ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

centos ram

Son Mesajınız 07-16-2018, 10:49 OZKAN BURGAC tarafından gönderildi. 5 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  07-11-2018, 17:21 533339

Linux, boş RAM’ı önbellek olarak kullanacak bir bellek yönetim sistemine sahiptir. Bellekte bu bölüm başka bir şeye ihtiyaç duyduğunda serbestçe kullanılabilir olmalı, ancak Linux’un kullanıldığını düşünmesi nedeniyle serbest bırakılmadığı anlaşılıyor ve bu da sorunlara neden oluyor.

yukarıda yazan not doğrumudur. altyapımda centos sunucular mevcut ram yetmiyor diye talep geliyor yukardaki işlemi yapmıyorlarmı yoksa bilmiyorlarmı yada yorumunuz nedir. ? 

•  07-12-2018, 8:49 533358 Cevap 533339

Cevap : centos ram

mevcut ram üzerinde hala yer var iken swap kullanıyor ise sunucunuz

root iken

echo 0 > /proc/sys/vm/swappiness

veya

sysctl -w vm.swappiness=0

komutu ile ram dolmadan swapa düşmesini engelleyebilirsiniz.

eğer gerçekten ram dolu ise bu durumda ram artırmaktan başka yapabileceğiniz birşey yok

Vasvi UYSAL adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyinVasvi UYSAL
  •  07-12-2018, 10:54 533363 Cevap 533358

Benim anlamadığım konu şu linux kurup ikide bir ram orasımı burasımı kullanıyor onumu kullanıcaz oyle değildir ben bilmiyorum sanıırm nasıl oluyor bu durum. ila sunucu yavaşladı sanırım rami boşaltalım mantığı yok değilmi ? varsa yöntemi ney yoksa yontemi 50 gb sunucu içinin 250 gb ram takıp uğraşma fazladan para ver ne yaparsa yapsın linux mu ?

ben rami boşa cıkarmaya niye uğraşıyom bu os bilmiyormu bunu yapmayı bir faydası için yapıyorsa obur zararını düşünmüyormu linux ureticisi . yani elimde komut yada otomatik komut yazıp niye uğraşıyorum ? Örnek vmwware üzerinde bu sunucu olsa vmtools bu rami boşa cıkarmıyormu yoksa linux bunamı izin vermiyor buradada bir cıkmaz var sanırım ?

•  07-12-2018, 11:31 533366 Cevap 533363

Linux'un ram yönetimi konusunda bir problemi yok .

sadece size extradan opsiyonlar sunabiliyor .

Ram yetmiyor ise ya uygulama tarafında yanlış yapılandırma sorununuz vardır yada fiziksel oalrak gerçekten yetersiz ram kullanıyorsunuzdur.

Vasvi UYSAL adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyinVasvi UYSAL
  •  07-13-2018, 0:57 533407 Cevap 533363

Rıza bey,

öncelikle soru ve cevaplarınızın içeriğinde anlam karmaşası mevcut, yazım kurallarına dikkat etmeniz, daha net anlaşılmanız için faydanıza olacaktır.

sorunuza gelirsek, linux dağıtımlarda kaynak darboğazı sık karşılaşılan bir durum değildir.

size kaynak darboğazı iletildiğinde, ilgili host'u monitor ediyor musunuz ?

elinizdeki çıktılar ile dönem olarak karşılaştırdığınızda, darboğazınız ortaya çıkacaktır.

sistem adminleri hostlarını yapılandırır, izler ve yönetir.

aksi halde, farklı birimlerden sorun talepleri gelmeden aksiyon alınmayacağından, nur topu gibi darboğazları oluşur.

basit örnek, windows üzerinde yapılandırılmış ve sıkı trafiği olan bir sql server doğru yapılandırılmadığı takdirde, tüm ram'i kullanacaktır.

yaşadığınıza benzer olarak uygulama geliştiricilerininden kaynaklı sorunlar yaşadık genelde ve üstte belirttiğim en basit yöntem ile çözüm ürettik.

ram kullanımı ile ilgili geçmiş postlardan birinde cevabım mevcut, fikir verecektir.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/515790.aspx

•  07-16-2018, 10:49 533491 Cevap 533339

Selam ,

Linux sürümünüze webmin kurarak detaylı monitörüze edebilirsiniz hangi servis ve uygulamanın ne denli performans tükettiğini grafik arayüzünden görebilirsiniz 

RSS haberlerini XML olarak görüntüle