Forum

Metro Ethernet mi? ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet mi? daha iyi Fiber İnternet mi?

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
9,257 Görüntüleme
(@melihkizilay)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

S.a Arkadaşlar,

Metro Ethernet ile Fiber İnternetin arasındaki fark nedir? hangisi daha iyi ve hızlı. 

Gönderildi : 29/11/2013 12:35

(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member

Merhaba,

Metro ethernet 'te fiber kablolar ile iletişim gerçekleştirir. Fiber internetten farkı ise size özel hat çekilir ve paylaşımsızdır. Upload/Download oranları eşittir. Örneğin 5 mbps donwload var ise 5 mpbs upload 'ta uygulanır. Metro ethernet'te en büyük avantajlardan biri Upload oranı diğer paylaşımsız olanıdır. Ne amaçla kullanacağınız yazarsanız sizi yönlendirebilirim.

Gönderildi : 29/11/2013 13:25

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Tabi ki Fiber

Metro Ethernet hakkında yazılmış konuya link üzerinden ulaşabilirisin.

http://www.cozumpark.com/forums/post/16968.aspx

Gönderildi : 29/11/2013 13:28

(@melihkizilay)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Metro ethernet 'te fiber kablolar ile iletişim gerçekleştirir. Fiber internetten farkı ise size özel hat çekilir ve paylaşımsızdır. Upload/Download oranları eşittir. Örneğin 5 mbps donwload var ise 5 mpbs upload 'ta uygulanır. Metro ethernet'te en büyük avantajlardan biri Upload oranı diğer paylaşımsız olanıdır. Ne amaçla kullanacağınız yazarsanız sizi yönlendirebilirim.

Şuan biz RadyoLink Kullanıyoruz 30 Mbit İnternetimiz aşırı yavaş. 100 Adet PC var bizim firmada. telekomcularla görüştümde ise size metro internet verelim dediler sizce? fiber kurtarırmı bizi metro almasak? 

Gönderildi : 29/11/2013 13:36

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member

Neden radyolink kullanıyorsunuz? bulunduğunuz yer yerleşim birimine çok mu uzak? Biliyorsunuzdur belki ama ben yinede paylaşmak istiyorum.

RadyoLink, metro/fiber internetin gelmesinin zor olduğu yerlerde kullanılır. Yani kuş uçmaz kervan geçmez bir yer olmalıki RadyoLink tercih edilsin.

100 adet client var demişsiniz. Normal fiber almanız durumunda paylaşımlı olacaktır. Aynı zamanda Turktelekom ve Superonline normal fiber internet için BTK 'nın rekabet kuralları gereği maksimum kotaları bulunmaktadır. (adil kullanım hakkı 500gb.) Yani size bunu pek tavsiye etmem.

İnternet için bütçeniz nedir tam olarak bilmiyorum ama Size tavsiyem 20 mbps metro ethernet ile başlangıç yapın. Yetersiz kalması durumunda bunu 30 mbps ve daha üstüne çıkarabilirsiniz. 

Gönderildi : 29/11/2013 13:46

(@melihkizilay)
Active Member
Konu başlatıcı

Neden radyolink kullanıyorsunuz? bulunduğunuz yer yerleşim birimine çok mu uzak? Biliyorsunuzdur belki ama ben yinede paylaşmak istiyorum.

RadyoLink, metro/fiber internetin gelmesinin zor olduğu yerlerde kullanılır. Yani kuş uçmaz kervan geçmez bir yer olmalıki RadyoLink tercih edilsin.

100 adet client var demişsiniz. Normal fiber almanız durumunda paylaşımlı olacaktır. Aynı zamanda Turktelekom ve Superonline normal fiber internet için BTK 'nın rekabet kuralları gereği maksimum kotaları bulunmaktadır. (adil kullanım hakkı 500gb.) Yani size bunu pek tavsiye etmem.

İnternet için bütçeniz nedir tam olarak bilmiyorum ama Size tavsiyem 20 mbps metro ethernet ile başlangıç yapın. Yetersiz kalması durumunda bunu 30 mbps ve daha üstüne çıkarabilirsiniz. 

Teşekkür ederim Umut Bey, 4.levent'te yerimiz  (Sanayi Mahllesi Metro Durağının orda.) buraya Fiber internet neTürktelekom,Nede Süperonline Getiriyor. birtek Türknet getiriyor fiber. buyuzden RadyoLink alma zorunluluğunu hissettik. ama radyolinktende memnun değiliz. sanırsam bozuk ve yağışlı havalarda internet yavaşlıyormuş kullananlar ölediyor. geçmemizinde 2. nedenide o

Gönderildi : 29/11/2013 13:51

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member

Turk Telekom 'a Metro Ethernet talebinde bulunursanız size özel hat çekeceklerdir. 2 veya 3 Yıl sözleşme ile switch ve fiber kablo çekim ücretlerinden muaf olabilirsiniz. Ancak masrafları biz öderiz diyorsanız Aylık metro ethernet faturanız daha düşük olacaktır. Bunuda göz önünde bulundurun derim.

Eminim ki Turk Telekom ve Superonline 'da  size metro önermiştir. aksi taktirde size fiber internet vereceklerini sanmıyorum 🙂

RadyoLink kötü hava koşullarında sorun yaşamanız yüksek. Bunun için Siz Turk Telekom ve Superonline ile görüşmelerinizi gerçekleştirip size en cazip teklifi vermelerini sağlayın derim.

Saygılar.. 

Gönderildi : 29/11/2013 14:00

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Merhaba,

Ortalama olarak maliyetleri

internet başlangıç maliyeti. 6000tl

taahhutsüz: 1750

taahhutsuz : 1550

Bu oranlar mesafe ve hıze gore mutlaka degısecektır. Fiber alacaksanız TT daha iyidir. Her ikisinide aktif kullanıyorum TT fiberinden gayet memnunum fiyat biraz pahalı olsada

Gönderildi : 29/11/2013 19:10

(@hakangumus)
Gönderiler: 35
Trusted Member

biz şimdi fabrikamızda  fiber kullanıyoruz ..100 TL ödüyoruz hızlarımız Download 100 mbps upload 2 mbps

merkezimizde metro ethernet kullanıyoruz : 850 TL ödüyoruz download 8 mbpd  upload 8 mbps

hangisi iyi 🙂

upload farkı bu kadar fiyat farkına değer mi acaba. 

Gönderildi : 06/05/2014 17:20

(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhabalar bu konu üzerinde uzun süre problem yaşamış biri olarak size eksik bilgi verildiğini hissettim. Tabii ki arkadaşlarının hepsinin bahsettiği doğru bilgiler ama tamamlanmamış bilgiler. Öncelikle ; Metro Ethernet ile Fiber İnternet temelde ikiside WAN'a bağlanmak için kullandığımız bağlantı çeşitleri. Burada önemli olan aslında amacınız tam olarak nedir ? 

Metro Ethernet genel olarak bir şirketin yada kurumun servis sağlayıcının Network omurgası üzerinden en kısa ve data trafiği kalabalık olmayan en kısa yoldan sizin belirttiğiniz hedefe ulaştırır. Bunun için iki veya daha çok lokasyonların birbirine bağlanması için sağlayıcının fiber altyapı omurgası kullanılır. Yani aslında burada ki temel amaç Metro Ethernet ile direk Sağlayıcının omurgasına ulaşmak değil, farklı lokasyona sağlayıcının omurgası üzerinden ulaşmak.(Tabi ki burada bahsedilen yine yüksek data transfleri) Bunu iki bina arasına kablo çekmek gibi düşünebilirsin.Tabii ki burada bütçemiz çok ben direk bir hat ile Türk Telekom yada süperonline 'nın vs. omurgasına direk ulaşırım böylece internetimiz daha hızlı olur diyorsan yanılırsın. Sonuçta yine servis sağlayıcının fiber internette sunduğu max. hıza ulaşılır. (Bu kullanılan servis sağlayıcının kapasitesi ile alakalıdır.)

Bu durumda yüksek ücretler ödeyip sadece WAN'a ulaşmak için min 2 yıllık tahattüt sağladığınız zaman en yüksek hızı sunan bir fiber altyapı bağlantısı bulunduğunuz lokasyona temin edileceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin

Gönderildi : 02/10/2015 02:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

S.a Arkadaşlar,

Metro Ethernet ile Fiber İnternetin arasındaki fark nedir? hangisi daha iyi ve hızlı. 

Fiber internet operatörlerin bir knadırmcası ama neyse çok önemli değil, olay şu bu hattı ne için kullanacaksınız ? Sunucularım var ve bunlar public kısma hizmet ediyor bu uload ihtiyacını var demektir bu nedenle simetrik hat kullanacaksınız ihtiyacınıza göre ISDN/G.HDSL yada Metro yada alternatifi bir yapı olabilir. Sunucularım yok internete çıkacağız ve genel olarak internet kaynaklarından yararlanacağız diyorsanız asitmetrik hat alacaksınız ADSL/VDSL vb..

Bu arada Radyo link sistemine sadece bir PC ile bağlanıp hız testi yaptınız mı ? neyere göre memnun değilsiniz nasıl bir test sonucu memnuniyetsiz kaldınız ? Birşey değiştirmeden önce bence yapınızda bu hattı fazlası ile kullanan kullanıcılar mı var yoksa link mi kötü onu tespit etmelisiniz aksi durumda değil metro fiber, direk ana omurgaya 10Giga bağlansınız yine memnun kalmazsınız.

Gönderildi : 04/10/2015 19:15

(@cetinkarli)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Merhaba 

Hizmet sağlayıcılar metro ethernet aldığınızda şu anki download hızınıza eşdeğer bir hız alırsınız gibi cümleler kurarlar sakın ola inanmayın derim. 

Metro - Sadece size özel bir hat o yüzden bant genişliği sadece sizin ağ trafinize göre değişiklik gösterir. Örneğin şu anda 70-80 mbps download hızı varsa aynı hıza ulaşamayabilrsiniz.

Eğer mailleriniz içerideyse, ip telefon vs varsa, yani sizin için upload önemliyse metro uygun.

Bir çok işletme eğer bütçe uygunsa metro alırken adsl i de iptal etmeyip yedekli çalışıyor.

ADSL - Paylaşımlı bir internet olduğu için duruma göre tutarsızlık gösterbilir ve Telekom upload işi maksimum 4 mbps veriyorlar diye biliyorum.

Kolay gelsin

Gönderildi : 13/02/2018 21:11

Paylaş: