Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V'de Sanal Makina Update

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
706 Görüntüleme
(@dogantopkaya)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

1 server üzerinde çalışan 6 tane hyper-v sunucum var. Serveri update and restart yapmak istediğimde üzerinde çalışan sanal makinalar etkilenir mi? 

Gönderildi : 13/05/2018 03:50

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

6 tane sanal makina diye kasteddin sanirim. Host makinayi restart edersen, VM configuration da ne sectiysen onu yapar.

Kolsy gelsin

Gönderildi : 13/05/2018 11:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hyper-v vm settings tarafında varsayılan olarak, "save the virtual machine state" gelir.

bu özellik ile, mevcut yapılandırma korunarak, hypervisor yeniden başlatılabilir.

ancak ek disk alanı ihtiyacını ortaya çıkarır, disk alanı olduğu sürecede genelde size sorun çıkartmaz.

tavsiyem, tek bir hostunuz olduğuna göre, her operasyondan önce yedeklemenizi yapıp, vm'leri kapatarak, devamında hypervisor üzerinde işlem yapmanız olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2018 01:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bu tarz ortamlarda cluster yoksa yani sanal makinalar tek host üzerinde ise, sistemde çalışma olmadığı anda sistemleri kapatıp güncelleme yapmak en mantıklısı. Microsoft sistemlerde zaten güncelemeler sunucu ürünleri için genelde aynı zamanda çıkar.

Bu nedenle sanal makinayı güncelelyip kapatmak, en son hostu güncelleyip yeniden başlatmak ve sanal makinaları açmak en akılcıl yöntem.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/05/2018 01:05

(@dogantopkaya)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu tarz ortamlarda cluster yoksa yani sanal makinalar tek host üzerinde ise, sistemde çalışma olmadığı anda sistemleri kapatıp güncelleme yapmak en mantıklısı. Microsoft sistemlerde zaten güncelemeler sunucu ürünleri için genelde aynı zamanda çıkar.

Bu nedenle sanal makinayı güncelelyip kapatmak, en son hostu güncelleyip yeniden başlatmak ve sanal makinaları açmak en akılcıl yöntem.

Çok teşekkür ederim. Bu şekilde devam edeceğim. 

Gönderildi : 17/05/2018 17:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Ben teşekkür ederim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/05/2018 13:09

Paylaş: