760n bir cihaz var ve TP-Link TD-W9970 her ikisi de farklı servis sağlayıcı ile çalışıyor.

Router olarak tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mıdır ve bu işlemleri kısaca nasıl yapılacağına dair bilgi verebilirseniz sevinirim

ayrı bir çözüme ihtiyaç kalmadan, iki hattı 2760 üzerinde sonlandırabilirsiniz gibi görünüyor.

daha önce bu modeli 2 hat ile kullanmadım, ancak referans adreste nasıl kullanılacağı belirtilmiş.

https://www.draytek.com.au/support/mfaqs/configuring-vigor2760-delight-for-ethernet-wan-connection/

ilk hattı direk rj11 socket üzerinde, diğer hattıda lan4 portunda eth. olarak sonlandırılabilir.

hangi hattan, hangi hostun çıkacağınıda, yeni verdiğim referans adreste policy route tarafını inceleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=EGEAB51ZQPs

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/05/2018 02:52

(@FeridunOZTOK)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Mustafa Bey Selam,

"laptop bilgisayarlar hangi modeme bağlanırsa bağlansın" bu işlemi iç ağda mı gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz yoksa internet üzerinden dışardan gelerek mi ?

Gönderildi : 24/05/2018 13:03

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Elimde 2 ayrı modem ve 2 ayrı ISP (ADSL hattı) mevcut. Bir adet lokal ağımda dosya yedeklemesi için kullandığım bilgisayarım var.

Aşağıdaki şemadaki gibi mevcut bir bağlantım var fakat ben istiyorum ki laptop bilgisayarlar hangi modeme bağlanırsa bağlansın depolama birimine erişim sağlamaya devam etsin böyle bir işlem kolay ve maliyetsiz nasıl yapılır şimdiden teşekkür ederim.

Şema şu şekilde;

proje

Merhaba bu istediğiniz Load Balance cihazı kullanmadan pek mümkün değil. Piyasada birçok LB cihazı bulabilirsiniz markalarda Load Balance yapan cihazları kontrol edin.

Gönderildi : 24/05/2018 19:09

Paylaş: