Forum

rpm ve yum hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

rpm ve yum hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
790 Görüntüleme
(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

rpm komutu ve yüklüyse yum  komutu ile paket kurulumları yapılabiliyor.

yum u  kullanmada sorun yok, zaten sitede çok güzel makaleler var, sağolsun çok emek vermiş değerli arkadaşlar.

Fakat 2 soru  sormak istedim

1..yum u Centos da kullanıyorum, /etc/yum.repos.d   içinde repolar var, burdaki tanımlara göre yum install yapabiliyor.

yum un yüklü olduğu Centos üzerinde  rpm -i paketadı.rpm   komutu ile kurulum yapmaya kalkarsak sistem etc/yum.repos.d  deki tanımlara göre hareket edip ordaki repolara mı bakıyor?

Yoksa rpm in internet üzerinden paket yüklemesi, update etmesi için kendi tanımlarının olduğu dosya mı var? Varsa nerede duruyor?

Yoksa rpm de önce download mu etmek gerekiyor her paketi?

yum yokken rpm komutu ile paketler kurulurken nasıl yapılıyordu, zormuş anlaşılan, bunu tam anlayamadım, izah edecek bir arkadaş var mı?

2..yum install paketadı    yerine    yum -y install paketadı  kullanımını gördüm ama -y ne işe yarar bulamadım. Bilen var mı?

Teşekkürler

Gönderildi : 17/05/2018 00:40

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Ikiside install yapar, RPM installda en buyuk sorun dependency , yani kurulum olurken baska bir kurulum dosyasina ihtiyac duyabilir, hatta onlarda baska  kurulum dosyasina ihtiyac olabilir, butun dependecy kurulumlari kendin manual kurmalisin,

yum'da ise butun dependency elemanlari once otomatik olarak kurar, ihtiyacin olan sey sadece paket adidir

-y   assume yes all the questions, yani sessiz install , butun sorulara evet cevabi ver

consol uzerinden yum - y tab tusuna basarsan orda hepsini aciklar

Gönderildi : 17/05/2018 03:54

Paylaş: