Forum

W10 Pro Ws dosya ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

W10 Pro Ws dosya ve yazıcı paylaşımı hk.

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,508 Görüntüleme
(@serkan-aydin)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

İyi akşamlar arkadaşlar,

Workgroup ortamında Windows10 Pro Ws sürüm (yeni kurulan) cihazlara, ağ yazıcılarımız erişemiyor. Hata şudur;

"Kuruluşunuzun güvenlik ilkeleri, kimliği doğrulanmamış konuk erişimini engellediğinden bu paylaşılan klaröe erişemezsiniz. Bu ilkeler, bilgisayarınızı ağ üzerindeki güvenli olmayan veya kötü amaçlı cihazlardan korumanıza yardımcı olur. "

Ortamda daha önce kurulu olan Win10 cihazlarda bu sorunu yaşamıyoruz. Yazıcı üzerinde cihaz tanımlaması yapıldıktan sonra bilgisayar üzerinde bir paylaşım klasörü oluşturulduktan sonra tarama dosyalarını ağ üzerinden paylaşılmış klasöre atabilmesi gerekiyor.

Denediğim işlemler;

-Grup İlkesi>Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Ağ>Lanman İş İstasyonu kısmında "Güvenli olmayan konuk oturum açma işlemini etkinleştir." seçeneğini Etkin hale getirdim.

-Programlar ve Özellikler>Windows Özelliklerini aç veya kapat>SMB/CIFS hizmetlerini etkinleştirdim.

-Ağ ve Paylaşım Merkezi>Gelişmiş paylaşım ayarları üzerindeki dosya ve yazıcı paylaşım ayarları, ağ bulma aktif, parola korumalı paylaşımı kapalı hale getirdim.

-Gelişmiş Güvenlik Duvarı ayarlarında Gelen ve giden dosya ve yazıcı paylaşımı kurallarını (SMB) etkinleştirdim ancak bu denediğim işlemler çözüm getirmedi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 22/04/2018 00:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Aslında yapılması gereken herşeyi yapmışsınız gibi, bu OS üzerinde 3 parti bir günvelik ürünü var mı? Ek olarak paylaşılan yazıcı izinlerinde everyone tanımlı mı?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/04/2018 14:15

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan hocam,

Kurulum işlemini yaklaşık iki hafta önce yaptım. Antivirüs, zararlı yazılım engelleme programları vb. kurulumu yapmadım. Tüö ayarlar da varsayılanda nasıl geldiyse o şekilde. Microsoft forumlarında da konuyu hala takip ediyorum ama çözüm üretemedik. Paylaşım klasörü örnek olarak; \\client\tarama\ dosya yolu üzerinde Everyone için tam yetki bulunuyor. Güvenlik sekmesinde de aynı şekilde. Teşekkürler.

Gönderildi : 23/04/2018 23:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bu smb 1.0 engellenmesi kaynaklı olabilir. Yazıcı tarafında farklı opsiyonlar var mı bakmanız lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2018 15:27

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Maalesef, hala bir çözüm üretemedim. Anlamadığım; başka yapılarda bu problemle karşılaşan olmadı mı? Microsoft forumlarında konu açtım ancak orada da net bir yanıt alamadım.. Kullanıcı yerel yönetici hesabı, verilen yanıt;

Bir ev grubu oluşturduğunuzda ve bilgisayarınızı bu ev grubuna eklediğinizde, konuk hesabı dışındaki tüm kullanıcı hesapları ev grubuna ait olur. Lütfen bilgisayarınızda konuk hesabıyla oturum açmadığınıza emin olunuz.

Ayrıca Ağ yazıcınızı paylaşma makalesindeki bilgilerden faydalanarak yazıcıyı yeniden paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Sorununuzun devam etmesi durumunda, TechNet forumları üzerinde arama gerçekleştirebilir veya sorunuzu iletebilirsiniz. Gelişmiş ağ sorunları ile ilgili ayrıntılı destek, topluluk forumları yerine, TechNet tarafından sağlanmaktadır.

Gönderildi : 28/04/2018 15:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Genelde kurumsal ortamlarda pek workgroup tecrübesi olmaması normal, yani mutlaka yaşayan vardır ama ÇözümPark daha çok domain ortamlarında olan uzmanlardan oluşan bir topluluk olduğu için bence normal bir durum.

Sorunuza tekrar dönecek olursak, eğer windows 10 1709 a geçiş yapyısanız veya kurulumlarınızı 1709 ile yapıyorsanız sorun bu olabilir, kontrol eder misiniz lütfen?

https://support.microsoft.com/en-us/help/4046019/guest-access-smb2-disabled-by-default-in-windows-10-server-2016

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2018 00:21

(@FuatAYDIN)
Gönderiler: 1
New Member

Hakan Bey, aynı problem bir bilgisayarın otomatik güncelleme ile 1803 sürümünü alması ile benimde başıma geldi, daha önce ki 1709 güncellemesinde bir problem yaşamamıştım.

Gönderildi : 16/05/2018 12:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki son durum nedir?

Gönderildi : 16/05/2018 16:48

(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Merhaba,

Win 8 uyumluluk moduyla ağ yazıcınızı çalıştırmayı denediniz mi?

Gönderildi : 18/05/2018 16:43

(@gurkancalik)
Gönderiler: 2
New Member

Serkan Bey merhaba,

sorun düzeldi mi düzeldiyse çözüm yolunu paylaşabilir misiniz? 

Gönderildi : 07/01/2020 15:20

Paylaş: