Forum

Windows Yazıcı Kuyr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Yazıcı Kuyruklama Sorunu

32 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,221 Görüntüleme
(@muhammedkontek)
Gönderiler: 111
Estimable Member
Konu başlatıcı

S.A Arkadaşlar

Bilgi İşlemciliğini yapmış olduğum şirkette, Windows a bulaşan virüs yüzünden, Clientlerde Yazıcı kuyruklama hatası yapmaya başladı.

Dün böyle bir makinamda oldu,Yeniden sistem kurduğum makinada oldu yan, çözüm aradım, burda ve internette yazılan çözümleri yapsamda işe yaramadı çözüm olmadı.Aynı makinaya tekrardan sistem kurmak zorunda kaldım.

Ve demin bir diğer makinada bu olayı yaşadım ve giderekte yayılacak gibime benziyor.

Windows sınama sayfasını bile yazdırmıyor, Bilgisayarı kapatırken içinde ne varsa kusarmışcasına,döküyor.Ama herhangi bir hata mesajı almıyorum.

Sorunun Çözümü konusunda bana yardımcı olabilecek olan varmıdır ?

Gönderildi : 10/06/2010 15:23

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Selam ,

Bir client pc üzerinde şu işlemleri dener misiniz?

1-
start - settings - printers and faxes

2 -
doğru tıkırtı seçilen yazıcı tıklatın özellikleri
2- right click
the chosen printer, click properties

3 -
tıklayın liman etiket ve diselect "Enable yönlü Destek" seçeneğini
tıklatın
3- click port tab and diselect "Enable bidirectional
Support" option, click

Gönderildi : 10/06/2010 15:31

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu söylemiş olduğunuz şey, çift yönlü yazmayı açmak değil mi ?

Ayrıca şu an microsoft ile görüşüyorum,sistem mühendisi ile görüşmemiz yarıda kesildi.Çünkü adamda şimdilik çözemedi

Yemek yiyip,tekrar bakacağız, O da bu arada araştıracak

Gönderildi : 10/06/2010 16:46

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Kuyruk sorununu yaşayan bir user , bi foruma böyle çözdüğünü yazmış.

Gönderildi : 10/06/2010 16:57

(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Merhabalar,

Bende bu sorunla bir yerde karşılaştım. Benim sorunum virusden dolayı değildi. Kuyruklama hatası verdiğinde hizmetlerden yeniden başlatsan bile aynı hata devam ediyordum. Ben bu sorunu yazıcılardaki tüm yazıcıları kaldırıp. Yeniden yazıcı oluşturmama rağmen tekrar aynı hata veriyordu. Bende sürücüsünü değiştirdim yani universal driver kullanılmışsa kendi sürünücüsünü, kendi sürücüsü kullanılmışsa universal driver kullanarak bu sorunu çözmüştüm. Sıkıntılı bir sorun nedeneni bulana kadar baya bi uğraşıyorsun. Tekrar belirteyim benim karşılaştığım sorun virus kaynaklı değildi.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 10/06/2010 17:12

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Microsoft Türkiye destek hattından yardım aldım, sistem mühendisi ile görüştüm.

En az 4 saat görüştük, uğraştık , ama sorunu çözemedik ve en sonunda tekrardan sistem kurma kararı aldık.

Ama sorunu çözemedik , o başka

Gönderildi : 10/06/2010 20:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, ben bir şeyi anlayamadım. Sistemi yeniden kurdurmak için başka bir durum olmalı. Siz anlattığınız kadarıyla spool servisi ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Makine kapanırken/açılırken sürekli belleğinde tuttuğu çıktıları yazdırmasının sebebi de bu. Sistemi yeniden kurmadıysanız, bence sistem başlangıcında devreye giren .exeleri kontrol edin. Process monitor yazılımı ile spoolsv.exe ' yi de check edebilirsiniz kapanıyor mu veya crash oluyor mu diye. Ben problemin virus veya benzeri bir durum sebebiyle spooler servisinin doğru çalışmadığından olduğu kanaatindeyim.

Gönderildi : 10/06/2010 20:46

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sistemle çok oynayınca spool servisi ile cok oynadık, yapılan ıslemclerı gozledık herseeyı yaptık ama malesef.

spooler servisini doğru çalışmaktan alıkoyan bir virüs olabilir diyorsunuz, bildiğini bu yönde virüs varmıdır acaba , araştırıp bakmak istiyorum.Network e komple yayılmaya başlıyor

Gönderildi : 10/06/2010 20:55

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Virüs ve çözüm yöntemleri konuşulmuş

http://www.cozumpark.com/forums/thread/34357.aspx

Gönderildi : 11/06/2010 03:51

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhabalar,

Bende bu sorunla bir yerde karşılaştım. Benim sorunum virusden dolayı değildi. Kuyruklama hatası verdiğinde hizmetlerden yeniden başlatsan bile aynı hata devam ediyordum. Ben bu sorunu yazıcılardaki tüm yazıcıları kaldırıp. Yeniden yazıcı oluşturmama rağmen tekrar aynı hata veriyordu. Bende sürücüsünü değiştirdim yani universal driver kullanılmışsa kendi sürünücüsünü, kendi sürücüsü kullanılmışsa universal driver kullanarak bu sorunu çözmüştüm. Sıkıntılı bir sorun nedeneni bulana kadar baya bi uğraşıyorsun. Tekrar belirteyim benim karşılaştığım sorun virus kaynaklı değildi. 

İyi çalışmalar

Altair arkadaşımızın driver önerisini bence dikkate alınız. aynı sorunu bende bu şekilde üstesinden gelmiştim. donanımın sürüsünün güncelliğinede bakınız. Eğer USB den takılı ise usb den takılı ise usb driverlarınızı kontrol ediniz. 

Bunu yapan virüsde mevcuttur.  http://www.auditmypc.com/process/spool.asp  

Gönderildi : 11/06/2010 16:52

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sizin söylediklerinize biraz hak veriyor gibiyim.

LPT portundan bağlı yazıcılar makinaya, driveri mi değiştirelim diyorsunuz ?

Edit ; Driveri Oki den indirip değiştirdim,ama çözüm olmadı, networkten virüs geldiği için olabilir mi ?

Gönderildi : 14/06/2010 17:08

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunumuza ek olarak ,Önemli bir bilgi vermek istiyorum..

Makina ; Domain de kullanıcı ile açtığımızda, yazıcıda bu sorunu veriyor.

Ama makinayı, localde veya domainde, administrator olarak açtığımızda yazıcı, bir sorun olmadan çıktıyı veriyor.

Acaba sorunumuz DC ye doğrumu uzanıyor ?

Gönderildi : 14/06/2010 21:06

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olabilecek arkadaşımız elbette ki var, ama ben konunun güncelliği açısından, tekrardan güncelliyorum.

Gönderildi : 15/06/2010 11:56

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çözüm Park da Çözüm bulamıyormuyuz ?

Gönderildi : 15/06/2010 13:25

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Muamma ,

Printer'ı tüm userlardan silip , sunucuna tanımlar mısın. Sunucu üzerinden test et bakalım ne olcak.

Gönderildi : 15/06/2010 13:33

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yazıcıyı Server a mı bağlamamı istiyorsun ? bunu yapınca ne gibi bişey elde edeceğiz Ufuk ? Amacımı nedir

Şöyle bişeyde düşünüyorum , Ben makinaya sıfır sistem kurdugumda , yazıcı bağladıgımda, takır takır yazdırmıştı, sonra yazıcı paylaşıma açıp, 3 makinayı yazıcı gösterdiğimde böyle sorun tekrar başlamıştı, diğer makinalarda virüs oldugundan şüpheliyim hala, ama kaspersky ile tarattım komple, yine çözüm olmadı, bir yerde ince bir virüs var ve bulamadığımızı düşünüyorum.

Gönderildi : 15/06/2010 13:35

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Sunucuya bağla , ordan share et. Bir client uzerinden bağlan , çıktı gönder. Bakalım ne olacak.

Gönderildi : 15/06/2010 13:42

(@muhammedkontek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şimdi yapmadım ama , şöyle bişey olacağını tahmin ediyorum.

Yazıcıyı server a bağladığımda, share ettiğimde, client den yazıcı için server a bağlandıgımda, muhtemelen, client de olan o virüs 1-2 dk içinde server a bulaşacaktır. domain e bağlı 20 makinam var, bunlarda da bağlı yazıcı var, bunlar tıkır tıkır çıktısını alabiliyorlar, ama bu 9 makina alamıyor

istersen makinaya team viewer kurup, sana ID ve şifreyi Özelden PM atabilirim ?

Gönderildi : 15/06/2010 13:47

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

print spooler servisini durdurun. Bu işlemden sonra yazıcıdan çıktı alma hizmeti son bulacaktır. Çıktı alamayacaksınız ama ortam sakinleşmiş olacaktır.

bu sakinlik içinde güncel bir AV yazılımı ile taramayı gerçekleştirmenizi önereceğim.

Gönderildi : 15/06/2010 23:32

Sayfa 1 / 2
Paylaş: