Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Asterisk Dahililere Özel Dialplan

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,097 Görüntüleme
(@NihatDincsahin)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

edit: Sorun context atama hatası yüzünden başgöstermiş. Contextler düzeltilince sorun düzeldi.

Gönderildi : 25/09/2016 02:28

(@NihatDincsahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Nihat bey;

Bunu gibi daha bir çok sorunuz olacak. Daha sonra DID göre queue set etmek vb. uğraşacaksınız. Yani asterisk kurmak bu anlamda bir şey değil zaten ki derlemek bile çok basit. Asıl daha sonra bir çok işle uğraşacaksınız. Buda zamanınızı alacak. Tüm bunların dışında bir çok voip güvenlik saldırısada maruz kalacaksınız. Bir çok özellikte kullanamıyor olacaksınız.

Üzerinizden aramalar göndermlerin yanı sıra Fraud yapılabilir olacaksınız. Bu konuda basit google araması yapabilrisniz. Tüm bu sebeblerden bu konuda hizmet veren firmalardan servis almanız daha mantıklı olacaktır. Zira zaman değerli. 🙂  VPS ödediğiniz ücrete bu hizmetleri alabilirsiniz. Yani maliyetse endişeniz onunda önüne geçmek mümkün. Aşağıda bizimde kullandığımız bir servis var. Uzun zamandır kullanıyoruz ve kullandırıyoruz farklı firmalarda tercih edebilirsiniz bildiğim için önerdim.

http://www.netippbx.net/bulutsantral/

http://www.netippbx.net/iletisim/

Ancak aşağıda dilaplan dökümanı var ve gayet iyi hazırlanmış.

http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+Dialplan+Patterns

Gökhan bey merhabalar;

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Esasında bu işi kurumsal anlamda veya ticari nedenlerle yapmıyorum. Kendi küçük ölçekli işletmemiz için kolay ve düşük maliyetli çözümler üretme ve kendim yapma üzerine bir misyon edindim. Fraud ve ddos ile ilgili de bir kaç kötü tecrübem de oldu tahmin ettiğiniz gibi. Dialplan patternleri incelediğimde tam anlayamadığım gibi tam olarak istediğim şeyi de tüm araştırmalarıma rağmen bulamadım. 

Attığınız linkleri ve asterisk dökümanını inceledim. Yine de anlayamadım. Daha önce de defalarca denemiştim. Bu hususta örnek dialplan görmeden başarı sağlayamacağım galiba 🙂

Şimdilik dışardan gelen çağrıları incoming trunkla sağlayıcıdan alıyorum. Arama yapılması gerektiğinde de VoIP ATA cihazım anlık sip register oluyor. Bu iki olayı ayırarak nispeten işimi hallettim. Yani benim dış hatlarıma saldırı ihtimalini minimize ettim.

İçteki dahililerin de kendi arasındaki güvenliğini VPS'imdeki ddos koruması ve server içindeki fail2ban ile dar kapsamlı çözdüm gibi. 

Bahsettiğim gibi extentionları gruplayıp hangi dış hattan arama yapabileceğine yön verirsem işim tamamen çözülmüş olacak. 

Gönderildi : 28/09/2016 05:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Uzmanı değilim size konfigurasyon veremem kullanımda tecrübeliyim sadece 🙂 bildiğim kadarıyla bu istek stabil şekilde ancak prefix kullanılarak yapılabiliyor 9, 0 gibi.. Bunun dışında numara çevrimine göre 11 hane, 12 hane ile de planlanabiliyor ancak o yapılandırmaya göre gateway tarafında sorunlara yol açıyor. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2016 14:46

(@NihatDincsahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Uzmanı değilim size konfigurasyon veremem kullanımda tecrübeliyim sadece 🙂 bildiğim kadarıyla bu istek stabil şekilde ancak prefix kullanılarak yapılabiliyor 9, 0 gibi.. Bunun dışında numara çevrimine göre 11 hane, 12 hane ile de planlanabiliyor ancak o yapılandırmaya göre gateway tarafında sorunlara yol açıyor. 

İbrahim bey merhabalar;

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz şekilde kullanımı; araştırmalarım sonucu bulmuştum ve evet, bir bakıma problem çözüyor. 

Ancak : 0850 li numaramın dahili grubu ve 0212'li numaramın dahili grubu aynı tip numarayı aradığı zaman dış aramalar komple düşüyor. 

İmkansız gibi gelen bir düşünce istek gibi görünüyor yapmaya çalıştığım şey, ancak daha evvel bu şekilde kullanıyordum 🙂 extensions.conf dosyasını yanlışlıkla silmemle bu belalar başıma geldi. 

Yine de çok teşekkür ederim çözüm öneriniz için.

Gönderildi : 28/09/2016 23:29

(@NihatDincsahin)
Active Member
Konu başlatıcı

edit: sorun çözüldü

Gönderildi : 13/10/2017 00:19

Paylaş: