Forum

HTC HD2 CUSTOM ROM ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HTC HD2 CUSTOM ROM YÜKLEME

14 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
2,018 Görüntüleme
(@Mehmetenis)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

HardSPL ve HardSPL2;
Cihazınıza Orjinal Rom dışında, Custom Rom'larınıda yüklemek isterseniz HardSPL yapmak zorundasınız,
HardSPL cihazınızın yazılımsal olarak Orjinal olmayan Romların Çalışmasını engelleyen Kiit'i devre dışı bırakmak için yapılmıştır,

Cihazında SPL 1.42.00 yazıyorsa HardSPL'i çalıştırabilirsiniz,
Bunu kontrol etmek için cihazı kapatın:
Ses azaltma( Volume down ) tuşuna basılı tutun çekmeyin.
Power ( Güç ) tuşuna basın çekin.
Ekrana yazılar gelince tuşlardan elinizi bırakın.
Ekranda SPL bilgisi yazacaktır.
SPL 1.42.00 yazyor ise bu HardSPL işlemi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

İşlem nasıl yapılır;
LEO için yapılan HardSPL yada HardSPL2 dosyasını indirin.
Cihazınız ile PC birbiri ile eşitlenmiş olmalı (Active sync)
Dosyayı çalıştırın.. Next Next diyerek ekranda yapılan yönerge ve yazıları takip edin ve işlemi tamamlayın..

İşlem bitince cihaz zaten yeniden başlar..
Tekrar SPL bilgisine bakın:
Ses azaltma( Wolume down ) tuşuna basılı tutun çekmeyin.
Ekran gelince Ses kısma tuşunu bırakın.

SPL-1.42.HSPL
CotullaHSPL

yazıyorsa işlem tamamdır.
istediğiniz ROM'u rahatlıkla yükleyin.
Bu ekrandan çıkmak için pili çıkarın yada reset tuşuna basın.

Boot-Loader mod'una alma;
telefonu kapat ,
ses azaltma ( volume down ) tusuna basılı tut bırakma ,sonra power tuşuna bas ve bırak,
renkli ekran gelecek ,şimdi ellerini ses kısma ( volume down ) tuşundan da çekebilirsin.

HardSPL geri alma;
Cihazınızı servise bırakmadan önce yapmanız gerekenler,
Herhangi bir orjinal rom'u hafıza kartı ile cihazınıza yüklerseniz , Yapmış olduğunuz HardSPL olayını iptal etmiş olursunuz,

Hafıza Kartından Rom yükleme ;
Bilgisayarınızda winrar yüklü ise, ilk olarak kendinize orjinal Rom ediniyorsunuz,
Bu orjinal rom ise sonu Ship .exe diye bitmesi lazım,
örnek verirsek ;
RUU_Leo_HTC_TUR_1.66.468.1_Radio_CRC_Signed_15.32.50.07U_2.07.51.22_2_Ship.exe
Şimdi bu dosyayı winrar ile klasöre çıkartıyoruz,
Çıkartmış olduğunuz klasörün içinde
RUU_signed.nbh
dosyası var, siz bu dosyanın adını,
LEOIMG.nbh
olarak değiştirin,
Hafıza kartınızı FAT32 ile biçimlendirin,
Sadece az önce ismini değiştirdiğiniz LEOIMG.nbh dosyasını, hafıza kartının içine kopyalayın(başka dosya olmayacak)
Ses azaltma tuşuna ( volume down ) ve Power tuşuna basın basılı tutarak cihazı açın,
ekranda yazılar gelecek ve sizden rom yüklemek istiyorsanız ses kısma ( volume down ) tuşuna basın diye yazması lazım
bu yazıyı görünce elinizi power tuşundan çekin,
rom yükleme sayfasını görür görmez ses kısma ( volume down ) tuşundan da elinizi çekin,
rom yüklemeye başlamış olması lazım,yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlem sonunda yükleme tamamlandı yazısı gelecek,
bu yazıyı gördüğünüzde cihazınızın ister pilini çıkarın yada arkasındaki Reset düğmesine basarak cihazınızı yeniden başlatın,
artık hafıza kartına atmış olduğunuz rom dosyası , cihazınızın belleğine yazılmış durumda,
cihazı yeniden başlattığınızda rom kurulumu başlayacak , herşey bittiğinde ise cihaz kendini resetleyecek ve yeniden başlayacak,
eğer cihazınıza herşey yolunda gider ve rom yükleme olayı başarılı şekilde biter ise,
cihazınızı her rom yüklemeden sonra en az bir kere (ikide olabilir) Hard Reset atmayı unutmayın.

Hard Reset;
Cihazın içinde yüklü olan yazılım versiyonunun orjinal haline döndürmek için yapılan işlemdir.
Tekrar etmek gerekirse, cihazda hali hazırda yüklü olan ROM'un ilk yüklendiği hale dönmesini sağlar.
ROM yükledikten sonra yüklü olan yazılımlar ve bilgiler silinecektir.
Cihazınızda gerekli yedeklemeleri almış olduğunuzdan emin olun(Cihazınızın hafızasına kurulan rehber ve mesaj'larınız dahil bir çok uygulama ve verileriniz silinecektir)
Bazı hataları vs gidermek için yapılabilir ve her ROM yükleme işleminden sonra kesinlikle yapılması gerekir.

Nasıl Yapılır;
iki şekilde yapılır,birincisi cihazınız açık iken,
Start/Settings/System/Clear Storage
yolunu takip edin ve ekrana 1234 yazın
ikincisi;
Cihaz kapalı iken,
ses azaltma ( volume down )ve ses artırma ( volume up ) tuşlarının ikisinede aynı anda basın ve elinizi bırakmayın,
Power tuşuna basın , ekrana (Press VolUp to Restore ) yazdığında bütün tuşlardan elinizi çekin,
sizden ses artırma( volume up ) tuşuna basmanızı isteyecek,ses artırma ( volume up ) tuşuna basın ve arkanıza yaslanınSmile
3-5 sn sonra reset işlemi bitecek ve cihaz fabrika ayarlarını tekrar dönecek(HardReset),

USB kablo ile Orjinal Rom yükleme;
orjinal rom dosyasın(Ship.exe)çalıştırıyoruz,
ekrana pencereler gelicek ve siz bunları Next diyerek ilerlemeye devam edin,
en sonunda cihazınıza rom yükleme işlemi başlayacak ve kurulum başarılı şekilde sonlandıracak ve cihazınız yeniden başlayacak.

USB kablo ile Radio Rom Kurulumu;
Radio rom kurulumu için aynen normal rom kurulumunda hangi işlemi yaptıysanız aynısı olacak,
Radio Rom dosyasını çalıştırın ve Next ilerleyin,kurulum başlayacak ve aynı rom dosyasını yükler gibi ekran gelecek,
kurulum bittiğinde cihaz kendine Reset atacak ve yeniden başlayacak.

USB kablo ile Custom Rom yükleme;
Rom dosyanızı (LEOIMG.nbh) indirmiş olduğunuz ROM_Update_Utility klasörüne kopyalayın ve ROMUpdateUtility.exe dosyasını çalıştırıp ,
gelen ekranda Next diye ilerlerseniz kurulum başlayacak ve cihazınız ilk önce Boot Loader moduna geçecek ve ardından rom kurulumu başlayacak,
kurulum sağlıklı şekilde yüzde yüz tamamlandığında cihaz resetlenecek ve kendini yeniden başlatacak,
cihazınızı her rom yüklemeden sonra en az bir kere (ikide olabilir) Hard Reset atmayı unutmayın.

HardSPL yapmadan Rom yükleme (SSPL);
Cihazınıza HardSPL yüklemeden de rom kurulumu yapılabilir,(HardSPL alternatifi)
Böylelikle Cihazınıza alternatif olarak rom yüklemesi yapabilirsiniz,
Bu rom yükleme metodunun dezavantajı, her rom yüklemeden önce tekrar yapmanız gerekecek,(HardSPL 'de ise sadece bir kere yapmak yeterli)
Bu metodu kullanan kullanıcılar, cihazın garantisi bozulmuyor diye idda etselerde,ben inanmıyorum.

İndirmiş olduğunuz .nbh uzantılı Rom dosyanızı ve SSPL.exe dosyanızı aynı klasörde olmak kaydı ile,

SSPL_RUU.exe'yi çalıştırın, ekrandaki yönergeleri ve yazıları takip edin,
eğer başarılı şekilde kurulum sonlandırıldı ise cihaz kendini Reset'leyecek ve yeniden başlayacak.

HTC HD2 LEO cihazınıza yapabileceğiniz bütün uygulamaları anlatmaya çalıştım,yukarıdaki yazdıklarımı yapmanız durumunda istediğiniz Rom ve Radio Rom dahil hepsini gönül rahatlığı ile kurabilir,
Cihazınızdan Maxsimum şekilde zevk alabilirsiniz,umarım anlattıklarım ile size faydalı olmuşumdur.

www.shiftpda.com

Gönderildi : 28/09/2010 22:30

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

HardSPL ve HardSPL2;
Cihazınıza Orjinal Rom dışında, Custom Rom'larınıda yüklemek isterseniz HardSPL yapmak zorundasınız,
HardSPL cihazınızın yazılımsal olarak Orjinal olmayan Romların Çalışmasını engelleyen Kiit'i devre dışı bırakmak için yapılmıştır,

Cihazında SPL 1.42.00 yazıyorsa HardSPL'i çalıştırabilirsiniz,
Ses azaltma( Volume down ) tuşuna basılı tutun çekmeyin.
Ekrana yazılar gelince tuşlardan elinizi bırakın.
SPL 1.42.00 yazyor ise bu HardSPL işlemi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

İşlem nasıl yapılır;
LEO için yapılan HardSPL yada HardSPL2 dosyasını indirin.
Dosyayı çalıştırın.. Next Next diyerek ekranda yapılan yönerge ve yazıları takip edin ve işlemi tamamlayın..

İşlem bitince cihaz zaten yeniden başlar..
Tekrar SPL bilgisine bakın:
Ses azaltma( Wolume down ) tuşuna basılı tutun çekmeyin.
Ekran gelince Ses kısma tuşunu bırakın.

SPL-1.42.HSPL
CotullaHSPL

yazıyorsa işlem tamamdır.
istediğiniz ROM'u rahatlıkla yükleyin.

Boot-Loader mod'una alma;
telefonu kapat ,
ses azaltma ( volume down ) tusuna basılı tut bırakma ,sonra power tuşuna bas ve bırak,
renkli ekran gelecek ,şimdi ellerini ses kısma ( volume down ) tuşundan da çekebilirsin.

HardSPL geri alma;
Cihazınızı servise bırakmadan önce yapmanız gerekenler,
Herhangi bir orjinal rom'u hafıza kartı ile cihazınıza yüklerseniz , Yapmış olduğunuz HardSPL olayını iptal etmiş olursunuz,

Hafıza Kartından Rom yükleme ;
Bilgisayarınızda winrar yüklü ise, ilk olarak kendinize orjinal Rom ediniyorsunuz,
Bu orjinal rom ise sonu Ship .exe diye bitmesi lazım,
örnek verirsek ;
RUU_Leo_HTC_TUR_1.66.468.1_Radio_CRC_Signed_15.32.50.07U_2.07.51.22_2_Ship.exe
Şimdi bu dosyayı winrar ile klasöre çıkartıyoruz,
Çıkartmış olduğunuz klasörün içinde
RUU_signed.nbh
dosyası var, siz bu dosyanın adını,
LEOIMG.nbh
olarak değiştirin,
Hafıza kartınızı FAT32 ile biçimlendirin,
Sadece az önce ismini değiştirdiğiniz LEOIMG.nbh dosyasını, hafıza kartının içine kopyalayın(başka dosya olmayacak)
Ses azaltma tuşuna ( volume down ) ve Power tuşuna basın basılı tutarak cihazı açın,
ekranda yazılar gelecek ve sizden rom yüklemek istiyorsanız ses kısma ( volume down ) tuşuna basın diye yazması lazım
bu yazıyı görünce elinizi power tuşundan çekin,
rom yükleme sayfasını görür görmez ses kısma ( volume down ) tuşundan da elinizi çekin,
rom yüklemeye başlamış olması lazım,yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlem sonunda yükleme tamamlandı yazısı gelecek,
bu yazıyı gördüğünüzde cihazınızın ister pilini çıkarın yada arkasındaki Reset düğmesine basarak cihazınızı yeniden başlatın,
artık hafıza kartına atmış olduğunuz rom dosyası , cihazınızın belleğine yazılmış durumda,
cihazı yeniden başlattığınızda rom kurulumu başlayacak , herşey bittiğinde ise cihaz kendini resetleyecek ve yeniden başlayacak,
eğer cihazınıza herşey yolunda gider ve rom yükleme olayı başarılı şekilde biter ise,

Hard Reset;
Cihazın içinde yüklü olan yazılım versiyonunun orjinal haline döndürmek için yapılan işlemdir.
Tekrar etmek gerekirse, cihazda hali hazırda yüklü olan ROM'un ilk yüklendiği hale dönmesini sağlar.
ROM yükledikten sonra yüklü olan yazılımlar ve bilgiler silinecektir.
Cihazınızda gerekli yedeklemeleri almış olduğunuzdan emin olun(Cihazınızın hafızasına kurulan rehber ve mesaj'larınız dahil bir çok uygulama ve verileriniz silinecektir)
Bazı hataları vs gidermek için yapılabilir ve her ROM yükleme işleminden sonra kesinlikle yapılması gerekir.

Nasıl Yapılır;
iki şekilde yapılır,birincisi cihazınız açık iken,
Start/Settings/System/Clear Storage
yolunu takip edin ve ekrana 1234 yazın
ikincisi;
Cihaz kapalı iken,
ses azaltma ( volume down )ve ses artırma ( volume up ) tuşlarının ikisinede aynı anda basın ve elinizi bırakmayın,
Power tuşuna basın , ekrana (Press VolUp to Restore ) yazdığında bütün tuşlardan elinizi çekin,
sizden ses artırma( volume up ) tuşuna basmanızı isteyecek,ses artırma ( volume up ) tuşuna basın ve arkanıza yaslanınSmile
3-5 sn sonra reset işlemi bitecek ve cihaz fabrika ayarlarını tekrar dönecek(HardReset),

USB kablo ile Orjinal Rom yükleme;
orjinal rom dosyasın(Ship.exe)çalıştırıyoruz,
ekrana pencereler gelicek ve siz bunları Next diyerek ilerlemeye devam edin,
en sonunda cihazınıza rom yükleme işlemi başlayacak ve kurulum başarılı şekilde sonlandıracak ve cihazınız yeniden başlayacak.

USB kablo ile Radio Rom Kurulumu;
Radio rom kurulumu için aynen normal rom kurulumunda hangi işlemi yaptıysanız aynısı olacak,
Radio Rom dosyasını çalıştırın ve Next ilerleyin,kurulum başlayacak ve aynı rom dosyasını yükler gibi ekran gelecek,
kurulum bittiğinde cihaz kendine Reset atacak ve yeniden başlayacak.

USB kablo ile Custom Rom yükleme;
Rom dosyanızı (LEOIMG.nbh) indirmiş olduğunuz ROM_Update_Utility klasörüne kopyalayın ve ROMUpdateUtility.exe dosyasını çalıştırıp ,
gelen ekranda Next diye ilerlerseniz kurulum başlayacak ve cihazınız ilk önce Boot Loader moduna geçecek ve ardından rom kurulumu başlayacak,
kurulum sağlıklı şekilde yüzde yüz tamamlandığında cihaz resetlenecek ve kendini yeniden başlatacak,

HardSPL yapmadan Rom yükleme (SSPL);
Cihazınıza HardSPL yüklemeden de rom kurulumu yapılabilir,(HardSPL alternatifi)
Böylelikle Cihazınıza alternatif olarak rom yüklemesi yapabilirsiniz,
Bu rom yükleme metodunun dezavantajı, her rom yüklemeden önce tekrar yapmanız gerekecek,(HardSPL 'de ise sadece bir kere yapmak yeterli)
Bu metodu kullanan kullanıcılar, cihazın garantisi bozulmuyor diye idda etselerde,ben inanmıyorum.

İndirmiş olduğunuz .nbh uzantılı Rom dosyanızı ve SSPL.exe dosyanızı aynı klasörde olmak kaydı ile,

SSPL_RUU.exe'yi çalıştırın, ekrandaki yönergeleri ve yazıları takip edin,
eğer başarılı şekilde kurulum sonlandırıldı ise cihaz kendini Reset'leyecek ve yeniden başlayacak.

HTC HD2 LEO cihazınıza yapabileceğiniz bütün uygulamaları anlatmaya çalıştım,yukarıdaki yazdıklarımı yapmanız durumunda istediğiniz Rom ve Radio Rom dahil hepsini gönül rahatlığı ile kurabilir,
Cihazınızdan Maxsimum şekilde zevk alabilirsiniz,umarım anlattıklarım ile size faydalı olmuşumdur.

www.ctrlpda.com

www.shiftpda.com

Derlemeler için teşekkürler.

Gönderildi : 29/09/2010 00:48

(@selcukgoktugakcay)
Gönderiler: 7
Active Member

merhaba hocam. ben hspl başarı ile yapmıştım telefonuma daha sonra telefonu orjinal romuna çevirmek istedim hspl geri almak için burda yazdığınız gibi LEOIMG.nbh dosyasını hafıza kartını fat32 ile biçimlendirdikten sonra attım . sonra işleme başladım işlerm sırasında bir hata verdi ve telefon kapandı. şimdi açtığımda software update failed please try again diye bir hata ile karşılaşıyorum .. ekranın üstündede ERROR 00028002 not allow yazıyo . şu anda telefon açılmıyor . ne yapabilirim acaba lütfen yardımlarnızı bekliyorum 🙁

Gönderildi : 30/09/2010 16:02

(@Mehmetenis)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Selçuk Bey;

Hafıza kartınız 2gb den büyük ise bu problemi yaşarsınız.Siz hatayı orj rom yüklerken mi aldınız yoksa custom rom yüklerken mi aldınız.Son olarak siz cihazınızı yurt dışından mı aldınız(Amerika veya Avrupa) yoksa kvk garantili Türkiye'den mi alındı?

Ben konumda hafıza kartından yükleme konusunda yazdım fakat açıkca söylemem gerekir ise hiç pratiğe dökmedim.Ben hep şu şekilde rom yüklemesi yapıyorum.

Cihazınızın ses kısma tuşuna basılı tutup power düğmesinden eliniz çekmeyin cihaz bootloader ekrana düşsün, burada spl mi yoksa hspl mi ona dikkat edin.Bootloader ekranı kırmızı mavi yeşil eski dos ekranları gibi bir ekran görüntüsü,

Ardıdan hspl ise;task29 programını bulup indirin sonrasında zipten çıkarıp telefonu formatlayın.Ardından ister orj rom ister custom rom kurulumu gerçekleştirebilirsiniz,

spl ise;hardspl tekrardan uygulayıp yine task29 ile format atın ardından orj rom veya custom rom kurulumunu lütfen usb kablo vasıtasıyla yapın,yalnız bilgisayarınızda win7 kullandığınızı varsayıyorum lütfen sağ tuş ile yönetici olarak çalıştırarak shipped.exe veya custom romu çalıştırıp yükleyin,Benim size tavsiyem orj rom kıvamında ama ona göre çok çok hafif olan energy referance 29.09.2010 21916 manila versiyonunu kurmanız radio romlarada zati orj romun radiosunu kullandığı için sıkıntı çekmezsiniz ama yine 2.07.50.02 radio romu bulup indirip rom kurmadan evvel cihazınıza kurmanızı tavisye ederim.

Gönderildi : 01/10/2010 05:25

(@HuseyinALKAN)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Merhaba,

ben android 2.2 yi yeniden başlatırken dosyalrı içerisinde ki clrcad diye bir dosya vardı onu çalıştırmadığım için artık 16 gb lık microsd kartım şimdi görmüyor. format dahi atamıyorum.

format atmak için bir program varmıdır ? telefonlar bozuk kart diye algılıyor ve işlem yapmıyor, windows deseniz format atamıyor. gitti mi 16 gb kart 🙁

Gönderildi : 01/10/2010 11:44

(@selcukgoktugakcay)
Gönderiler: 7
Active Member

Hafıza kartım 1 GB. ben hatayı orjinal rom yüklerken aldım . cihazımı türkiyeden aldım şu anda 18 ay kvk garantisi devam ediyor. anlattıklarınızı deneyeceğim çok teşekkür ederim çok açıklayıcı bir çözüm sunmussunuz .

saygılarımla,

Gönderildi : 01/10/2010 11:51

(@Mehmetenis)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler inşallah yardımcı olmuşumdur.

Gönderildi : 01/10/2010 14:47

(@Mehmetenis)
Active Member
Konu başlatıcı

android romu herat yani hafıza kartından çalıştırdınız değilmi bu yüzden ben kimseye tam manası ile htc hd2 ler için rom olarak android çıkmadığı takdirde tavsiye etmiyorum.Şu andaki tüm androidler herat vasıtasıyla çalışıyor.Yani ilk önce normal rom kurulumu nu radio falan bunlardan sonra hafıza kartınızızn ön yüzüne andorid dosyalarını yapıştırıp herat vasıtasoyla çalıştırma yöntemi,Siz hafıza kartınızı herhangi bir laptop/netbook/pc takın hafıza kartınızı o şekilde formatlayın,zati
androidler linux tabanlı işletim sistemleridir.Bu yüzden rehberinizi de geri yüklemekte sıkıntı çekersiniz ancak gmail hesabı olacak ancak o hesapla senk.yapmak suretiyel de rehberinizi yedekleme yapılabiliyor bildiğim kadarı ile.

Gönderildi : 01/10/2010 14:54

(@HuseyinALKAN)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Merhaba

benim hafıza kartımdaki veriler önemli değil. sadece tekrar kullanılablir olsun istiyorum.

windows yüklü notebook a taktığımda makine mavi ekrana düşüyor. açılırken takıyorum hafıza kartını görüyor ama ne boyut belli nede format attırıyor. acaba linux bir makine de mi yapmalıyım. yada özel bir yazılım varmıdır. 3-4 telefona taktım kart için bozuk dedi format atmadı.

son resetimde clrcad diye bir dosya vardı onu çalıştırmadan herat ı çalıştırdığım için oldu diye düşünüyorum.

Gönderildi : 01/10/2010 16:47

(@silience)
Gönderiler: 1
New Member

ben htc nin kendi sitesindeki orjinal rom unu yuklemek için telefonu eşleştirdim ancak romu yuklemeye başladığında telefona reset atıyo ve bot menuye geçtiğinde active sonik  ile olan bağlantısı kopuyo ve rom yuklenmiyo bilginiz varsa paylaşırmısınız

Gönderildi : 19/01/2011 23:41

(@ekremcukurca)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Orijinal romu hafıza kartından yüklemeyi denediniz mi? Onun daha kolay yapıldığı söyleniyor.

Gönderildi : 20/01/2011 12:00

(@MeteOZCAN)
Gönderiler: 2
New Member

ROM yüklerken ilk tercihiniz muhakkak USB üzerinden loader ile yüklemek olmalı, hafıza kartı tercihi ancak kriz durumunda yapılmalı zira bu işlemi karttan yaparken pek çok değişkenide devreye sokmuş oluyorsunuz.

Gönderildi : 05/04/2011 00:35

(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member

Merhaba,

bende SPL - 3.03 HX-BC yazıyor 

Yinede yapılabiliyormu 

Gönderildi : 05/04/2011 00:47

(@ismailasil)
Gönderiler: 1
New Member

selamun aleyküm kardeş hd 2 android kullanıyordum ilk açılısta boot menusunden bişeyleri karstırdım cihaz şimdi açılmıyor sadece boot menusu geliyor yardımcı olursan sevinirim şimdiden tşkler

Gönderildi : 21/05/2012 18:40

Paylaş: