Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware lan ayarları

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,389 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

vmware 7.0 versiyonunu kullanıyorum.Dc ye bağlanıp dhcpden ip almasını istiyorum fakat kendi ethernet kartını nat yaparak farklı bir ip bloğuna bürünüyor.Ben bu ayarı nattan çıkarıp benim dhcp bloğumdan ip almasını istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.

Gönderildi : 22/12/2009 20:20

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Sanal makinenizin ayarlarından Network Adapter kısmında Bridged: Connected Directly to the physical network seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/12/2009 23:00

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhaba,

vmware 7.0 versiyonunu kullanıyorum.Dc ye bağlanıp dhcpden ip almasını istiyorum fakat kendi ethernet kartını nat yaparak farklı bir ip bloğuna bürünüyor.Ben bu ayarı nattan çıkarıp benim dhcp bloğumdan ip almasını istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.

Merhabalar,

Yazınızdan doğru anladıysam eğer. Yapmak istediğiniz ortamda bir DC var ve DHCP'den IP almasını istiyorsunuz. Yani en basit çizimle ile aşağıdaki topoloji.

DHCP_Yapi_Cozum_Park

Sanırım DHCP'de sanal makina olacak. VM'de öncelikle bu yapıyı bir Team'de oluşturmanızı tavsiye ederim. Daha sonrasında bu 2 makina için bir Lan Segment oluşturup. Aynı Lan Segmentine almalısınız. Sonrasında DHCP ayarlarınızı yapıp. DC'yi de Otomatiğe getirmelisiniz.

Ama normal şartlarda DC'ye Otomatik IP vermeniz yerinde bir karar olmayacaktır.Static Ip olmak zorunda. yada bir ihtimal ki yine tavsiye edilmez DHCP ile MAC Address Reservation yapmalısınız. Saygılar... 

Gönderildi : 22/12/2009 23:21

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sanal makinenizin ayarlarından Network Adapter kısmında Bridged: Connected Directly to the physical network seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Kolay gelsin...

Hocam dedğiniz gibi yapıyorum resimlerdeki gibi

Sonda bu hatayı alıyorum.

Ağ kablosu takılı değil oalrak hareket ediyor elle ip versem yine aynı değişen bir şey yok. 

Gönderildi : 23/12/2009 00:48

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

Göndermiş olduğunuz ilk ekran görüntüsünde Network Adapter bölümünde Connected seçeneğinin işaretli olmadığı dikkatimi çekti. Onu işaretleyip tekrar deneyelim lütfen. (Network kartımız var ama kabloyu takmamışız gibi oldu)

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/12/2009 01:00

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam o işaretliykende aynı sizede çok sıkıntı olduk gerçekten çok teşekkür ederim bunu yapmamdaki amaç

server ip bloğu 10.81.1.10 diğer userler 10.81.1.11 ......+ diye gidiyor

vmware ip bloğu 192 li ben vmware sanal pcden dcyi pingliyorum.Dc den sanal pcye ping atmak isterken ipsini çözüyor ama istek zman aşımına uğradı diyor.Güvenlik duvarı kapalı yinede pinglemiyor.Sanallar kendi aralarında ping atıyor birbirine ama dc den ping atamadım. 

Gönderildi : 23/12/2009 01:07

(@m-hakancan)
Noble Member

O zaman Start--> All Programs--> Vmware--> Virtual Network Editor uygulamasını açalım.

Automatic Bridging sekmesinde ki "Automatically choosen..." şekliden ki seçeneğin işaretli olduğundan emin olalım.

Host
Virtual Network Mapping sekmesinde VMnet0 için "Birdged to an
automatically choosen adapter" in seçili olduğundan emin olalım.

Ayrıca VMware Workstation çalıştırdığınız makinede ki network ayarlarınızda (Local Area Connection) VMware Bridge Protocol ün yüklü ve seçili olduğunu kontrol edelim. Değilse yükleyelim.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/12/2009 01:38

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam bende ekran bu dediğiniz ayarlar yok versiyonum 7.0 sanırım yanlış yada eski sürümdemi bu işleri yapmaya çalışıyorum.

herkesin işlem yaptığı sürüm bu sanırım

Bu aşamada ne yapmalıyım.Şimdi pinglemedeki amaç sanalda "xp" ve "server 2008" kurdum.

2008 serveri adc yapacağım.Adc ile dc nin replikasyon kurması için önce network tarafını halletmem lazım.Bu aşamadaki önerinizi bekliyorum.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 23/12/2009 01:52

(@m-hakancan)
Noble Member

Güzel İlk ekran görüntüsünde sorun belli oldu. Yukarıda VMnet0 seçili iken VMnet Information bölümünde Bridged i seçelim ve Bridged to da ise yanlış hatırlamıyorsam Automatically... seçeneğini seçelim. Böylece sanal makinanız fiziksel network de ki dhcp sunucunuza ulaşarak ip alacaktır.

Şu anda siz Host-Only yani sadece sizin fiziksel makinanız üzerinde network ü çalışacak şekilde ayarlanmış gözüküyor.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/12/2009 02:06

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam vm0 da iken bridge seçimi yapmak isterken resimdeki hata geliyor.Ben versiyonumu değiştirsem acaba 7.0 ile bir önceki postumda ikinci resim arasında çok fark ve rahatlık var sanki.

hata bu hakan hocam. Sanırım workstation versiyon kullandığım için kısıtlı oluyor yapabileceğim işlemler esx 4.0 kursam olurmu acaba daha esnek sanırım bu ayarlar.Ama bu workstation versiyonunun en son ürünü bu işlemi yapması lazım yoksa saçma bir ürün gibi oluyor.Ben nata razıyım ama dc den sanal pclere pingleme olmuyor ip çözümleniyor ama:(

Gönderildi : 23/12/2009 02:13

(@m-hakancan)
Noble Member

Versiyon farkından olduğunu sanmıyorum. Öncelikle Restore Defaults butonuna tıklayarak tüm ayarları varsayılan hallerine almayı deneyelim. Eğer bu başarılı olmaz ise standard bir kurulumdan sonra ayarlar aşağıdakine benzer olmalıdır. Buna göre düzenlemeye çalışalım.

/

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/12/2009 02:36

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hocam vmware 7.0 versiyonu kaldırdım.Registerden tüm dosyalarını sildim.

Sonra farklı bir dizine kurulumunu yaptım.

Sizin verdiğiniz resimdeki ayarlar gibi oldu ilk ayarlar.

Daha sonra adc yapacağım server2008 network ayarlarından bridge modu seçtim.

Şu an açılıyor kendi dhcpmden ip alıyor.

Dc İle Adc oalcak pc birbirini pingliyor sorun kalmadı teşekkürler.

Şimdi sıra geldi adc kurulumuna ortamımız hazır:)Çıkan sorunları diğer açtığım posttan yazarım.

Çok teşekkürler hakan hocam. 

Gönderildi : 23/12/2009 14:40

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Çalışmasına sevindim.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/12/2009 15:09

Paylaş: