Forum

windows klasör...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows klasör boyutu xp

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
455 Görüntüleme
(@OguzhanTUNC)
Gönderiler: 390
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

windows xp pro client ım bulunmaktadır. sorun şu şekilde gözlemlenmektedir.

c: içerisine girdiğimde windows klasörüne sağ click özellikler dediğim zaman 40 gb şeklinde hdd boyutu vermektedir. ancak

windows klasörü içerisine girip ctrl-a ile hepsini seçip özellikler dediğim zaman maximum 5 gb boyut vermektedir. virüs programları vb şeylerle tarama işlemi gerçekleştirdim. cclenar , disk temizleme  ile yaklaşık boş alanımı 2 gb a kadar yükselttim ama bundan sonrası için farklı bir çözüm gerekli. sistemi Re-install yapın demeyin çünkü bir sorunu çözmessek tutsak gibi oluruz..  bu konu hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum..

Gönderildi : 10/10/2012 15:55

(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member

40 Gb diskteki kapladiğı alan mı? yoksa dosyaların boyumu bu onemli. Dosyaların boyu ise c:\windows dizini içerisindeki her alt dizini boyunu ölçerek gerçekte nerenin büyük olduğunu görebilirsin.

Gelelim çözümlerimize...

update yapıldıktan sonra geri dönmek istemiyorsan (yani eğer son guncellemelerden sonra bilgisayar düzgün çalışıyorsa) update ile gelen dosyaları, c:\windows\prefetch\*.* dosyalarını  sislebilirsin. ayrıca

del %windir%\temp\*.* /s /q
del %windir%\*.log /s /q
del %windir%\*.bak /s /q
del %windir%\*.txt /s /q
del %windir%\prefetch\*.* /s /q

O Bir Efsane

Gönderildi : 10/10/2012 16:11

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

her klasöre ayrı ayrı baktım ancak 40 gb olan kısmı göremedim malesef 🙁 

prefect içerisindeki dosyalar ve templeride sildim ama nafile....

Gönderildi : 10/10/2012 16:39

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Merhabalar, 

windows xp pro client ım bulunmaktadır. sorun şu şekilde gözlemlenmektedir.

c: içerisine girdiğimde windows klasörüne sağ click özellikler dediğim zaman 40 gb şeklinde hdd boyutu vermektedir. ancak

windows klasörü içerisine girip ctrl-a ile hepsini seçip özellikler dediğim zaman maximum 5 gb boyut vermektedir. virüs programları vb şeylerle tarama işlemi gerçekleştirdim. cclenar , disk temizleme  ile yaklaşık boş alanımı 2 gb a kadar yükselttim ama bundan sonrası için farklı bir çözüm gerekli. sistemi Re-install yapın demeyin çünkü bir sorunu çözmessek tutsak gibi oluruz..  bu konu hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum..

treesize programı kurup diski taratın size klasör ve dosyaların boyutunu gösterir. Buradan bulursunuz nelerin yer kapladığını.

http://download.cnet.com/TreeSize-Free/3000-2248_4-10139400.html

Gönderildi : 10/10/2012 16:39

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

tşkküler uğur bey windows altında installer klasöründe buldu buradan paketleri nasıl devre dışı bırakabiliriz silsem zararı bulunur mu ? 

Gönderildi : 10/10/2012 16:57

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

tşkküler uğur bey windows altında installer klasöründe buldu buradan paketleri nasıl devre dışı bırakabiliriz silsem zararı bulunur mu ? 

Hiç denemedim ama Google da yazdığına göre direk silinmiyor. Cleanup tarzı programlar ile silinebiliyor fakat bu programlarda çalışan programlara bazen problem çıkarabiliyor. İmaj alıp güvenilir bir program ile temizleyebilirsiniz.  

Gönderildi : 10/10/2012 18:46

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

dosya boyutları yüksek olan ınstaller exelerini sildim genelinde office ait update atıkları diye düşünüyorum sonra office uygualamarını teker teker çalıştırdım herhangi bir sorunla karşılaşmadım teşekkür ederim. tekrardan iyi çalışmalar..

Gönderildi : 10/10/2012 19:10

Paylaş: