Forum

VMware Network Acti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware Network Active Directory ve DHCP ayarları

22 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,050 Görüntüleme
(@rotorcli)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Dünden beridir VMWare üzerine kurulu Server 2008 ve aynı şekilde client(XP)'ın intenete çıkışını ayarlamaya çalışıyorum bir türlü beceremedim.

Adım adım yazmak istiyorum:

1-)VMware'deki hem server'ı hem XP'yi WMNet8(NAT)'e ayarladım.

2-)İlk sorun: Birbirlerine ping atabiliyorlar ama ağ bağlantılarımda göremiyorum. Neden olduğunu bilmiyorum.

3-)Herhalde başka bir problem var diyip, AD+DNS kurulumuna geçtim. DNS kurulurken ip adresini static yap dedi. Ve ben bir pop-up window ile ağ ayarları penceresini beklerken hiçbirşey göstermedi.??

4-)Ben de  kurulum yaptığım Sanal Server 2008 içindeki ağ bağlantılarından, Intel(R) PRO/1000 MT Network Connection (LAN) bağlantısından ayarları değiştirdim:

IP: 192.168.1.10

Gateway:192.168.1.1(Modem)

DNS: 192.168.1.10

5-) İkinci Sorun:  Kuruluma geri döndüm. Bir adım geriye alıp tekrar kuruluma devam ettim. Fakat hala daha IP dinamik demeye devam etti??. Ben de dinamik kalsın diyip ilerledim. Kurulum bitti.

6-) XP'yi ayarladım ve XP domaine üye olmayı başardı.

Yani AD çalışıyor, XP Server'den IP alıyor. 

Fakat server intenete çıkamıyor. Gateway kablosuz modemin ip'si 192.168.1.1 olmasına rağmen çıkamıyor.

1.Sorum: VMWare host bilgisayara virtual hosta adapterlar kuruyor. Sanal işletim sistemleri içine ise ayrıca Lan kartı kurmuş.

Bu iki sanal kart yani host ve sanal sisteme kurulan bu kartlar neyi temsil ediyor?

Çünkü ben aynı şekilde host içinde kurulu olan virtual host adapteın da ip'sini değiştirm ve sanal serverın gatewayini buraya ayarladım. Gene olmadı. ( aslında burda atmadığım takla kalmadı desem daha doğru olur 🙂 )

Bir türlü çözemedim hem host hem sanal sistem için kurduğu sanal kartların ne olduğunu?

2-.Sorum: Server içinde DHCP için yada DNS için başka neyi ayarlamalıyım yada neyi yanlış yapıyorum server ve client modem(192.168.1.1) üzerinden intenete çıkabilsin.

Teşekkür ederim...

Gönderildi : 03/06/2009 15:29

(@ozkantsvn)
Gönderiler: 125
Estimable Member

bi sey soracağım kardeş.bende vmware kullanıyorum.iki tane server kurulu üzerine,,birine server 2003 kurdum.ikincisinede kurdum.ancak ilkini açınca ikinci açılmıyor hata veriyor.ilkini açıyorum.child domain kurmak istiyorum.bu seferde dcpromo yazınca server kaldırıyor.siz nasıl xp yi eklediniz bi anlatırsanız sevinirim
benim düşünceme göre.bir server açıkken child domain ekleniyor.ama ben eklemey çalışırken neden server kaldırıyor anlamıyorum

Gönderildi : 03/06/2009 16:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Vmware network adaptör olarak bridged seçimini yaparmısınız.

Gönderildi : 03/06/2009 17:58

(@rotorcli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgisyarda Intel Pro Wireless 3945ABG 802.11a/b/g dahili WLAN kablosuz iletişim modülü var. Ve bu orada listelenmiyor. Sanıyorum listelenmesi gerekiyordu. Denemediğim bir o kalmıştı. Onu da deneyemiyorum.

Gönderildi : 03/06/2009 18:05

(@ozkantsvn)
Estimable Member

uğur hoca; brigded mi seçeyim.yohsa ram değerleri şuan 384 mb..onlarımı yükseltiyim.ikisinin açılması için

Gönderildi : 04/06/2009 00:09

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Bridged seçerseniz fiziksel makine ile de iletişim haline gelmiş olacaklardır.Bridge seçebilirsiniz.Ram değerlerine gelince fiziksel ram miktarınız ne kadar bilmiyorum ama ram miktarınızı yüksek ise sanal pclerin ram miktarını artırabilirsiniz,ancak 384 mb ile de kullanabilrisiniz ram düşük ise.Düşük ram ile çok çalıştım ağır işler ama işinizi de görür 🙂

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 04/06/2009 02:10

(@ozkantsvn)
Estimable Member

anlıyorum.bunun sonucunu yarın burada yazacağım.sonuç ne gösterecek

Gönderildi : 04/06/2009 02:44

(@ozkantsvn)
Estimable Member

Merhaba,

Bridged seçerseniz fiziksel makine ile de iletişim haline gelmiş olacaklardır.Bridge seçebilirsiniz.Ram değerlerine gelince fiziksel ram miktarınız ne kadar bilmiyorum ama ram miktarınızı yüksek ise sanal pclerin ram miktarını artırabilirsiniz,ancak 384 mb ile de kullanabilrisiniz ram düşük ise.Düşük ram ile çok çalıştım ağır işler ama işinizi de görür 🙂

Keyifli çalışmalar

merhaba

bridged seçili hale getirdim..tam çalışacağı sırada kilitlendi.nedenini anlamayamdım.ilk dc kurulumda verdiğim hdd ve ram değerlerini değiştirip çalıştırdığım zaman.verdiğ uyarıda yinede çalıştırmak istermisin diyor.evet dedim.sonra ötekinin ayarını değiştirdim. ram ve hdd değerini bu ikincinin değerini ilkinden çok yüksek yaptım.tam çalışacağı ara kilitlenip kaldı.bir haftadır uğraşın sonu hüsranla bitti.tekrar deniyorum.tekrar baştan kurman gerekiyor..değişikliik olduğunda geri bildirim için bilgi vereceğim

Gönderildi : 04/06/2009 21:11

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Fiziksel ram miktarınız ne kadar?Peki hiç snapshot yada belirli bir klasöre yedeğini almamışmıydınız.Yedek çok önemli.

Sonucu buradan paylaşırsınız.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 04/06/2009 21:33

(@ozkantsvn)
Estimable Member

fiziksel bellek 786 mb. ekrankartı 256 mb. işlemci 1.7 ghz

Gönderildi : 04/06/2009 21:46

(@ozkantsvn)
Estimable Member

uğur hocam.allah bana acaba acımı çektiriyor.ilk başta anlattığım gibi..herşey tamamdı.iki makineyi kurdum.ikiside çalıştı.ama bu seferde ne çıktı biliyormusunuz.saatlerce beni bekleteni buldum ve vazgeçme üzereyim.saat 12 den beri uğraşıyorum.sorun şu;

"The Active Directory is rebuilding indices. Please wait"  

Selam ag destekli guvenli modda açarak CHKDSK /F çalıştırın.Diskte
tutarsızlık olabılır.Bittiginde restart atarak yenıden normal açılışı
deneyınız

inanın bana.şuan işsiizim ama,çalışacağım yerde insallah böyle şeyler başıma gelmez.gelirsede öğrendim artık.bugün saat 12 den saat şuan 21:00 hala uğraşıyordum..şuan son denemeyi yapıyorum.bu sefer bir tane sp olan makina kuruyorum.bir tanede sp1 olan kuruyorum.sabahleyin uğraşacağım.

verdiğiniz emek ve sabır için teşekkürler

Gönderildi : 04/06/2009 23:55

(@ozkantsvn)
Estimable Member

vazgeçtim.herşeyi kaldırdım hocam.vallahi kafamı dinleyecem biraz

Gönderildi : 05/06/2009 01:56

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Çalışma amaçlı sanalda kullanıyorsunuz sanırım.Temiz bir kurulum gerçekleştirin bence sıfırdan.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 05/06/2009 03:14

(@rotorcli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yukarıda yazdığım inteli wirless cardın gözükmeme meselesi şu:

Ben virtual network editoru şu yolla çalıştırıyordum: Start->Programs->Vmware->Virtual Network Editor

Son defasında Vmware'ın kendi edit->Virtual Network Editor kısmından çalıştırınca kartı gösterdi listede. Ekleyebildim.

Niye böyledir, nedendir bilmiyorum.

Bridged'i  seçmemle birlikte server 2008 internete bağlanabiliyor. Tek sorunum var o da Domain üzerinden XP internete çıkamıyor. Bunun için Server 2008 üzerinden uygulanan Group Policy'den izin mi vermem gerekiyor?

Diğer arkadaş da inşallah temiz bir kurulum ile sorunlarını halleder.

Gönderildi : 05/06/2009 03:39

(@ugurdemir)
Illustrious Member

İki taraftada bridged seçimi yaptınız sanırım. Server ve xp client tarafında ip yapılandırması nasıl yaptınız? Xp default gateway adsl modem olarak görünmekte mi?

Gönderildi : 05/06/2009 03:44

(@rotorcli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim alakanız için. 

Evet doğru hem server hem client(XP) için bridged(VMnet0)'ı seçtim. Burda hata mı yapıyorum?

XP ip'yi serverın DHCP server'ından alıyor.

Evet XP default olarak modemi görmekte.

Gönderildi : 05/06/2009 03:54

(@ugurdemir)
Illustrious Member

XP clienttan adsl ipsini pingleyince cevap veriyor mu kontrol edin.Dhcp scope ayarlarını kontrol edin ayrıca.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 05/06/2009 03:58

(@ozkantsvn)
Estimable Member

merhaba

inat ettim tekrar baştan kurdum.gerçi.. starting vmware tools etkin olmadı ama.bakıp deneyecem

sonunda başaracağım ve burdan yazacağım

Gönderildi : 05/06/2009 21:02

(@ozkantsvn)
Estimable Member

tekrar merhabalar

vmware üzerinde biri sp1.diğeri sp olmak üzere iki tane server kurdum.bunları ayrı ayrı açtım ilk makina dc olarak kurdum.ikinci makina ise bilgisayarım özelliklerden domaine dahil ettim.dahil ettiğim makina üzerinden adc kurdum ve active dırectory ayarlarında domain controlü ilk dc yi verdim.. 

şuanki sıkıntım ikinci kurduğum makinada dcprom yazdıktan sonra child domain kurulumuna başlıyor ama bitime yakın hata veriyor ..ilk dc nin dns ve dhcp baktım herhangi bir sorun görünmüyor.acaba ben yanlış yerdemi child domain kuruyorum

saygılarımla 

Gönderildi : 10/06/2009 00:59

Sayfa 1 / 2
Paylaş: