Forum

Eset Antivirüs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eset Antivirüs Güncelleme Engeli

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,010 Görüntüleme
(@DoganYetiskin)
Gönderiler: 171
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Eset antivirüs ERA kullanıyoruz. era erişim portlarını açtım. ama agent ve virüs programının güncellemesi eset serverlarından oluyor ama hep firewall engellemesi oluyor acaba hangi portları açamam gerekli. iç lokaldaki bütün bilgisayarlardaki eset programlarının güncellemsi için ne yapmam gerekli. 

aşagıdaki linkte eset gerekli erişim ip numaraları var ama eset ile görüştüğümde bütün ip numaralarına izin vermem gerektiğini söyledi ama bütün ip numaralarına erişim vermek pek mantıklı gelmedi.

Gönderildi : 04/08/2017 18:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

İçeride zaten default kurulumda gerekli portları kendisi açmakta. Sizin kullanıcılar içeriden sunucudan güncelleme alacak bu nedenle firewall ile bir işiniz yok.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/08/2017 18:54

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam içerideki bilgisayarlar sadece belirli sitelere giriş yapılıyor onun haricinde hiç bir yere baglanmıyor. Web filter ve Application control üzerinde bir çok şey block var. updateler de kağalı. aşagıdaki gibi bir hata alıyorum raporlarda.

Message meets Alert condition

date=2017-00-00 time=00:00:00 devname=Fortigate devid=FGT90D**** logid=***** type=utm subtype=webfilter eventtype=ftgd_err level=error vd=root policyid=7 sessionid=2730451 user="" srcip=...** srcport=49184 srcintf="WiFi" dstip=**.***.**.** dstport=80 dstintf="wan1" proto=6 service="HTTP" hostname="ts.eset.com" profile="manager" action=blocked reqtype=direct url="/query/chsquery.php" sentbyte=102 rcvdbyte=0 direction=outgoing msg="A rating error occurs" error="all Fortiguard servers failed to respond"

Gönderildi : 04/08/2017 19:01

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Fortigate antivirus güncelleme sitelerine uygulamalarına izin vermelisiniz.

Update çekecek sunucu için  http://support.eset.com/kb332/?locale=en_US  bu adreslere veya application filtering kısımından ilgili sunucunun profiline eset için izin vermelisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/08/2017 19:40

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey;

vediğiniz linkteki "to donwnload update" bölümündeki bütün linkleri web filterden izin vermemi gerekiyor ? linkler çok geldide bir anda emin olmak istedim.

Gönderildi : 07/08/2017 20:53

(@www-rizasahan-com)
_

Dünyaya update dağıttıkları için çok sayıda sunucuları var.

En güzeli sizin yerinizde olsam bu sunucunun olduğu profile application control kısmından update ayarlarını açarım.

Gönderildi : 08/08/2017 12:03

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tamadır teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/08/2017 18:17

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Durum nedir? Güncelleme alabildiniz mi?

Gönderildi : 14/08/2017 14:00

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Application Control den nod32 update izin verdim ama güncelleme olmuyor. web filter özelliğini kapatınca güncelleme yapıyor.

Gönderildi : 07/09/2017 02:02

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

sorunun kaynağı web filter ise, tek bir host için kural oluşturup, logmayı aktif hale getirin.

tabi kural ilgili policy tabının en üst satırında olmalı.

devamında güncelleme işlemi başladığında, log/report/web filter altında hangi kategoride takıldığınızı yakalamanız mümkün olacaktır.

çok fazla kayıt mevcut ise, ilgili host için kaynak/source filtrelemesi yapmanız yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2017 03:22

Paylaş: