Forum

Vista Recovery soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vista Recovery sorunu

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
(@muratkaya)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam

Arkadaş vista yüklü Laptobunu getirdi recovery yaparmısın diye, Backup DVD sinden boot ettirdim (system restore pointleri oluşturulmamış bu yüzden fabrika ayarlarını seçtim) DVD den boot ettim yükleme başladı fakat hatayı tam hatırlamıyorum WMApp error gibi hata verdi. sonra kendi hidden partitiondan boot edip ordaki image dan yükleyim dedim ordada aynı hatayı verdi. Laptobu normal açtığımda artık hiç işletim sistemini açmıyo. Live işletim sistemleriyle açıp baktığımda ilginç bişi gördüm laptopda hidden (recovery partitiondan başka ) C partitionu 100 MB D ve E partitionları var C ve D partitionlarında işletim sistemi dosyaları var sanırım boot partitionuda C partitionu ve recovery yapmak istediğimde C nin üzerine recover etmeye çalışıyo (bana bir gariplik var gibi geldi çünkü 10 GB lik image 100 MB a nasıl yüklensin) (ayrıca; işletim sistemi açılmayınca ben hiren CD ve onun gibi araçlarla MBR ile ilgili bi çok tool çalıştırdım.) XP olsa boot.ini yi açıp boot partitionu felan değiştirip açmayı deneyecektim fakat vistada bu konuda hiç bir fikrim yok destek olabilecek olursa çok sevinirim

Gönderildi : 08/04/2011 02:14

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

En güzeli ve sorunsuzu, Hiren ile acıp üreticinin gizli diski hariç tüm alanları silmen ve formatlamadan cd ile temiz kurulum yapman. 

Bu kadar hırpalanmadan sonra o sistemi düzeltsende  ileride oluşabilecek hatalarda ( zaten Vista çok sorunlu) zor durumda kalınabilir. Bu sefer yaptığın işte yüzüne vurulur. Hep kötü anda hatırlanırsın.

Fakat genede düzeltmek istersen Windows 7 cd'si ile takıp "Repair Your Computer" a girip açılan menüden  Command Prompt a  aşağıdaki makaleyi uygulayabilirsin. 

http://support.microsoft.com/kb/927392

Gönderildi : 08/04/2011 03:12

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sorun şu ki laptobun vista CD si yok. Windows 7 ile dediğiniz makaledeki işlemi yapsam çözebilirmyiim

Gönderildi : 08/04/2011 13:29

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

sorun şu ki laptobun vista CD si yok. Windows 7 ile dediğiniz makaledeki işlemi yapsam çözebilirmyiim

Yaptım ki yazdım 🙂 komut satırı ve  bcdedit aynı olduğundan sorun oluşturmaz fakat dediğim gibi başınız sonradan arımasın diye temiz kurulum en güzeli ; Linux bootable CD ile açıp içini network'e veya çıkartılabilir diske yedekleyip temiz kurulum yapmanızı önerirrim. Bu kadar hırpalanmış sistemden fazla medet ummayın 🙂 

Gönderildi : 08/04/2011 14:59

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim akşam deneyeceğim 🙂

Gönderildi : 08/04/2011 18:07

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam dediğini yaptım windows 7 cd siyle makaledeki ilk maddeyi uyguladım bilgisyar açıldı açıldı ama windows 7 olmuş 🙂 vede lisansız laptobun üzerinde birlikte gelen vista vardı orjinal benim vista olarak açmam lazım 🙁

ilk mesjımdada yazmıştım laptobun kendi recovery parititiondan restore etmeye çalıştığımda bi dosyayı diske yazamadım hatası veriyo tekrar yazıyorum ama laptopda ACER etiketli 100 MB ve C partitionu var restoreyi ACER etiketli yere yapmaya çalışıyo ve restore partitionu 9 GB burda bi anormallik yokmu sizce

Gönderildi : 10/04/2011 17:27

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Vista işletim sisteminin Win7 olması andan upgrade ile olur. Siz sadece boot'u editlemediniz mi? Mantıklı gelmiyor. Yapmış olmasan bu kadar şarırmazdım.

Farklı komutlar çalıştırmış olabilir misiniz? Bana çalıştırdığınız komutları gonderir misiniz?. 

Gönderildi : 11/04/2011 16:12

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam benimde şaşırdığım o ben sadece boot komutlarıyla uğraştığımı düşünüyodum aşaıdaki komutları kulandım

• bcdedit /export C:\BCD_Backup
  • c:
  • cd boot
  • attrib bcd -s -h -r
  • ren c:\boot\bcd bcd.old
  • bootrec /RebuildBcd

Daha sonrada FixMbr FixBoot hepsini çalıştırdım Windows 7 ultimate ile yaptım bilgisayar açılınca windows 7 ultimate zannediyo kendini 🙂

bu işlemler bi iki dakikayı geçmedi upgrade işlemi bu kadar çabuk olmaz sanırım

Gönderildi : 11/04/2011 23:29

Paylaş: